Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III z wykorzystaniem komputerów.doc

(46 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III z wykorzystaniem komputerów

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III z wykorzystaniem komputerów

Ośrodek tematyczny: Las jesienią

Temat dnia: Grzybobranie

Cele:

Informatyczne:

  • sprawne uruchamianie i zamykanie komputera z umiejętnością logowania się do sieci,
  • kształcenie umiejętności odszukiwania i otwierania wskazanego pliku w otoczeniu sieciowym,
  • kształcenie umiejętności uruchamiania i przeglądania pokazu prezentacji,
  • tworzenie katalogu roboczego o określonej lokalizacji,
  • kształcenie umiejętności odbierania wiadomości poczty elektronicznej,
  • poznanie sposobu łączenia się z wybraną stroną internetową poprzez link w wiadomości pocztowej,
  • sprawne przeszukiwanie wybranej strony internetowej,
  • kształcenie umiejętności zapisywania pliku graficznego ze strony internetowej w określonym katalogu na dysku,
  • uświadomienie walorów edukacyjnych odpowiednio wybranych stron internetowych.

Pozainformatyczne (dydaktyczno-wychowawcze):

  • poznanie nazw grzybów jadalnych i kojarzenie ich z odpowiednim obrazem,
  • kształcenie umiejętności rozpoznawania grzybów jadalnych i trujących,
  • wdrażanie do właściwych zachowań w lesie podczas grzybobrania,
  • uświadomienie zagrożeń wynikających z braku umiejętności rozpoznawania grzybów jadalnych,
  • kształcenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem,
  • wdrażanie do samokontroli i autokorekty wykonywanej pracy,
  • kształcenie umiejętności zgodnej i aktywnej pracy w zespole.

Środki dydaktyczne:

  • sieć komputerowa w szkolnej pracowni z dostępem do internetu,
  • prezentacja „Grzybobranie" (udostępnienie w sieci),
  • strona internetowa http://www.grzyby.pl/,
  • duże sylwety grzybów z nazwami wypisanymi na kapeluszach (nazwy grzybów występujących w prezentacji),
  • koło hula-hop, lub duży rysunek kosza do demonstracji na tablicy lub dywanie,
  • program do obsługi poczty elektronicznej Microsoft Outlook,
  • dowolny instrument perkusyjny.

Formy pracy:

  • praca w zespołach 2-3-osobowych.

Przebieg zajęć

1. Wypowiedzi dzieci na temat jesieni w lesie, wycieczek do lasu na grzybobranie na podstawie wiersza „Na grzyby" i własnych doświadczeń. Zapowiedź innego - komputerowego grzybobrania w internecie.

2. Włączenie komputerów i zalogowanie się do sieci

3. Praca z prezentacją „Grzybobranie"

  • Odszukanie w otoczeniu sieciowym pliku prezentacji
  • Uruchomienie pokazu prezentacji
  • Indywidualne przeglądanie kolejnych slajdów - analiza zdjęć i tekstów
  • Zamknięcie prezentacji

4. Zabawa ruchowa

Zbieramy grzyby - reagowanie ruchem na ustalony sygnał dźwiękowy, swobodna improwizacja ruchowa do opowiadania nauczyciela

5. Umieszczanie w koszyku grzybów jadalnych

  • Odczytywanie nazw grzybów umieszczonych na dużych sylwetach grzybów
  • Wybieranie grzybów jadalnych i umieszczanie ich sylwet w kole lub szablonie koszyka (wykorzystanie wiadomości z przeglądanej wcześniej prezentacji)

6. Przygotowanie koszyka na grzybobranie

Utworzenie na dysku w „Moich dokumentach" katalogu o nazwie „Koszyk"

7. Odebranie i odczytanie wiadomości poczty elektronicznej z zamieszczonym w niej adresem witryny internetowego grzybobrania.

  • Propozycja zamieszczona w wiadomości otwarcia wskazanej witryny poprzez kliknięcie jej adresu.
  • Odczytanie instrukcji do zadania na wskazanej stronie internetowej

8. Połączenie ze wskazaną witryną internetową

  • Przeglądanie i analiza jej zawartości i układu
  • Demonstracja sposobu zapisania wybranego obrazka na dysku

Ustalenie nazewnictwa do zapisywanych plików graficznych (nazwą pliku powinna być skrócona, zwyczajowa nazwa danego grzyba np. kurka)

9. Internetowe grzybobranie

  • Przełączenie się na zakładkę - indeks grzybów w języku polskim
  • Przeglądanie zdjęć grzybów i odczytywanie opisów
  • Ustalanie po oznakowaniu i opisie grzybów jadalnych
  • Zapisywanie plików graficznych z wybranymi zdjęciami grzybów w utworzonym wcześniej katalogu „Koszyk"
  • Zamknięcie przeglądarki internetowej

10. Przeglądanie utworzonych zbiorów podczas internetowego grzybobrania, analiza i ocena poprawności przyrodniczej i informatycznej wykonanego zadania

  • Czy zapisane zdjęcia umieszczono w odpowiednim katalogu?
  • Jakie nazwy nadano zapisanym plikom graficznym?
  • Czy zapisane zdjęcia przedstawiają tylko grzyby jadalne?
  • Ile zdjęć grzybów zapisały poszczególne grupy?

wybranie grupy, która najlepiej wykonała zadanie.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin