Ocena_Formalna.doc

(28 KB) Pobierz
Ocena formalna

Ocena formalna

 

Ocena formalna wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Działania 2.2 i 2.6

 

Wnioski o dofinansowanie projektów w ramach Działania 2.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne” oraz Działania 2.6 „Regionalne Strategie Innowacyjne i transfer wiedzy” ZPORR należy składać w wersji papierowej w trzech egzemplarzach (oryginał i 2 kopie) oraz elektronicznej (na dyskietce lub CD) do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który pełni rolę Instytucji Wdrażającej.

 

Formularz wniosku należy wypełniać zgodnie z instrukcją tylko i wyłącznie elektronicznie przy pomocy aktualnej wersji programu Generator Wniosków, którą można pobrać ze strony internetowej http://www.zporr.gov.pl.

Wersje papierowe muszą być zgodne z jego wersją elektroniczną, tzn. suma kontrolna na każdej stronie wydruku musi być jednakowa oraz zgodna z sumą kontrolną wersji elektronicznej. Niespełnienie tego wymogu uniemożliwia zarejestrowanie wniosku w systemie SIMIK i powoduje odrzucenie go na etapie weryfikacji pod względem wymogów rejestracyjnych.

 

Ocena formalna dokonywana jest w ciągu 14 dni kalendarzowych przez pracowników Biura Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Oceniane są tylko i wyłącznie wnioski złożone w odpowiedzi na konkurs.

 

Po dokonaniu oceny formalnej Beneficjent otrzyma powiadomienie o:

 

    * przyjęciu wniosku do oceny merytorycznej,

    * odrzuceniu wniosku – pismo informujące Beneficjenta o odrzuceniu wniosku wraz z podaniem przyczyny, (przy czym decyzja o odrzuceniu wniosku jest ostateczna),

    * lub o brakach formalnych we wniosku – pismo informujące Beneficjenta o błędach lub brakach formalnych z podaniem terminu i trybu składania wniosku poprawionego.

 

 

Najczęściej popełniane błędy formalne:

 

   1. Niezgodność z prawodawstwem w zakresie zamówień publicznych, nie podawanie informacji, które wydatki są związane z realizacją zamówień publicznych.

   2. Niepoprawnie wypełnienie tabeli 5A dotyczącej wskaźników realizacji celów projektu, przede wszystkim:

 

              * nie podawanie wartości bazowych (roku „0”),

              * nie podawanie wartości skumulowanych, tak aby w ostatnim roku realizacji można było otrzymać całkowitą wartość wskaźnika realizowanego przez projekt.

 

   3. Nie wyszczególnianie, które wydatki zawierają podatek od towarów i usług oraz w jakiej wysokości.

   4. Brak określenia formy zatrudnienia personelu projektu.

   5. Brak sprecyzowania, na jaką część etatu są/będą sporządzone umowy o pracę.

   6. Zbyt ogólne określanie wydatków, brak sposobu wyliczenia danej kwoty.

   7. Brak aktualnej daty przy potwierdzaniu dokumentów za zgodność z oryginałem.

   8. Nie ponumerowane strony załączników.

   9. Brak zestawienia załączników obowiązkowych oraz załączników dodatkowych (w formie tabeli).

  10. Nie dołączanie wszystkich wymaganych załączników.

  11. Na dokumentach określających sytuację finansową Beneficjenta, deklaracji dotyczącej wkładu własnego oraz oświadczeniu Beneficjenta o kwalifikacji VAT - brak kontrasygnaty księgowego lub poświadczenia przez uprawnioną w tym zakresie instytucję.

 

 

Odrzucenie wniosku nie pozbawia Beneficjenta możliwości ponownego ubiegania się o dofinansowanie po usunięciu przyczyny odrzucenia.

 

Ocenę merytoryczną przeprowadza Komisja Oceny Projektów. Przedmiotem oceny są wyłącznie wnioski ocenione przez Instytucję Wdrażającą jako kompletne i spełniające kryteria formalne.

 

Każdy wniosek oceniany jest przez 2 losowo wybrane przez Przewodniczącego KOP osoby. Końcowa ocena punktowa projektu stanowi średnią arytmetyczną ocen dokonanych przez wyżej wymienione osoby. Ocena wniosków odbywa się zgodnie z kryteriami zawartymi w dokumentach programowych (ZPORR, Uzupełnienie ZPORR, Ramowy Plan Realizacji Działania).

...do góry

 

KOP

 

Oceną merytoryczną projektów zajmuje się powołana przez Instytucję Wdrażającą Komisja Oceny Projektów. W skład Komisji mogą wchodzić:

 

    * przedstawiciele Instytucji Wdrażającej (w tym regionalnych instytucji, którym Urząd Marszałkowski powierzył wdrażanie działań),

    * przedstawiciele Samorządu Województwa (właściwi merytorycznie pracownicy Urzędu Marszałkowskiego i wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych),

    * przedstawiciele Wojewody (właściwi merytorycznie pracownicy Urzędu Wojewódzkiego).

 

Jednocześnie nie ma przeciwwskazań, aby w składzie Komisji Oceny Projektów z ramienia wyżej wymienionych Instytucji zasiadały osoby, które nie są pracownikami ww. instytucji, ale ich kwalifikacje i doświadczenie pozostają zgodne z wymogami stawianymi przed członkami Komisji.

Ocena merytoryczna przeprowadzana jest w oparciu o kryteria wyboru projektów zawarte w Uzupełnieniu ZPORR, kryteria szczegółowe zawarte w Ramowym Planie Realizacji Działania oraz odzwierciedlone w dokumentacji konkursowej.

Tryb prac Komisji oraz procedurę oceny merytorycznej wniosków określa przedstawiony poniżej Regulamin Komisji Oceny Projektów.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin