dignostyka wg Cyriaxa pacjenta z bólem L-S.doc

(2538 KB) Pobierz




 

B

ól krzyża jest jedną z czę­stych przyczyn cierpienia pa­cjentów i przez to zasługuje na dokładną diagnozę. Koszt obsługi tych pacjentów z dekady na deka­dę rośnie, np. w Stanach Zjednoczonych w 1983 wynosił 20 bilionów $', a w 1991 50 bilonów $2.

BADANIA OBRAZOWE

Badania obrazowe często uznawane za konieczne w diagnostyce kręgosłupa są drogie, a nie stanowią pomocy w różnico­waniu i mogą nawet wpływać na pomył­ki. Biorąc pod uwagę badania Jacksona i współ.3, wyniki tomografii komputero­wej w przypadku bólu krzyża są w 15,5% fałszywie pozytywne, a fałszywie nega­tywne w 40%, natomiast wyniki rezonan­su magnetycznego odpowiednio 13,2% i 35,7%. Inne badania donoszą o widocz­nych przepuklinach dyskowych w 28%- -85%4'5'6'7 w populacji bez bólu pleców. Ba­dania obrazowe zwykle potwierdzają to, co już wiemy po badaniu klinicznym. Po­winniśmy jednak pamiętać, że pewna gru­pa zaburzeń potrzebuje bezwarunkowo podjęcia badań obrazowych, laboratoryj­nych, konsultacji innych specjalistów, ale o ich wykonaniu podejmujemy decyzję do­piero po badaniu klinicznym. Szczególnie jeśli obecne są tak zwane „dzwonki alar­mowe", które wskazują na poważne pa­tologie niemechaniczne.

Diagnozę więc powinniśmy stawiać na podstawie badania klinicznego zawierają­cego wywiad i badanie funkcjonalne. Na­sza diagnoza powinna stanowić dokładny opis uszkodzenia. Błędem jest podawa­nie diagnozy jako zespołu lędźwiowego czy rwa kulszowa. Obie diagnozy są ni­czym innym jak tylko opisem lokalizacji bólu, w pierwszym przypadku ból multi- segmentalny, w drugim ból w nodze, lecz nie wiemy czy segmentalny czy multiseg- mentalny (poniżej więcej).

Podstawowe pytanie: skąd pochodzi ból? która struktura jest zaburzona? Bada­jący musi dotrzeć do przyczyny dolegliwo­ści np.: wtórna tylno-boczna przepuklina dysku (twarda) z uciskiem na korzeń L5, z ubytkami czuciowymi. Taka precyzyjna diagnoza daje podstawy do podjęcia de­cyzji o sposobie leczenia.

Symptomy (z wywiadu) i objawy (z ba­dania funkcjonalnego) są ściśle związane z obecnym uszkodzeniem, dlatego bada­jący powinien rozpoznać w badaniu nie­rozerwalne prawdopodobieństwa, które są sekwencją symptomów i/lub objawów należących do obrazów klinicznych okre­ślonych patologii i w taki sposób będą od­najdywane w typowej sekwencji należą­cej do tego zaburzenia.

Zawsze pierwsze pytanie terapeuty badającego pacjenta z bólem krzyża po­winno brzmieć, czy mamy do czynienia z przepukliną dyskową (80% przypadków)

czy inną patologią (20%)8.

Pacjent jest źródłem informacji: podaje aktualne symptomy, natomiast zadaniem badającego jest interpretować te informacje w oparciu o wiedzę anatomiczną i funkcjonalną.

Dr Cyriax koncepcję dyskowo-opono- wą9 opublikował w 1945, potwierdzając klinicznie jej słuszność. Zainspirowany do­niesieniami Mixter'a i Barr'a mówiącymi o bólu korzeniowym spowodowanym uci­skiem przepukliny dyskowej tylno-bocz- nej na korzeń10, zwrócił swoją uwagę na oponę twardą, a ból w plecach skojarzył z uciskiem na nią przez tylno-centralną przepuklinę dyskową. Dr Cyriax znieczu­lał oponę twardą, co powodowało zanika­nie bolu, potwierdzając słuszność teorii. Naukowo zostało to potwierdzone w ba­daniach, które będą przytoczone poniżej.

WYWIAD

Wywiad jest pierwszym najważniej­szym elementem do osiągnięcia diagno­zy, a jak mówił dr Cyriax: „każdy pacjent zawiera prawdę". Jest to doskonałe na­rzędzie do zebrania informacji o sympto­mach, niestety wielu terapeutów zapo­mina, jak wielką pomoc stanowi. Pacjent jest źródłem informacji: podaje aktualne symptomy, natomiast zadaniem bada­jącego jest interpretować te informacje w oparciu o wiedzę anatomiczną i funk­cjonalną. Wywiad wymaga spokoju, cier­pliwości i koncentracji, terapeuta musi zdobyć maksymalnie szczegółowe infor­macje. Zadaniem badającego jest zadawa­nie odpowiednich pytań, prowadzących do „użytecznych" odpowiedzi. Niektóre informacje są osiągalne tylko przez wy­wiad, np. czy materiał dyskowy jest stabil­ny czy niestabilny, czy tylno-boczna prze­puklina dysku jest pierwotna czy wtórna (więcej poniżej). Ponadto wywiad daje nam możliwość skorelowania wiadomości pacjenta z prawdopodobieństwem wystą­pienia tych symptomów. Zasadę nieroze­rwalnego prawdopodobieństwa zawie­ra się w jednym zdaniu dr Cyriax'a, który mówił ,,że wszystkie dyski są takie same, wszystkie pozostałe schorzenia są inne".

Wywiad skonstruowany jest z trzech sekcji.

Sekcja 1 (Co? Gdzie? Jak? Kiedy?)

Co pacjenta do nas sprowadza? Jakie

symptomy?

Do dyspozycji mamy ból i pareste- zje. Pacjenci na ogół zgłaszają się z bó­lem, koncentrują się na nim, a parestezje, choć świadczą o poważniejszych przyczy­nach, nie są dla nich ważne, więc często musimy o nie dodatkowo zapytać.

Gdzie są zlokalizowane?

Pacjent określa sam, gdzie odczuwa ból, dokładnie opisując miejsce, gdzie ból jest zlokalizowany - jak daleko od kręgo­słupa. Wielkość promieniowania związana jest z siłą bodźca sprawczego, czyli w tym przypadku wielkość ucisku. Jeśli ból jest w plecach - to gdzie w plecach, jeśli w no­dze - to gdzie w nodze, jeśli w udzie - to gdzie w udzie, jeśli w stopie - to gdzie w stopie, jeśli w palcach - to które palce.

Ból (krzyża) w plecach

Jeśli ból zlokalizowany jest w plecach, to ważne jest, by zwrócić uwagę, gdzie dokładnie. Lokalizacja wysoko-lędźwiowa może wskazywać na pozadyskowe dolegliwości pochodzące z wysokich seg­mentów odcinka lędźwiowego lub niskich segmentów piersiowego, co jest dla nas ,.dzwonkiem alarmowym".

Przyczyna dyskowo-oponowa zazwy­czaj będzie odpowiedzialna za ból w oko­licy nisko-lędźwiowej, okolicy pośladka, czyli mamy wtedy do czynienia z bólem multisegmentalnym. Wiemy, że opona twarda wrażliwa jest na zapalenie" i na ucisk". Opona twarda unerwiona jest na jednym poziomie z 8 segmentów13, co wy­jaśnia multisegmentalne promieniowa­nie bólu.

Ból (korzeniowy) w nodze

to ból promieniujący segmentalnie spowodowany uciskiem na osłonkę opono­ korzenia14. Ból zlokalizowany w okolicy krocza w segmencie S4 jest „dzwonkiem alarmowym" wskazującym na niebezpie­czeństwo lub już obecne uszkodzenie więzadła podłużnego tylniego, co jest przeciw­wskazaniem do manipulacji i trakcji.


Jak doszło do pojawienia się dolegli­wości

Czynnik sprawczy - często pomijany przez pacjenta, dla nas jednak istotny punkt na drodze do diagnozy. Ból spowo­dowany przyczyną mechaniczną pojawi się w wyniku ruchu, przyjętej lub utrzy­mywanej pozycji, np. podnoszenie ciężkie- 20 przedmiotu, pochylenie się nad wan­na, siedzenie, stanie. Jeśli natomiast ból pojawił się bez mechanicznego czynni­ka sprawczego, to jest to dla nas kolej­ny „dzwonek alarmowy" wskazujący na przyczynę niemechaniczną.

Gdzie ból był na początku, ma ogrom- rve znaczenie diagnostyczne. Interesu­je nas, czy ból od samego początku był w nodze - co może wskazywać na pier­wotną przepuklinę tylnio-boczną, która w odróżnieniu od wtórnej, gdzie pierw­szym bólem odczuwanym przez pacjen­ta jest ból pleców (multisegmentalny), a później wtórnie doszło do bólu w no­dze, ma gorszą prognozę terapeutyczną. Nagle czy powoli? Jeśli ból pojawił nagle, bezpośrednio po ruchu, wska­zuje to na twarda przeouklinę dyskową bedacą wskazaniem do n-,3-';pulacji, na­tomiast ból pojawiający stopniowo, powołi w trakcte wvfcorrvwane" czynności.

długiego zgięcia wskazuje na przepuklinę miękką, której leczenie to trakcja.

Od kiedy, jak długo utrzymują się do­legliwości, czy pacjent odczuwa popra­wę, czy obecnie jest bez zmian, czy mo­że mamy do czynienia z pogorszeniem? Te pytania związane są ze zjawiskiem sa- moleczenia bólu. Wiemy, że ostry dysko­wy ból pleców mija samoistnie pomiędzy 2-6 tygodniem15'16'17, natomiast ból korze­niowy pochodzenia dyskowego powinien minąć między 6-12 miesiącem. Tak więc pogorszenie się bólu korzeniowego po 6 miesiącach od jego pojawienia stanowi podstawę do ponownego badania i zwe­ryfikowania diagnozy.

Sekcje 1 kończą pytanie o prestezje, które mogą być zlokalizowane multiseg- mentalnie. Wskazuje to na ucisk na rdzeń kręgowy („dzwonek alarmowy"), a seg­mentalnie - co kieruje na podejrzenia na parenchymę korzenia, uciśniętą, np. przez dużą przepuklinę tylno-boczną.

Sekcja 2 (Prowokacja - Redukcja)

W wywiadzie przeprowadzamy różni­cowanie w zakresie dolegliwości mecha­nicznych, czyli co prowokuje, a co redu­kuje dolegliwości, innymi słowy: czy ból jest stały czy zmienny.

Jeśli ból pojawia się w czasie obciąże­nia w zgięciu, a w wyproście - w odciąże­niu zmniejsza się, to możemy przypusz­czać, że jest to przyczyna mechaniczna. Wiemy, że materiał dyskowy podlega przemieszczaniu w wyniku asymetrycz­nego obciążenia. W kifozie jądro miażdży- ste przemieszcza się do tyłu, a w lordo- zie do przodu18,19'20, w pierwszych 3 min. zgięcia jądro przemieszcza się o 0,6 mm/ /min.21'22'23. W zgięciu zwiększa się też ci­śnienie śróddyskowe24, co niekorzystnie wpływa na rozkład sił działających na ma­teriał dyskowy25'26.

Tak więc pozycje zgięciowe wywo­łujące ból są interpretowane jako me­chaniczne pochodzące z konfliktu prze­mieszczającego się materiału dyskowego z oponą lub osłonką oponową korzenia. Jeśli pacjent jednak nie potrafi znaleźć po­zycji, które zmieniają jego dolegliwości, oznacza to, że mamy ból stały, który jest „dzwonkiem alarmowym".

Ból może pojawiać się również w cza­sie kaszlu, kichania, parcia. Są to czynni­ki zwiększające ciśnienie śródoponowe. W przypadku konfliktu dyskowo-oponowego w tym momencie może pojawić się ból w pośladku (multisegmentalny), jed­nak kiedy pojawia się ból w nodze progno­za repozycji jest niekorzystna, ale przede wszystkim jest to „dzwonek alarmowy" wskazujący na pozadyskowe przyczyny bólu, m.in. zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego, czy nowotwór łagodny, np. nerwiakowłókniak.

Sekcja 3 (Uzupełnienie)

To wszystkie uzupełniające pytania, które szczegółowo określą diagnozę.

Wiek i płeć pacjenta może mieć zna­czenie, ponieważ ból krzyża u pacjenta w 15 r.ż. może być spowodowany doko­nującym się kręgozmykiem, u młodego mężczyzny w wieku 19-31 przyczyną mo­że być ZZSK, u pacjenta powyżej 60 r.ż. możemy podejrzewać problemy związane ze stenozą kanału lub zachyłka bocznego. Tak zwany „wiek dyskowy" to 35-55 r.ż.27

Częstotliwość i ilość ataków daje od­powiedź na pytanie o stabilność materiału dyskowego, powinno to być skorelowane z wykonywanym zawodem. Jeśli pacjent wykonuje ciężką fizyczną pracę, a zgłasza jeden atak na rok, daje nam to informacje o dużej stabilności dysku. Odwrotnie bę­dzie u pacjenta wykonującego lekką pra­cę, podającego dużą ilość ataków i w takim przypadku redukcja przepukliny będzie tyl­ko częściowym rozwiązaniem, drugą czę­ścią leczenia będzie stabilizacja.

 


Pytanie o wcześniejsze leczenie jest ważnym elementem diagnostycznym da­jącym odpowiedź o przyczyny, np. bra­ku poprawy. Może leczenie było dobre, ale diagnoza nieprawidłowa. Na przykład wielomiesięczne nieskuteczne leczenie bólu w nodze (korzeniowego, segmentalnego), gdzie przyczyną nie jest konflikt dyskowo-korzeniowy, lecz inna przyczyna dająca ból w nodze, np. zapalenie stawu biodrowego. Takie nieskuteczne leczenie jest podstawą do weryfikacji wcześniej postawionej diagnozy.

Leki, które pacjent przyjmuje, mogą również stanowić ograniczenie w później­szym leczeniu np. antykoagulanty, będą­ce bezwzględnym przeciwwskazaniem do manipulacji.

BADANIE FUNKCJONALNE

Badanie funkcjonalne prowadzimy m.in. w celu potwierdzenia informacji po­chodzących z wywiadu. Jeśli pacjent po­daje w wywiadzie ból w czasie zgięcia, to spodziewam się, że czasie badania uda nam się ten sam ból wywołać w zgięciu.

Badanie możemy podzielić na bada­nie kręgosłupa, stawu krzyżowo-biodrowego i biodra.

Wszystkie testy można zobaczyć na stronie www.cyriax.pl

Oglądanie

Badanie rozpoczynamy już od momen­tu wejścia pacjenta do gabinetu. Zwraca­my uwagę, jak pacjent wchodzi, jak siada, jaki siedzi, jakie sprawia wrażenie. Później szczegółowo oglądamy jego kręgosłup w pozycji strzałkowej, zwracając uwagę na lordozę, np. jeśli jest pogłębiona, a pa­cjent stoi pochylony, to może przyczyną tego ustawienia jest biodro. W pozycji czołowej zwracamy szczególnie uwagę na ustawienie barków względem miedni­cy. Przesunięcie barków w bok może być ustawieniem przeciwbólowym, dewiacją świadczącą o wielkości przepukliny. Jeśli próbujemy skorygować ustawienie, a ból się zwiększa, świadczy to o związku dewia­cji z aktualnymi dolegliwościami.

Badanie kręgosłupa

Wykorzystujemy tutaj ruchy aktyw­ne, dające możliwość zbadania kręgosłu­pa w obciążeniu.

W czasie wykonywania tych testów oceniamy ból i ograniczenia. Do różnico­wania używamy dwóch obrazów pełnego i częściowego wzorca stawowego. Pełny oznacza symetryczne ograniczenie obu zgięć bocznych, wyprost ograniczony, zgięcie najbardziej komfortowe. Taki ob­raz wskazuje na patologie, które zajmu­ją cały segment ruchowy, np. ZZSK, zwy­rodnienie. Częściowy wzorzec, to każda ima kombinacja bólu i ograniczenia poza pełnym wzorcem stawowym. Przepuklina dyskowa po tym badaniu będzie dawała obraz częściowego wzorca stawowego.

Tak więc pacjent wykonuje:

  wyprost,

  zgięcie boczne w lewo,

  zgięcie boczne w prawo,

zgięcie,

   zgięcie + zgięcie karku (zgięcie kar­ku wydłuża kanał kręgowy o 3 cm28,

co zwiększa prowokację oponową29).


Badanie stawu krzyżowo-biodrowego

Do tego celu wykorzystujemy test dystrakcyjny Cyriax'a, który do dziś po­został najbardziej czułym testem przy za­paleniu stawu KB30.

Badanie stawu biodrowego

Trzy bierne testy stawowe, w których oceniamy ból, ograniczenie i czucie koń­cowe.

Wykonujemy zgięcie, rotację ze­wnętrzną i wewnętrzną w 90° zgięcia.

Jeśli pacjent podaje w wywiadzie ból w czasie zgięcia, to spodziewamy się, że w czasie badania uda nam się ten

sam ból wywołać

w zgięciu.

PIERWSZE RÓŻ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin