Przywrotnik Pospolity.doc

(190 KB) Pobierz

Przywrotnik Pospolity (Alchemilla Vulgaris L.)

 

Przywrotnik to roślina z rodziny różowatych (Rosaceae) trwała, nie wymagająca o liściach 7-9 klapowatych, brzegiem piłkowanych, długoogonkowych na dole i od korzenia natomiast w górnej części liście przywierają do łodygi. Owocem jest niełupka. Ze względu na budowę liścia skrapla się na nich rosa Kwiaty zielonkawe, drobne (2-4 mm). Kwitnie od maja do września.
 

Wygląd zewnętrzny
 

Roślina wieloletnia, o łodydze rozgałęzionej, wyrastającej do 30 cm wysokości, o liściach ogonkowych, nerkowatych, pięcio- do dziesięcioklapowych, prawie siedzących lub obejmujących łodygę, brzegiem ząbkowanych i obustronnie owłosionych. Kwiaty drobne, żółtozielonkawe, zebrane w pęczki na cienkich szypułkach. Wszystkie razem tworzą nibybaldachy na dość długich i cienkich łodyżkach.
 

Występowanie i zbiór:

 

Pospolity w całej Polsce. Spotyka się go na pastwiskach, kwaśnych łąkach i na brzegach lasów. Lubi miejsca słoneczne. Przywrotnik występuje zazwyczaj na kwaśnych łąkach, szczególnie często spotykany na tatrzańskich łąkach. Bardzo często atakowany przez mączniaka – nie nadaje się wtedy taka roślina do zbioru!. Jej czas zbioru bez zanieczyszczeń tym grzybem jest bardzo krótki.

 

Ziele zbierane w czasie kwitnienia, a ścinane kilka centymetrów nad ziemią. Suszy się w cieniu i w przewiewnym miejscu.

 

Przywrotnik pospolity   (Alchemilla Vulgaris). liście

 

Przywrotnik pospolity zbierany jest przez zielarzy w okresie maj- sierpień. Surowcem leczniczym jest kwitnące ziele przywrotnika, wraz z przyziemnymi liśćmi. Należy suszyć w miejscu suchym, zacienionym, przewiewnym nie przekraczając 40 stopni. Surowiec ma balsamiczny zapach oraz cierpki, słodkawy smak.

Zawiera garbniki, saponiny, żywice i gorycze.

 

Przywrotnik Pospolity - kwiat

 

Zastosowanie:

 

  W tradycji ludowej przywrotnik nazywany jest „najlepszym przyjacielem kobiet”.

·         działa ściągająco (bardzo pomocny przy biegunkach)

·         poprawia pracę mięśni (dzięki temu likwiduje przyczyny nietrzymania moczu) oraz przy różnego typach uszkodzenia mięśni, a także w przypadku uszkodzeniach mięśnia sercowego, pomocny także przy przepuklinach,

·         moczopędnie,

·         poprawia przemianę materii,

·         pobudza czynności żołądka, (nieżyt żołądka)

·         likwiduje nadmierną fermentacje jelitową, wzdęcia, skurcze (hamuje rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym). Używa się go także przy nadkwasocie, 

·         reguluje menstruacje,

·         zmniejsza obfite krwawienia menstruacyjne,

·         zmniejsza dolegliwości związane z menopauzą,

·         pomocny przy likwidowaniu stanów zapalnych w obrębie narządów rodnych (pomaga likwidować niezbyt przyjemny zapach z narządów rodnych), białe upławy


Przywrotnik zalecany jest kobietom mającym tendencję do poronień celu wzmocnienia wiązadeł macicznych – przed zajściem w ciążę należy pić sok lub napar z przywrotnika.

 

Kobietom w ciąży zaleca się pić przywrotnik na 4 tygodnie przed porodem w celu ułatwienia jego przebiegu.

 

Przywrotnik ma również zastosowanie zewnętrzne.

- poprawia gojenie po wyrwaniu zęba

- zastosowanie przy zapaleniu krtani, owrzodzeniu jamy ustnej.

 

Sposób użycia:

 

Napar: 1 czubata łyżeczka na 1 szklankę wrzącej wody, przykryć np. spodkiem, po około 10-15 minutach przecedzić i pić 2-3 x dziennie po jednej szklance.

 

Jest kilkadziesiąt odmian przywrotnika, przeważnie o podobnym wyglądzie zewnętrznym, właściwościach i działaniu.
 

Ziele zawiera garbniki, substancję gorzką, żywicę, cukry redukujące, kwasy organiczne, sole mineralne i inne mało dotąd zbadane i poznane aktywne substancje.
 

Surowiec działa ściągająco, przeciwzapalnie i bakteriostatycznie na błony śluzowe jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka i jelit, a hamując rozwój drobnoustrojów znosi nadmierną fermentację. Dzięki goryczy i innym składnikom nieznacznie pobudza wydzielanie soku żołądkowego, wzmaga łaknienie oraz przyswajanie strawionych składników pokarmowych.
 

Napar tego ziela stosuje się wewnętrznie w przewlekłych nieżytach żołądka i jelit, przy wzdęciach i niedokwasocie.
 

Przygotowanie: 1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku, odstawić na 10-15 minut. Pić 2-3 razy dziennie po 1/Z szklanki ciepłego naparu, między posiłkami.
 

Zewnętrznie używa się odwaru tego ziela (łącznie z kwiatem bławatka, chabru, zielem świetlika łąkowego i rumianku) do przemywań i okładów oraz irygacji w stanach zapalnych, a nawet do przemywań zapalonych spojówek oka.
 

Irena Gumowska w książce Ziółka i my pisze: "Wyników dokładniejszych, nowszych badań chemicznych i farmakologicznych nie ma, ale wiadomo, że przywrotnik jest rośliną o naprawdę rewelacyjnym działaniu regenerującym na skórę; wiadomo, że odwar hamuje rozwój szczepów bakterii, działa przeciwzapalnie i ściągająco, ale to nie tłumaczy jeszcze, dlaczego stosowany zewnętrznie do obmywań i maseczek przywraca skórze elastyczność, jędrność i sprężystość, usuwa zmarszczki na skórze lub czyni je mniej widocznymi".
 

Ziele przywrotnika działa skuteczniej, jeśli połączymy je z zielem przetacznika leśnego i kwiatem kasztanowca.

 

Odwar: 2 łyżki suszonego ziela przywrotnika (lub mieszanki składającej się z równych części ziela przywrotnika, kwiatów kasztanowca i ziela przetacznika leśnego) zalać zimną wodą – 1/2l- i ogrzewać prawie do wrzenia przez pół godziny, nie gotując. Odcedzić, używać do obmywań i okładów.
 

Nazbierane świeże ziele przywrotnika należy starannie oczyścić i opłukać, zmiażdżyć listki i zastosować je do maseczek. Maseczkę regenerującą trzeba zmyć po 20 minutach.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin