„Magia i czary, czyli przedszkolne Andrzejki” – scenariusz uroczystości
Cele ogólne:1. Budzenie i rozwijanie zainteresowań tradycjami, obrzędowością i zwyczajami ludowymi.2. Integracja dzieci i przybyłych gości.3. Czynne uczestnictwo w zabawie.4. Rozbudzanie pozytywnych emocji dzieci.
Pomoce:
Strój czarownicy, miotła, walizka, Księga Wróżb, różdżka, kolorowe karteczki, monety, miska z wodą, kostka, ilustracje zwierząt, pędzel, wiaderko, książka, jabłko, grzebień, mapa, mikrofon, hełm, statek, but, metr krawiecki, klocek, samolot, gwiazda, łyżka, papierowe serca z imionami dziewczyn i chłopców, sznurki z supełkami, opakowania po kinder – niespodziance, szkatułka, karteczki z przepowiedniami, wosk, klucz
Przebieg uroczystości:
I. POWITANIE
1. Dzieci przy wejściu do sali losują kolorowe karteczki i siadają na wyznaczone miejsca.2. Słychać głośne pukanie do drzwi. Do sali wlatuje na miotle czarownica z walizką w ręce i mówi:
„Jestem sobie czarownica, czarny płaszcz mój i spódnica.
Swoim przybyciem pewnie wzbudzam zdziwienie?
A gdzie dla mnie zaproszenie?
Ech… Czekałam, czekałam, wielką nadzieję miałam,
a zaproszenia nie dostałam.
A więc sama przyjechałam, na tym, co pod nogą miałam.
A wiecie po co przyleciałam?
Doszły mnie słuchy, że tu dzisiaj są Andrzejki!
Chciałam Wam powiedzieć coś o Andrzejkach.
Kto wie, jaki mamy teraz miesiąc? Listopad.
Kiedyś uważano listopad za miesiąc magiczny, niezwykły. I właśnie dlatego, wszyscy ludzie wykorzystywali ten czas na wróżby, które miały przepowiadać przyszłość.
Teraz przyszła kolej na zabawę w naszej grupie i sprawdzenie co was drogie dzieci czeka w przyszłości. Zapraszam Was na magiczne spotkanie – pełne wróżb, radości i zabawy.
W przedszkolu zabawa,
Andrzejek to czas.
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas.
Już zaczynamy, już nie czekamy.
Zabawa dalej, start!”
,, Jeśli powtórzycie czarodziejskie zaklęcie, wszystkie wróżby się spełnią”
(czarownica wyciąga wielką Księgę Wróżb).
Wszyscy powtarzają zaklęcie:
„Czary-mary, czary-mary, czary-mary, (oburącz zakreślamy koła)hu, hu, hu. (wyrzut dłońmi do przodu)Hokus-pokus, (dwukrotne klaśnięcie w ręce)ksz-ksz. (wyrzut dłoni do przodu)Abra-kadabra, abra-kadabra, bęc”. (zataczanie kół rękami przed sobą)
3. Wspólna zabawa integracyjna ,,Powitanka”
„Tych z prawej, tych z lewej, powitać czas.Tych z przodu, tych z tyłu, tych wokół nas.Witam, dzień dobry, pozdrawiam Was,I wspólną zabawę rozpocząć czas”.
II. WRÓŻBY
Czarownica mówi:
,,Hokus-pokus, czary-mary,Niech się spełnią andrzejkowe czary”.
1. ,,Ulubiony kolor” – czarownica odczytuje z „Księgi Wróżb”, o jakich przestrogach mówią dzieciom wylosowane kolory:
Czerwony – jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo w przyszłości możesz być częstym gościem u dentysty .Czarny – nie niszcz zabawek i zostawiaj zawsze porządek po sobie .Zielony – bądź ostrożny w drodze do przedszkola. Patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu przez jednię .Niebieski – zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś cennego zgubić. Nie bądź roztargniony.Biały – pijesz za mało mleka, masz słabe kości. Jedz więcej nabiału, a nie tylko chrupki i batony.Żółty – bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów, gdy jesteś spocony, noś zawsze zimą czapkę i nigdy nie zapominaj o szaliku.2. „Moneta w studni”.Na środku sali stoi miska z wodą. Wybrane dzieci otrzymują 1 grosz i wrzucają monetę do „studni”. Czyja moneta wpadnie do wody, ten losuje gwiazdkę z wypisaną przepowiednią.
3. „Rzut butem w stronę drzwi” – dziecko rzuca butem przez ramię; czyj but ustawi się czubkiem do drzwi, ten pojedzie na egzotyczną wycieczkę.4.,,Sklejony taniec” – dzieci dobierają się w pary, czarownica ,,smaruje” je klejem. Zadanie polega na zatańczeniu tańca w parach. Zwycięskie pary losują przepowiednie.
5. ,,Andrzejkowy taniec” – czarownica zaprasza dzieci do wspólnego tańca.
6. „Zawód w przyszłości” – dzieci z wielkiego worka losują różne przedmioty, które mówią o ich przyszłości.
- książka- pisarz- jabłko- ogrodnik- ogrodniczka- grzebień- fryzjer- fryzjerka- mapa- podróżnik- podróżniczka- mikrofon- piosenkarz- piosenkarka- hełm- strażak- statek- marynarz- but- szewc- metr krawiecki- krawcowa, krawiec- klocek- budowniczy- samolot- pilot- gwiazda- aktor- aktorka,
- łyżka – kucharka
7. ,,Miłosna wróżba” – dzieci losują papierowe serca, na których na odwrotnej stronie wypisane są imiona dziewcząt lub chłopców. Wybrane imię będzie imieniem przyszłej sympatii.
8. ,,Supełki” – zadanie polega na jak najszybszym rozwiązaniu supełków. Liczba rozwiązanych supełków oznacza spełnione marzenia.
9. ,,Kinder-niespodzianka” – dzieci losują opakowanie po „Kinder-niespodziance”. Wewnątrz znajduje się kolorowa kulka. Znaczenie poszczególnych barw:• Kulka pomarańczowa – graj w totolotka, możesz trafić szóstkę.• Kulka biała – przed Tobą wielka radość i spokojne dni.• Kulka brązowa – przemyśl dwa razy zanim podejmiesz jakąś decyzję.• Kulka zielona – spełnią się twoje najskrytsze marzenia.• Kulka czerwona – czeka Cię szczęśliwy czas w pracy i w domu.• Kulka niebieska – powodzenie w życiu i finansach.• Kulka żółta – pomyśl o urlopie, odpoczynek dobrze Ci zrobi.
10. ,,Szkatułka”
Wróżka prosi o utworzenie koła. Zadaniem uczestników jest podawanie sobie z ręki do ręki szkatułki z karteczkami, na których zapisana jest wróżba.Szkatułkę podajemy sobie przy dźwiękach muzyki,Kiedy muzyka przestaje grać uczestnik zabawy, który trzyma szkatułkę otwiera ją i wyciąga jedną karteczkę:Wygrasz na loterii.Spełnią się marzenia.Czekają cię podróże.Czeka cię nagroda.Czeka cię słodkie życie.Czeka cię sława.Główna nagroda w teleturnieju.Zrobisz karierę naukową.Czeka cię podroż.Czeka cię bogactwo.Czeka cię sława.Będziesz mieć cudowne życie.Zakochasz się.W najbliższym czasie przeprowadzisz się.Otrzymasz prezent.Poznasz nowego kolegę.Będziesz bogatym biznesmenem.Przed tobą kariera naukowa zaszczyty i słowa.Będziesz aktorem- aktorkom.Będziesz piosenkarką- piosenkarzem.Będziesz gwiazdą.Czeka cię wielka miłość.Czeka cię miła niespodzianka.Będziesz wiele podróżował.Będziesz mieszkał w pięknym domu z ogrodem.Będziesz miał dużo dzieci.11. ,,Rzucanie kości”Chętne dzieci rzucają kostką.Wróżka odczytuje wróżbę:1- polecisz na księżyc2- pojedziesz w podróż dookoła świata3- wygrasz milion w totolotka4- zatańczysz w ,,Tańcu z gwiazdami”5- zagrasz w filmie6- skoczysz ze spadochronu12. ,,Zwierzątka i ja” – dzieci losują obrazek przedstawiający zwierzęta, a wróżka odczytuje jakie cechy charakteryzują dziecko:Lis- samolub,Kotek- miły,Miś- ospały,Sowa –mądry,Żółw- wolny,Papuga – gaduła,Ryba – zdrowy,Lew- dzielny, odważny,Myszka- sprytny.
III. LANIE WOSKU
,,Moi Kochani, w szkatułce, która leży przed Wami znajduje się klucz, który ma magiczną moc. Przez ten klucz będziemy lali wosk. Zobaczymy, co przepowie wam przyszłość. Życzę wspaniałej zabawy!”
Czarownica wypowiada zaklęcie:
,,Hokus pokus, czarowanie, teraz będzie wosku lanie.
Lanie woskuTeraz wosku lanieCo ma stać się niech się stanie…”
IV. POCZĘSTUNEK, POŻEGNANIE
flek