nerwowy.doc

(100 KB) Pobierz
38

38. Komory mózgowia i opony mózgowo rdzeniowe oraz ich funkcja

39. Zewnętrzna budowa rdzenia kręgowego i nerwy rdzeniowe.

40. Wewnętrzna budowa rdzenia kręgowego i jego funkcje.

41. Czynności odruchowe rdzenia, ich drogi nerwowe i znaczenie.

42. Budowa rdzenia przedłużonego i jego funkcje.

43. Most i móżdżek, ich budowa i funkcje

44 Śródmózgowie, jego budowa i funkcje.

45. Miedzymózgowicyjetto budowa i funkcje

45. Międzymózgowie, podwzgórze nad wzg, ist biała wzgórze budowa i funkcje

48.Układ nerwowy wspólczulny, jego budowa i funkcje.

49Układ nerwowy przywsnólczulny, jego budowa i funkcje.

50Ogólna charakterystyka układu dokrewnego i jego funkcje.

54. Przysadka mózgowa^ jej budowa, wydzielane hormony i ich rola w organizmie.

38. Komory mózgowia i opony mózgowo rdzeniowe oraz ich funkcja.

-Mózgo^yjeJ^ędzeń kręgowy pokryte są trzema łącznotkankowymi błonami jiazywariy-iiiL
Oponami (meninges). Błona zewnętrzna włóknista tworzy oponę twardą (dura mater), stanowiącą okostna kanału kręgowego i jamy czaszki.                            Pod oponą twardą leży opona pajęcza lub pajęczynówka (arachnoidca). Jest to cienka^ beznaczyniowa błona od.której odchodzą włóknaJącznotkankowe do opony nnekTĆiej. Opona  miękka  (pia  mater)  to  silnie  unaczyniona   błona,  ściśle  przylegająca  do zewnętrznej powierzchni mózgowia i rdzenia kręgowego.

Opony są od siebie oddzielone szczelinowatymi przestrzeniami: jamą podpajęczynówkową (cavum subarachnoidale) i jamą podtwardówkową (cavum subdurale).

Przestrzenie podpajęczynówkowe mózgowia i rdzenia kręgowego oraz kanały i komory ośrodkowego układu nerwowego wypełnione są płynem mózgowo - rdzeniowym. Płyn   mózgowo  -  rdzeniowy   (liquor  cerebrospinalis)   z  komór Jucznych, półkul mózgowych przepływa do komory III międzymózgowia, a następnie do komory IV międzymózgowia. Z komory IV płyn może płynąć do kanału środkowego rdzenia

kręoowegojub do jamy podpajęczynówkowej.

39. Zewnętrzna budowa rdzenia kręgowego i nerwy rdzeniowe.

Rdzeń kręgowy przypomina swym kształtem nieco spłaszczony walec o długości 40 -45 cm, średnicy 1,5 cm i masie około 28 g. Dzielimy go na odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowyr^uziczny. Odcinek szyjny rdzenTaHskłada się z STegn^tówjTgtiziczfly-f jednego. Pozostałe odcinki tak jak w kręgosłupie: 12 - piersU

krzyżowych. Z każdego segmentu rdzenia kręgowego wychodzi jedna para nerwów Hrdzeniowych""lP3Tge^cmów wychodzili par ner^yów^SegmentTdzenia razem z rjarą ^ychodzącycrTr niegonerwów  nazywa__s[ę neuromerem.   Na  rdzeniu^ kręgowym              powstają dwa zgrubienia: w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Na   przedniej   powierzchni   rdzenia   kręgowego   znajduje   się   głęboka   szczelina

pośrodkowa przednia, a na powierzchni tylnej bruzda pośrodkowa tylna. Dzielą one

rdzeń na dwie symetryczne połowy. Każda z nich ma bruzdę bruzdę boczna przednią i

tylną.                            Od rdzenia kręgowego odchodzi zazwyczaj 3 1 par nerwów rdzeniowych:
8 par nerwów szyjnych (nervi cervicales)              .

12 par nerwów piersiowych (nervi thoracici)             

5 par nerwów lędźwiowych (neryi lumbales)             

5 par nerwów krzyżowych (nervi sacrales)             

1 para nerwów guzicznych (nervi coccygei)

Nerwy rdzeniowe powstają w kanale, kręgowym z połączenia korzenia brzusznego i

grzbietowego rdzenia. Powstały z połączenia korzeni pień nerwu rdzeniowego ma

długość ok. 1 cm i jest nerwem mieszanym. Zawiera włókna ruchowe, czuciowe i

autonomiczne.                            Każdy nerw rdzeniowy.w obrębie otworu międzykręgowego dzieli się na cztery gałęzie:              grzbietową, brzuszną, oponową i łączącą^              gałęzie grzbietowe - ^zawierają włókna ruchowe, czuciowe i autonomiczne. Unerwiają skórę grzbietu, mięśnjej^łębokie grzbietu oraz_c^eJdowo^szkielet_ krggosłurja, i jego połączenia. Te gałęzie zachowują podział segmentowy.

Gałęzie brzuszne^ - również zawierają włókna czuciowe, ruchowe i autonomiczne^ Gałęzie brzuszne nerwów rdzeniowych, w przeciwieństwie do gałęzi grzbietowych wymieniają pojruecjzyjobą włókna tworząc parzyste sploty: szyjne, ramienne, lędźwiowe i krzyżowe.

•Splot szyjny - oddajegałęzie do skóry szyi, mięśni kończyny górnej oraz do mięśni szyi. Najdłuższy nerw tego splotu - przeponowy - schodzi do jamy *idatTĆTpiersiowej i oddaje przeponie włókna ruchowe i informacyjne.

Splot ramienny - znajduje się w jamie pachowe) unerwia przede wszystkim jikói&Jcończyn górnych i dołu pachowego oraz mięśnie działające na staw ramienny i pozostałe stawy kończyn górnych.

Splotledźwiowy i krzyżowy - ich nerwy_ zaopatrują_skórę i mięśnje kończyny doJji£J-Jiiieśnie dna miednicy, skórę narządów płciowych zewnętrznych oraz kończyn dolnych. Największe nerwy splotu lędźwiowego to kulszowy i lędźwiowy, a splotu krzyżowego to nerw kulszowy.

gałąź oponowa - wraca do kanału międzykręgowego i unerwia czuciowo i autonomicznie opony rdzenia, okostną oraz naczynia kanału kręgowego.              -              Gałąź łącząca - składa się z włókien autonomicznych^ które biegną do zwojów              współczulnych    lub    przywspółczulnych,    oraz    w^k-jęn    poz^zwojowych
biegnących z pnia wspólczulnego do nerwu rdzeniowego.

40. Wewnętrzna budowa rdzenia kręgowego i jego funkcje.

_Na przekroju poprzecznym rdzenia kręgowego widoczne są dwie warstwy: położona_w
jŚTpćHa] EJSa ^7,ąpą oraz leżąca na obwodzie istota biała.

Istota szara (substantia grisea) - na przekroju poprzecznym podobna jest do rozpiętego
motyla. Ciągnie się przez całą długość rdz&nia_w postaci kolumny w której można
OhIi/pAua^    wyróżnić parzyste słupy, parzyste slupy tylne   oraz w piersiowym odcinku rdzenia
J       *\^ parzyste słupy boczne. W przekroju poprzecznym słupy tworzą rogi istoty szarej
y"preWnie^tYlnfiLi boczne. W rogach przednichleżą jądra ruchowejjerwów rdzgniowycK.
Wrogach^tylnych znajdują się jądra informacyjne, w bocznych skupiska komórek
*              tworzących jądro pośrednioboczne i pośrednioprzyśrodkowe.

Istota biała (substantia alba) -obejmuje szczelnym płaszczem jstotg szara rdzenia istota składa się przede wszystkim z włókien nerwowych zawierających osłonkę mielinową i jtworzy układ przewodzący rdzenia kręgowego, lstols-hialą można podzielić na parzyste sznury_j3J^e4ttWr-lłQ_czne i tylne,  w ktńryr.fr włókna nerwowe są ułożone według

określonych czynności tworząc drogi nerwowe rdzenia kręgowego, W sznuracliJ^diLych biegną drogi informacyjne? w sznurach przednich i bocznych - drogi ruchowe, autonomiczne i takżeLJUchowe^ ale różniące się id tych poprzednich zakresem przenoszonych informacji.

Rdzea-krggowy spełnia __dw^_główne zadania: jest narządem odruchów i narządem              przewodzenia.

Jako narząd odruchów przyjmuje on poprzez neurony informacyjne korzeni tylnych

pobudzenie  z   receptoiów^i   inicjuje  stereotypowe,   odruchowe   czynności   mięsni , szkieletowych, gładkich oraz gruczołów służących do utrzymania przy życiu ustroju. .Wszystkie drogi służące do wykonywania tych czynność to drogi własne rdzenia. _Rd7P" jako narząd przewodzący przekazuje impulsy informacyjne z receptorów do              wyższych, pięter układu nerwowego, oraz impulsów ruchowych z ośrodków pnia mózgu_

i kory na obwód do elektorów

41. Czynności odruchowe rdzenia, ich drogi nerwowe i znaczenie.

Drogi nerwowe rdzenia można podzielić na drogji własne . związane z jego czynnością odruchową i drogi łączące rćizeńkregowy z mózgowiem. Te z kolei dzielą się na drogi" domózgowe - wstępujące i odmózgwe - zstępujące.              Drogi własne rdzenia kręgowego - utworzone przez neuryty większości komórek .nerwowych rdzenia, które dzielą się na dwje gałęzie, wstępującą i zstępującą. Włókna te

tw^rzą~wlstocie białej "pęczki własne, "najliczniej występujące w sznurze'przeaniirnT "bocznym.    Pęczki   te   pośredniczą   w   przekazywaniu    impulsów   informacyjnych

docierających na obwodowe neurony ruchowe leżące yy różnych segmentacłTrdzenia: Na tej drodze odbywają się liczne odruchy tzw. rdzeniowe.              Drogi rdzeniowo - mózgowe - pośredniczą w przekazywaniu impulsów nerwowych z receptoró^ulo mózgowia - są więc drogami czucjpja^mii. Dzielą się na trzy zasadnicze grupy: drogi wstępujące sznura tylnego, drogi rdzeniowo - wzgórzowe i drogi rdzeniowo - móżdżkowe.

gjooj-wstępujące sznura tylnego - są utworzon£.-pEZ£z włókna korzeni tylnych rdzenia. W_sznurze tylnym istoty białej rdzenia tworzą dwa pęczki włókien ^wstępujących: przyśrodkowy - pęczek smukły i boczny - pęczek klinowaty. Drogi wstępujące sznura tylnego przewodzą impulsy informacji epikrytycznych określanych jako czucie głębokie. Receptory tego czucia znajdują się w skórze _oraz w narządach ruchu.

Drogi rdzeniowo - wzgórzowe -- rozpoczynają się w komórkach rogów tylnych istoty szarei rdzenia. Drogi te przewodzą impulsy informacji protopatycznych określanych również jako czucie powierzchowne lub prymitywne.(Prowadzą one wrażenia dotyku, ucisku, bólu i temperatury. Receptory tej drogi znajdują się w tkankach powierzchownych i są to mechanoreceptory, termoreceptory, chemarsceptory i re^epj^oj^odblerajace wrażenia bólowe - Drogi rdzeniowo - móżdżkowe - są skupiona w dwóch pęczkach: przednim i tylnym. Drogi te jjrowadzą do DiAżdżky impulsy z mięśni i stawów. Drogi rdzeniowo - móżdżkowe pjzgwodzą również ekstroceptywne.                            Drogi zstępujące rdzenia kręgowego można podzjejjć__na trzy grupy: piramidowe, pozapiramidowe i drogi z ośrodków autonomicznych mózgowia.

Drogi piramidowe - utworzone są_ przez jeuryty komórek piramidowych kory mózgowej Układ piramidowy kieruje wykonywaniem mchów świadomy^dowolrTych i zamierzonych. Układ piramidowy jest jednym z organów wykonawczych za pomocą którego układ nerwowy kieruje odruchami. Układ ten podlega wyłącznie ośrodkom korowym.  

Drogi pozapiramidowe - maja połączenia ze wzgórzomózgowien^ z ośrodkami układu
siatkowatego, z móżdżkiem, ą w rdzeniu przedłużonym z jądrami przedsionkowymi.
Układ pozapirarmdowy ma możliwość Fprawnwan'ia kontroli pojświadomęj__czynności
mięśni. Zapewnia on powstrzymanieautomalyzmów ruchowych, reguluje napięcie
mięśniowe i postawę ciała.

42. Budowa rdzenia przedłużonego i jego funkcje.

RDZEŃ PRZEDŁUŻONY

POŁOŻENIE:                            Ł0ffle^L tfe"J5,m' kifigojy ^m* a ^zen^mup£z^łqżoniym nic ma wyraźnej granicy. Umowną granicą jest płaszczyzna przechodząca przez wielki otwór kości potylicznej. Górną granicę rdzenia przedłużonego stanowi, po stronie przedniej, tylny brzeg mostu.

BUDOWA:              W   rdzeniu   przedłużonym   wyróżnia   się   powierzchnię   podstawną   (przednia)   i

powieTzchnię grzbietową (tylną). Na powierzchni podstawnej znajduje się szczelina pośrodkowa przednia. Stanowi ona przedłużenie takiej samej szczeliny znajdującej się w rdzeniu kręgowym. Po obą stronach szczeliny są dwie wyniosłości zwane piramidami utworzone przez włókna ruchowe dróg korowo - rdzeniowych (drogi piramidowe) łączące komórki nerwowe kory mózgowej z komórkami ruchowymi rogów przednich rdzenia kręgowego. Większa część włókien drogi piramidowej przechodzi na stronę przeciwną, tworząc ' skrzyżowanie piramid,_(niektórzy anatomowie uważają to miejsce za granice miedzy rdzeniem przedłużonym a rdzeniem kręgowym). Po bokach piramid przebiegają sznury rdzenia przedłużonego - prawy i lewy^ (odpowiadają one analogicznym sznurom rdzenia kręgowego). Sznury boczne rdzenia przedłużonego kończą się widocznymi na jego powierzchni oliwkami (przebiegają tędy drogi móżdżkowo - rdzeniowej grzbietowej).

Na powierzchni grzbietowej znajduje się sznur tylny, podzielony jeszcze w rdzeniu kręgowym (przez bruzdę pośrednią tylną) na pęczek smukły i pęczek klinowaty leończące się odpowiednio: guzkiem jądra smukłego i guzkiem jądra klinowatego. Sznur tylny przedłuża się do móżdżku w postaci konaru dolnego móżdżku.

FUNKCJA:              W rdzeniu przedłużonym znajdują się, ośrodki nerwowe takich wrodzonych czynności odruchowych jak^ ssanieżucie, połykanie, wymioty, kichanie, kaszel, mruganie powiek, ruchy oddechowe, regulacja czynności serca, rozszerzanie naczyń krwionośnych, wydzielanie potu^egulacja przemiany materii.

Z udziałem rdzenia przedłużonego zachodzi kilka odruchów orientacyjnych
człowieka w przestrzeni. W rdzeniu przedłużonym, tak jak w rdzeniu kręgowym^sa.
skupienia istoty szarej, tworzące jądra ruchowe i czuciowe. Z jąder wychodzą na obwód
nerwy czaszkowe: nerw twarzowy (VII) przedsionkowo - ślimakowy (VIHJT językowo
- gardłowy (IX), błędny (X), korzenie czaszkowe nerwu dodatkowego QCI), nerw
podjęzykowy (XII). W rdzeniu przedłużonym występują również jądra, które
przekazują bodźce do innych części mózgowia.

43. Most i móżdżek, ich budowa i funkcje.                            MÓŻDŻEK             

W^SKłatPT^miS/^nwiti urtórnege wchodzą most i móżdżek. W obrębie mostu wyróżnia się powierzchnie grzbietową i podstawną. Cześć grzbietowa mostu zawiera: wstęgę przyśrodkową bocznaTTWoTTćiała czworacze. W części podstawnej przebiegają okna

orąy- rnymi^yr.rnne pj^regujaniie komórki nęrwov/e W tworze siatkowatym znajdują się jądra nerwów czaszkowych: twarzowego, przedsionkowo-ślimakowego, trójdzielnego a także .ośrodki krążenia związane z czynnościami przewodu pokarmowego i regulujące napięcie mięśni szkieletowych.

Przez most przebie^ją wlókpft nfrrwnw" łączące to$—-mózgowa z rdzeniem przedłużonym, rdzeniem kręgowym i móżdżkiem^

Móżdżek jest położony doogonowo w stosunku do śród mózgowia, mostu i rdzenia przedłużonego. Wraz z rdzeniem przedłużonym, mostem ogranicza komorę czwartą. Od mózgu oddziela go szczelina poprzeczna mózgu.                            BUDOWA:

.Zbudowany jest z części środkowej, zwanej robakiem i dwóch^pólkul-nrawej i lewej.

Powierzchnia   zewnętrzna    móżdżku "Jest   pofało^wanaJ^TOJźczegolne   fełdy   są

pooddzielane od siebie licznymi, przebiegającymi równolegle do siebie, bruzdami.

Fałdy są utworzone z istoty szarej-kory móżdżku. W budowie mikroskopowej kora

'iL«if  móżdżku   AwEazuić   trzy   warstwy.   Idąc   od   powierzchni   wyróżniamy   warstwę:

drobinowa, zwojową i ziarnistą. Najbardziej charakterystyczna dla kory móżdżku jest

warstwa zwojowa. Budują komórki gruszkowate (Purkiniego), tworząc jakby jeden

pokład.   Aksony   komórek   groszkowatych   są   jedynymi   włóknami   nerwowymi

wychodzącymi z móżdżku.

Pod   korą móżdżku  znajduje  się  istota  biała,   zbudowana  z  włókien-nerwowych
Hm              odmo&tekowych i domozdzkowych. Włókna łączą móżdżek ze wszystkimi częściami

ośrodkowego układu nerwowego. W istocie białej są rozmieszczone jądra móżdżku.

Największe z nich jest jądro zębate a pozostałe to jądro czopowate, jądro wierzchu i jądro kulkowate.

. FUNKCJA

móżdżek jest to część ośrodkowego układu nerwowego,    w którym odbywa się *koordynacja(uzRadnianie) złożonych ruchów dowolnych. Móżdżek, współpracując z              innymi częściami mózgowia reguluje napięcie mięśniowe, współdziała^z-kao mózgowa              przy kierowaniu precyzyjnymi i złożonymi ruchami.

^Porażenie   móżdżku   powoduje  zaburzenia   koordynacji   ruchowej,   całkowite jego

usunięcie wywołuje zaburzenia ruchowe:              ^ł^astazję^- skłonność mięśni do drobnych ruchów zwanych drżeniem              ob^y^Heine              juua. astenię- osłabienie, szybkie meczenie się mięśni przy wykonywaniu ruchów ataksie- niezdolność przystosowania siły skurczu mięśnia do aktualnej potrzeby     ^

ruchowej (nazbyt zamaszyste ruchy

44 Śródmózgowie, jego budowa i funkcje.

ŚRÓDMÓZGOWIE     

Śródmózgowie jest jednym z pierwotnych pęcherzyków mózgowia Jest to krótka części

pnia   mózgowego   łączącą   międzymózgowia   z   mostem   i   móżdżkiem.   W   skład

śródmózgowia  wchodzą  dwa konary mózgowe i blaszki pokrywy śródmózgowia.

Konary   mózgowia   leżą   powyżej   mostu   tworząc   jego   przedłużenie   ku   górze.

