Scenariusz zajęć wprowadzających nową literę [K] w klasie I
CELE OGÓLNE:
· Poznanie i nauka pisania nowej litery „K”, „k”
· Doskonalenie czytania i pisania wyrazów z poznanymi literami
· Wyrabianie sprawności manualnej
CELE SZCZEGÓŁOWE
· Dz. potrafi nakreślić literę „k” w dużym i małym formacie
· Dz. czyta wyrazy zawierające nową literę
· Dz. potrafi zapisać nową literę w połączeniu z wcześniej poznanymi
METODY:
· Słowna
· Oglądowa
· Czynnościowa
FORMY:
· Grupowa
· Indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· Schematy litery wyrysowane na dużym formacie
· Podręcznik
· Zeszyt ćwiczeń
· Kartoniki w kolorach czerwonym i niebieskim
· Flamastry
· Wyrazy zawierające literę „k”
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1) Zapoznanie się z nową literą
· Prezentacja litery „k”, K” w dużym formacie na tablicy
· Omówienie kształtu litery, wypowiedź dzieci na temat jej kształtu, swoich skojarzeń
2) Przygotowanie do pisania
· „pisanie w powietrzu” wielkiej i małej litery
3) Pisanie
· wyrysowanie kształtu litery flamastrem na kartce formatu A4
· praca w zeszycie ćwiczeń:
ü Zapis liter „K” „k” w dużym i normalnym formacie
ü Przepisywanie połączeń literowych (ćw. 1 str. 70)
ü Przepisywanie połączeń zdań (ćw. 2 str. 70)
4) Czytanie
· Wybieranie z rozsypanki wyrazów zawierających nową literę
· Dzielenie wyrazów na głoski i sylaby
· Podział liter w wyrazach na samogłoski i spółgłoski ( dziecko czyta wybrany wyraz przeskakuje na kartonik w kolorze czerwonym gdy jest to samogłoska, w przypadku spółgłoski na niebieski)
· Praca w podręczniku (str. 22)
ü Zapoznanie się z wierszem Ewy Zawistoskiej „Co się śni kotu”
ü Samodzielne czytanie krótkiego tekstu zawartego w podręczniku
Przygotowała:
Paulina Winiarska
pw i pp II rok
niestacjonarne
Używane podręczniki i zeszyty ćwiczeń:
„Już w szkole” wyd. NOWA ERA
M. A. Szymańska
ewajorek