Scenariusz zajęć dla klasy III nauczania zintegrowanego.doc

(218 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć dla klasy III nauczania zintegrowanego

Scenariusz zajęć dla klasy III nauczania zintegrowanego

Ośrodek tematyczny: Edukacja europejska na co dzień w naszej szkole

Temat dnia: Ja też jestem Europejczykiem

Cele ogólne:

  • kształcenie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy o UE,
  • wzbudzanie poczucia przynależności narodowej,
  • rozwijanie umiejętności pracy z mapą.

Cele operacyjne:

edukacja społeczno-przyrodnicza

Uczeń:

  • wskazuje na mapie politycznej Europy Polskę i inne kraje należące do UE,
  • zna symbole narodowe Polski i UE: hymn, flaga, waluta,
  • wie, kim był Robert Schuman,
  • rozumie pojęcie „ojciec Europy" w odniesieniu do postaci Roberta Schumana.

edukacja polonistyczna

Uczeń:

  • wypowiada się logicznie na temat sytuacji przedstawionych na ilustracjach,
  • rozszyfrowuje hasło z rozsypanki literowej,
  • potrafi rozwinąć krótką myśl,
  • wyciąga wnioski,
  • odpowiada na pytania i zapisuje odpowiedzi,
  • stosuje wielką literę w pisowni nazw państw.

edukacja matematyczna

Uczeń:

  • zapisuje i wykonuje rozmaite działania z użyciem liczby 12 (sumy, różnice, iloczyny, ilorazy)

edukacja plastyczno-techniczna

     Uczeń:

  • potrafi namalować i pokolorować flagę UE.

edukacja muzyczno-ruchowa

     Uczeń:

  • zna tytuł hymnu UE,
  • wie, kto jest kompozytorem „Ody do radości",
  • śpiewa pierwszą zwrotkę hymnu UE,
  • umie przyjąć właściwą postawę podczas śpiewania hymnu.

Metody pracy:

podające: objaśnienia nauczyciela

poszukujące:     

-  rozmowa

- „burza mózgów"

-  praca z tekstem

-  praca z mapą

-  praca z ilustracją

-  praktyczne działanie

-  praca w małych grupach

eksponujące:     

-  pokaz

-  ekspozycja utworu muzycznego

Formy pracy:

  • indywidualna
  • grupowa
  • zbiorowa

Środki dydaktyczne:

  • mapa polityczna Europy
  • mapki do pracy indywidualnej
  • Zeszyt ćwiczeń pt. „Witaj zjednoczono Europo! Labas rytas Litwo!" - L. Brodowicz, M. Hadaś
  • portret Roberta Schumana
  • flaga Polski i UE
  • magnetofon i kaseta dźwiękowa z nagraniem hymnu „Oda do radości"
  • banknoty i monety w złotówkach i w euro
  • karty do pracy indywidualnej
  • karty do pracy grupowej
  • test o UE
  • kredki

Standardy OKE:

  • czytanie
  • pisanie
  • rozumowanie
  • korzystanie z informacji
  • wykorzystanie wiedzy w praktyce

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie do tematu lekcji

Swobodne wypowiedzi uczniów na temat „Lubisz pracować razem czy osobno? Dlaczego?" - na podstawie analizy sytuacji przedstawionych na ilustracjach w zeszycie ćwiczeń - s. 44 (załącznik nr 1).

Sformułowanie wniosku: „RAZEM JEST ŁATWIEJ, SZYBCIEJ I WESELEJ", zapisanie go na tablicy i w zeszytach ćwiczeń (na kolorowo).

2. Debata „Jakie korzyści niesie współpraca państw w UE?"

Wyjaśnienie pojęć: unia - „związek", „połączenie"; Unia Europejska - „związek państw europejskich".

- Ile państw należy do UE? Jakie to państwa?

Praca z mapą Europy. Wskazywanie na mapie państw należących do UE
i pokolorowanie konturów tych państw na rozdanych uczniom mapkach   
(praca indywidualna - mapa Europy, załącznik nr 2)
- Oszukaj Polskę i pokoloruj ją na biało-czerwono, a pozostałe państwa UE innym kolorem.

3. Rozszyfrowanie rozsypanki literowej - praca w grupach (załącznik nr 3)

Ułożenie i zapisanie hasła na tablicy i w zeszytach: „NIGDY WIĘCEJ   WOJNY!" - swobodne wypowiedzi uczniów dotyczące znaczenia tych słów.

Rozwinięcie myśli przez nawiązanie do historii i obchodów rocznicowych:
„Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej".

- Dlaczego tyle państw przystępuje do UE?
Nawiązanie do sformułowanego na początku lekcji wniosku.

Prezentacja portretu autora rozszyfrowanego hasła - Roberta Schumana,
nazywanego „ojcem Europy" (portret R. Schumana).

Debata nad pojęciem: „Ojciec Europy" - deklaracja Schumana jako początek utworzenia UE.

- Jaki jest naczelny cel integracji?

- Które kraje rozpoczęły integrację?

Zapisanie odpowiedzi w zeszytach ćwiczeń s. 61-62 (załącznik nr 4).

4. Wymienienie symboli UE przez analogię do symboli naszego kraju:

- Czy Polska straciła swoją tożsamość narodową po wstąpieniu do UE?

- Jakie znacie symbole Polski (krótkie wypowiedzi na temat polskiego hymnu, godła, flagi i waluty).

- UE też ma swoje symbole (hymn, flaga, pieniądze).

a) Odczytanie hasła z „plątaninki" literowej w celu odgadnięcia tytułu hymnu UE: „Oda do radości" (załącznik nr 5).

  • Kto jest kompozytorem „Ody do radości"?
  • Odczytanie przez nauczyciela i kilkukrotne powtórzenie przez dzieci rymowanki:

                       Hymn Unii Europejskiej

                       niejedna gościła scena

                       to „Oda do radości"

                      Ludwika van Beethovena.

Wysłuchanie oryginalnej wersji hymnu UE (płyta CD z nagraniem hymnu), a następnie wspólne odśpiewanie I zwrotki hymnu (przyjęcie właściwej postawy).

b) Prezentacja flagi UE (flaga UE).

- Co przedstawia flaga UE?

- Co może oznaczać liczba 12 gwiazd? (załącznik nr 6)

- Jaki kolor dominuje na fladze UE?

Kolorowanie flagi UE. Zeszyt ćw. s. 53 (załącznik nr 7)

Quiz flagowy - Zeszyt ćw. s. 55 (załącznik nr 7)

c) Gimnastyka śródlekcyjna - migające, spadające i tańczące gwiazdki (kaseta z podkładem muzycznym).

d) Rozwiązanie działań matematycznych: „Magiczna dwunastka" - działania różne z liczbą 12 - Zeszyt ćw. s. 55 (załącznik nr 8).

e) Ekspozycja symbolu € na tablicy (załącznik nr 9).

Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że symbol euro podobny jest do greckiej litery epsilon. Kojarzy się też z pierwszą literą słowa „Europa". Podwójna linia oznacza, że waluta jest bardzo stabilna.

- Oglądanie monet i banknotów euro (banknoty i monety w euro i w złotówkach)

- Oddzielanie złotych polskich od euro - praca w grupach

5. Zakończenie lekcji (mierzenie jakości pracy)

- Test sprawdzający poznane wiadomości o Unii Europejskiej (załącznik nr 10)

- Odczytanie hasła finałowego: „JA TEŻ JESTEM EUROPEJCZYKIEM"

- Ocena pracy uczniów - wręczenie chorągiewek UE uczniom wyróżniającym się w pracy na lekcji.      

- Pamiątkowe zdjęcie.

Załącznik 1

(Zeszyt ćwiczeń s. 44)

Obejrzyj uważnie ilustracje i napisz, jakie korzyści niesie współpraca w grupie.

Lubisz pracować w grupie czy wolisz pracować indywidualnie?

 

Osobno

Razem

 

1..........................................

............................................

2...........................................

.............................................

3............................................

..............................................

 

1...........................................................

.............................................................

2...........................................................

.............................................................

3...........................................................

.............................................................

 

 

Wniosek:

...............................................................................................................................................

...............................................................................................................................................

...............................................................................................................................................

...............................................................................................................................................

 

Załącznik 2

Załącznik 3

Rozsypanka literowa (praca w grupach)

Pokoloruj każdy z trzech rodzajów figur innym kolorem. Rozsypane litery wpisz w odpowiedniej kolejności do diagramu.

Grupa I koloruje kółka.

Grupa II koloruje trójkąty.

Grupa III koloruje kwadraty.

Grupa IV (uczniowie zdolniejsi) koloruje wszystkie figury.

 

 

Załącznik 4

(Zeszyt ćwiczeń s. 61-62)

Ojcowie Europy

Dlaczego R. Schumana, J. Monneta, H. Spaaka, K. Adenauera nazywamy „ojcami" Europy?



Robert Schuman (1886-1963) polityk francuski, w czasie II wojny światowej walczył w ruchu oporu z hitlerowskimi Niemcami. Pełniąc funkcję MSZ Francji przedstawił plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. 9 maja 1950 r. Schuman powiedział: „Nie sposób stworzyć Europy jednym pociągnięciem pióra... Europa powstanie w solidarnym działaniu".

 

 

 

 



Jean Monnet (1888-1979) francuski polityk, ekonomista, gorący orędownik idei integracji, współautor książki „Stany Zjednoczone Europy" opracował Deklarację, którą Schuman wygłosił w dniu 9 maja 1950 r. W swoim pamiętniku Monnet napisał: „Aby pokój mógł istnieć, musi dojść do powstania zjednoczonej Europy...".

 

 

 

 



Konrad Adenauer (1876-1967) niemiecki polityk, wielokrotnie aresztowany przez hitlerowców, rzecznik pojednania europejskiego. W latach 1949-1955 pełnił funkcję kanclerza Niemiec, ministra spraw zagranicznych. 16 lutego 1967 r. powiedział: „Europa musi być wielka ...".

 

 

 

 



Paul-Henri Spaak (1899-1972) belgijski polityk, premier, wielokrotny minister spraw zagranicznych, współzałożyciel EWG i NATO - jej generalny sekretarz. 11 grudnia 1951 r. powiedział: „Bierzmy się natychmiast do pracy, by pokazać, jak wyobrażamy sobie Wspólnotę Europejską... porzućmy nasz narodowy egoizm...".

 

 

K. Ruchniewicz, Edukacja europejska. Europa daleka czy bliska. Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. E. Romera, Wrocław 2002.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin