Małżeństwo chrześcijańskie
scenariusz katechezy dla klas licealnych
Założenia metodyczne
Pojęcia kluczowe: małżeństwo, miłość, mąż, żona, zjednoczenie, sakrament
Uczestnicy: uczniowie liceum, liczba osób w klasie: 15-25
Cele operacyjne: uczeń:
ü wie czym jest sakrament małżeństwa
ü zna jego pochodzenie, warunki, cechy, cele
ü rozumie powagę sakramentu małżeństwa
ü potrafi odpowiedzialnie podchodzić do miłości
Formy pracy: indywidualna
Metody: praca z tekstem biblijnym i katechizmowym, omówienie
Środki dydaktyczne: Pismo Święte, Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK)
Źródła: Biblia Tysiąclecia, KKK
Zasady dydaktyczne: nauczyciel powinien umieć wzbudzić zainteresowanie tematem i zaufanie do jego osoby, a także kompetentnie odpowiadać na, być może trudne, pytania uczniów w kwestii małżeństwa
Typ lekcji: podająco-poszukujący
Warunki: najlepsza byłaby mała, kameralna salka, ewentualnie zwykła sala z tradycyjnym ustawieniem krzeseł
Załączniki: karteczki z frg. z Pisma Świętego i KKK, karteczki z modlitwą o dobrą żonę i dobrego męża
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI UCZNIA
METODY DYDAKTYCZ.
ŚRODKI DYDAKTYCZ.
CZAS REALIZ.
Katecheta modli sie razem z uczniami modlitwą do Ducha Św.: „Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze, dodaj nam ochoty i zdolności, aby ta nauka stała się dla nas pożytkiem doczesym i wiecznym. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.”, po czym sprawdza listę obecności.
Uczniowie wstaja i wraz z katecheta się modlą.
--------------------
1 min.
Katecheta podaje temat lekcji, a jej plan (w punktach) zapisuje na tablicy. W dalszej części lekcji będzie rozwijał poszczególne części planu.
Uczniowie przepisują temat.
tablica, kreda
1. Kto „wymyślił” małżeństwo? - katecheta rozdaje uczniom karteczki z frg. Rdz.2,18.22-24, czyta na głos i omawia (małżeństwo „wymyslił” Pan Bóg)
Uczniowie śledzą czytany tekst, mogą zadawać pytania.
omówienie
karteczka z frg. Rdz.2.18, 22-24
2 min.
2. Czym jest małżeństwo?
- trwała wspólnota miłości mężczyzny i kobiety skierowana ze swej strony na dobro małżonków i do zrodzenia potomstwa
- sakrament
(definicja na podst. KKK)
Uczniowie zapisują definicję.
frg. z KKK o małżeństwie
3. Biblijne warunki małżeństwa – katecheta rozdaje, czyta i omawia Mt, 19,5-6:
- opuszczenie rodziców
- połączenie męża z żoną
- stanie się jednym ciałem
Uczniowie śledzą tekst, ewentualnie zadają pytania.
karteczka z Mt 19,5-6
3 min.
4. Nierozerwalność małżeństwa – katecheta rozdaje Rz 7,1-3, czyta i omawia. Mogą pojawić się pyania uczniów dotyczące rozwodu i separacji – katecheta wyjasnia ich znczenie i wraz z uzasadnieniem przedstawia naukę Kościoła.
Uczniowie śledzą tekst, słuchają wyjaśnienia, moga zadać pytania nt. rozwodu i separacji.
karteczka z Rz 7,1-3
5 min.
5. Małżeństwo jako oraz relacji Chrystusa i Kościoła – katecheta rozdaje, czyta na głos i omawia Ef 5,21-33
Uczniowie śledzą tekst i słuchają wyjaśnienia.
karteczka z Ef 5,21-33
6. Cele małżeństwa.
Katechet rozdaje dwie karteczki: z frg. z Biblii i z frg. z KKK, czyta i omawia.
frg. Rdz 1,28:
- zaludnianie ziemi
- uczynienie sobie ziemi poddanej
-panowanie nad stworzeniami
frg. z KKK:
- dobro małżonków: miłość małżeńska, wzajemne doskonalenie siebie i pomoc
- dobro potomstwa – owocu miłości małżonków
Uczniowie śledzą tekst, słuchają wyjaśnienia, zadają pytania.
karteczka z Rdz 1, 28 i frg. z KKK
7. Małżeństwo sakramentem zawieranym w Kościele.
Katecheta prosi uczniów o znalezienie w rozdanym frg. z KKK co jest potrzebne do zawarcia małżeństwa:
- zgoda dwojga ludzi
- brak przymusu
- brak przeszkód ze str. prawa naturalnego, kościelnego i cywilnego
Zobowiązania małżonków:
- do miłości Boga
- do miłowania się nawzajem
Uczniowie wyszukują informacji we frg. z KKK i zgłaszają swoje odpowiedzi.
praca z tekstem dokumentu
karteczka z frg. z KKK
10 min.
8. Cechy dobrej żony i dobrego męża.
Katecheta rozdaje dziewczętom frg. Hi 31 i prosi o wyszukanie w nich cech dobrego męża, zaś chłopcom rozdaje ...
Ecce_Ego