Powierzchnię  brzuszną  śródmózgowia  uwypuklają  parzyste  odnogi.   Między   nimi

znajduje się dół międzykonarowy i na jego dnie niewielkie pole zawierające liczne

  w              otworki dla naczyń krwionośnych czyli istotę dziurkowaną

tylną. We wnętrzu śródmózgowia przebiega wąski kanał zwany wodociągiem mózgu,

j, u«waW łączącykomorę trzecią z komorą czwartą położoną w międzyrnózgowiu^ W ścianie dolnej

wodociągu mózgu znajdują się j^drajuchowe nerwów trzeciego i czwartego. Nerw

trzeci okoruchowy wychodzi ze śródmózgowia na powierzchni podstawnej mózgu w

cj0je rniędzykonarowym,  natomiast nerw czwarty bloczkowy jest jedynym spośród

7 mózgowych, który ukazuje się na powierzchni grzbietowej pnia mózgu, skąd

N^&owM-   kieruje  się  ku   podstawie   wokół   powierzchni  konara  mózgowego.   Powierzchnie

grzbietową śródmózgowia tworzy przede wszystkim blaszka zwana dawniej blaszką

czworaczą^eży ona po grzbietowej stronie nad wodociągiem

non •  ^              i jest zakryta półkulami mózgowymi. Blaszka ta składa się z dwóch par wzgórków:

'W-. górnych i dolnych. Wzgórki górne są większe i nieco bardziej spłaszczone. Są one Mft**uo*o^r) podkorowym ośrodkiem wzroku. Wzgórki dolne mają kształt bardziej, wypukły, półkolisty. Do jądra wzgórka dolnego wnikają włókna słuchowe wstęgi bocznej. Ramy wzgórka dolnego łączą dwa podkorowe ośrodki słuchu. Ośrodki te odpowiadają za ruchowe i wegetatywne odruchy na bodźce świetlne i akustyczne, np. zwężanie źrenic pod wpływem silnego światła. Od każdego wzgórka biegnie do przedmózgowia pasmo istoty białej zwane ramieniem wzgórka. Budowę wewnętrzną śródmózgowia tworzą kolejno: odnogi mózgu i nakrywka budujące wspólnie konary mózgu, oraz pokrywa śródmózgowia. Konary oddziela od pokrywy płaszczyzna poprzeczna przeprowadzona wzdłuż wodociągu mózgu.

45. Międzymózgowie, podwzgórze nad wzg, ist biała wzgórze budowa i funkcje

MIĘDZYMÓZGOWIE

Jest częścią przodomózgowia. Warunkuje spełnienie wszystkich czynności zależnych od autonomicznego układu nerwowego np. połykanie. Składa_sie_jj;łównie z tworów otaczających komorę trzecią. Do międzymózgowia należą;              podwzgórze                            2. wzgórze                            3\ nadwag orze

PODWZGÓRZE

Jest widoczne  na  powierzchni  podstawnej  mózgowia. JPnHw^^óryp. m^  wpływ na _wszystkie procesy istotne równowagi wewnętrznej ustroju tzw. homeostazy. Odgrywa

równiej&ążną rolę"w regulacji przemiany materirfETałek tłuszczów i węglowodanów). Wyróżniamy podwzgórze przednie, środkowe i tyjne

- Podwzgórze przednie              Jest to część nadwzrokowa. Zawiera trzy pary jąder takie jak: jądro skrzyżowania, jądro jiadwzrokowe f jądro przyko morowe. Czynności jąder poza jądrem skrzyżowania związane są z neurosekrecją. UażlcóTtzeTiie ich powoduje zaburzenie gospodarki wodnej. Część przednia podwzgórza tfczestniczy też w regulacji temperatury ciała. Uszkodzenie jąder tej części prowadzi do przegrzania ustroju.

-Podwzgórze środkowe (lejkoworguzowe)              ......

Pfl pr7^1Ii^)T7)olkolistei wjniosloścj^nazywariej ciałem suteczkowatym pod wzgórze
.uwypukla sie_w postaci guz^popielate^o^Zjegoczęści prżHńTeTwyrasta zwgzffiĘ^sję
ku dołowi Iftjpk^^pnwi^^lączeniej^ia^opłelatego z przysadką. WjąaVach guza
* popieTa!ego znajdują się nadrzędne ośrodki autonomiczne takie jak:
•' -ośrodek termoregulacji

przyjmowanie pokarmów gospodarki wodno-mineralnej regulowanie przemian tłuszczowych

krążenia

regulowanie czynności gonad

Tu mieszczą się ośrodki głodu i sytości. - Podwzgórze tylne (suteczkowe)

W tylnej części podwzgórza bezpośrednio przed dołem międzykonarowym znajdują się ) półkoliste wyniosłości Jzw r-'alfl sujgcj&owate. Ich jądra mają wpływ na regulowanie temperatury ciała. Uszkodzenie ich spowoduje przechłodzenie, hipotermie"ćiała.

WZGÓRZE (              Ma kształt jajowaty. Stanowi główny ośrodek podkorówy czucia. Wzgórze jest ważną centralą koordynacyjną i stacją przekaźnikową łączącą kresomózgowie z tyłomózgowiem, ośrodkiem wzrokowym i z innymi ośrodkami półkul mózgowych kresomózgowia. Posiada dwa bieguny: przedni i tylny oraz cztery powierzchnie: górna, boczną, dolną i przyśrodkową. Biegun przedni węższy jest skierowany w stronę otworu międzykomorowego. Biegun tylny zaokrąglony tworzy tzw. poduszkę. WJego części bocznej znajduje się owalna wyniosłość czyli ciało kolankowate boczne. Zawiera ono ośrodki informacji wzrokowej, a wychodzące z nich włókna tworzą promienistość wzrokową. Ciało kolankowate przyśrodkowe zawiera ośrodki informacji słuchowych, a wychodzące z nich włókna tworzą promienistość słuchową. Niekiedy ciało kolankowate. przyśrodkowe i boczne wyodrębnia się ze wzgórza jako odrębną część - zawzgórze

(najbardziej wysunięta ku tyłowi część wzgórza).

NADWZGÓRZE              Znajduje  się  po   stronie  grzbietowej   przykryte  przez  półkule   mózgu.   Głównymi              częściami nad wzgórza są:

. Gruczoł wydzielania wewnętrznego - szyszynka. WytwarzajmclatonineL która wpływa

na opóźnienie dojrzewania plciowe£oJ._na ośrodki kontrolujące sen i czuwanie.

• Parzyste uzdeczki - z połączenia w tylnej ścianie komory trzeciej z dwóch prążków

rdzennych wzgórza (pasmo istoty białej) powstaje spoidło uzdeczek. Bocznie od spoidła

uzdeczek znajduje się niewielki trójkąt uzdeczek w którym znajdują się jądra uzdeczek..

Przez parzyste uzdeczki i ich spoidło przechodzą drogi z węchomózgowia, z ciała

migdałowego, gałki bladej i biegną do śródmózgowia.

Do międzymózgowia zalicza, się także komorę trzecią. Jest to wąska szczelina leżąca w

płaszczyźnie pośrodkowej miedzy wzgórzami. Od dołu ogranicza ją podwzgórze. Ku

tyłowi komora trzecia przechodzi w wodociąg mózgu, z przodu zaś przez parzysty

otwór międzykomorowy łączy się z-komorami bocznymi. Na jej głównej bocznej

ścianie  przebiega  nieco  skośnie  bruzda  podwzgórzowa  oddzielająca  wzgórze  od

podwzgórza. Powyżej niej znajduje się zrost międzywzgórzowy.

Warstwy II, 111. IV stanowią aparat odbiorczy. Mieszczą sie tu struktury odbierające _wrażfinja^z analizalorów ora/, czucie powierzchowne i głębokie. W tych warstwach Jriorą początek włókna kojarzeniowe. W warstwach V i VI mieszczą się czynności wykonawcze i rozpoczynają włókna projekcyjne.

Kora mózgowa w rożnych miejscach wykazuje odrębne czynności. Na tej podstawie lielono korę móz&u na kilka pól, zwanych ośrodkami nerwowymi. Ośrodki nerwowe to zespół skupionych neuronów, rządzących określoną funkcją.

-    W płacie czołowym znajduje sie ośrodek ruchów dowolnych utworzony przez, komórki olbrzymi e (komórki Betza). W ośrodku tym są obszary różnych częjcj ciała leżące w odwrotnym porządku w porównaniu z układem ciała (palce, stopy, podudzie, kolano, ud...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin