[060525]_Irena_Gabryel__Ma_go_-_Konspekt_gier_i_zabaw_do.doc

(51 KB) Pobierz
Scenariusz gier i zabaw na zajęciach wychowania fizycznego w klasie I i VI

Konspekt lekcji  gier i zabaw na zajęciach wychowania fizycznego w klasie I i VI

 

Klasa I-dziewczęta i chłopcy

Klasa V - VI-dziewczęta

Liczba ćwiczących – 20

Temat: Gry i zabawy ruchowe dla małych i dużych

Przybory: siatka do siatkówki , 4-kolorowe koła , butelki plastikowe , stare gazety , piłki gumowe , piłki siatkowe ,deska ,

Miejsce ćwiczeń: boisko szkolne lub zastępcza sala gimnastyczna

Metody: zabawowo- klasyczna, zabawowo- naśladowcza , problemowa, zadaniowo- ścisła

Zadania w zakresie – umiejętności: uczymy się wykonywać ćwiczenia z różnymi przyborami

-          motoryczności : szybkość, zwinność, zręczność, skoczność, siła,            koordynacja ruchowa ,

-          wiadomości: poznanie nowych zabaw, przykłady różnych form aktywności ruchowej

-          akcentów wychowawczych: eksponowanie pomysłów uczniów w doborze gier i zabaw oraz różnych przejawów ekspresji ruchowej, współdziałanie w zespole ćwiczących, kulturalne i sportowe zachowanie się podczas rywalizacji 

 

Część lekcji

Czas

Zadania szczegółowe

Opis ćwiczeń

Uwagi organizacyjno- metodyczne

Część I wstępna

10 minut

1.Zbiórka

2.Powitanie

3. Sprawdzenie obecności i stroju gimnastycznego

 

Ustawienie w szeregu

1.Zapoznanie z celami lekcji

2.Krótka informacja nt. tego, czym jest zwinność i zręczność; zwrócenie uwagi na warunki uczestnictwa we wspólnej grze i zabawie

 

Poinformowanie uczniów o tym,  jaką liczbę punktów otrzymają za wykonanie poszczególnych zadań

I miejsce-4pkt

II miejsce-3pkt

III miejsce-2pkt

IV miejsce-1pkt

Zabawa ożywiająca „Ryby i rybacy”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zabawy: fragment boiska stanowi powierzchnię „jeziora” uczniowie są podzieleni na dwa zespoły I. Zespół to „ryby” II. to „rybacy”. Rybacy trzymają siatkę do siatkówki, starają się w określonym czasie schwycić w sieć uciekające po całym „jeziorze” „ryby”. Ryby starają się uniknąć schwytania i biegają w różnych kierunkach. Złapaną rybę rybacy odprowadzają do przystani, gdzie pozostaje do końca ustalonego na połów czasu. Po jego upływie następuje liczenie złowionych ryb oraz zamiana ról pomiędzy zespołami. Wygrywa zespół, który w czasie połowu schwyta więcej ryb.

Uczniowie podzieleni są na dwa zespoły. Zespoły mieszane dzieci kl. I oraz dziewczęta z klasy VI. po skończonej zabawie dziewczyna z klasy VI odnosi siatkę na wyznaczone miejsce.

Zabawa ruchawa „Traf piłką ostatniego”

Dzieci z klasy I tworzą koło stojąc w odległości kroku jedno od drugiego. Uczennice klasy VI stoją w środku koła ustawiając się w rzędzie trzymając mocno pod boki jedna drugą. Dzieci tworzące koło przerzucają piłkę starając się uderzyć nią ostatniego w rzędzie. Trafiony ostatni wycofuje się z gry i dołącza do dzieci rzucających piłką. Gra toczy się dalej aż do pozostania jednego uczestnika w środku koła.

Uczennice stojące w środku koła muszą pilnie uważać u kogo znajduje się piłka i starać się poruszać całym zespołem tak szybko i zwinnie, aby nie dopuścić do trafienia ostatniego w rzędzie. 

 

Zabawa na czworakach „Mysia nora”

Połowa dzieci ustawiona w kole siada skrzyżnie trzymając się za ręce. Do środka koła wchodzi reszta i ustawia się tak, aby przed każdym siedzącym dzieckiem znalazło się drugie w przysiadzie podpartym zwrócone do swojej pary. Dzieci w przysiadzie są myszkami i przez otwory – pod złączonymi rękoma siedzących dzieci – wyglądają z nory raz z prawej, raz z lewej strony. Na sygnał wybiegają z nory i obiegając na czworakach swoją parę wracają do niej.

Zabawę można powtórzyć ze zmianą ról.

 

Część II główna .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa orientacyjno - porządkowa „Zastępy według kolorów”

Uczniowie zostają podzieleni na 4 zastępy. Każdy zastęp ma przyporządkowany swój kolor. Nauczyciel podnosi lizaka o określonym kolorze i w miejscu które wyznaczy zastęp tego koloru musi się ustawić w szeregu.

Nauczyciel przygotowuje lizaki koloru czerwonego, zielonego, niebieskiego i żółtego. Uczniowie musza zapamiętać swój kolor

Zabawa bieżna „Samoloty”

Cztery zastępy stoją w swoich rzędach pierwsi w zastępach trzymają ręce w bok. Na wyprostowane ręce zakładają gazety po sygnale prowadzącego biegną do mety tak szybko aby gazety nie spadły z ramion a jednocześnie przypominają skrzydła samolotu. Po okrążeniu chorągiewki wracają do mety i przekazują gazety następnemu zawodnikowi. Wygrywa zespól który najszybciej i najdokładniej wykona swoje zadanie.

Nauczyciel rozdaje każdemu zastępowi po dwie gazety. Po zakończeniu zabawy uczennica klasy VI zbiera gazety i odnosi je na miejsce.

Zabawa w podporze tyłem

„Wyścig raków”

Zastępy ustawione w rzędach. Pierwsi wykonują podpór tyłem trzymając butelkę między udami na sygnał posuwając się do przodu w podporze tyłem, starają się nie upuścić butelki. W takiej pozycji dobiegają do półmetka. Po ominięciu chorągiewki chwytają butelki w ręce i biegną do mety przekazując ja następnemu w drużynie.   

Kapitanowie zastępów pobierają butelki z wyznaczonego miejsca.

Zabawa skoczna „Kangury”

Ćwiczący stoją w rzędach na sygnał pierwsi z zastępów wkładają butelkę plastikową miedzy uda i podskakując obu nóż poruszają się w kierunku chorągiewki starając się nie wypuścić z nóg butelki. Po obiegnięciu chorągiewki biorą butelkę w ręce i biegną do mety przekazując ja następnemu zawodnikowi.

Butelki pozostają w zastępach a po zakończeniu zabawy kapitanowie odnoszą je na miejsce.

Zabawa zręcznościowa

„Przebój z pognieceniem„

Każda drużyna dostaje stare gazety. Zadaniem dzieci jest ugnieść z nich kule i ułożyć w jak najwyższy stos. Wygrywa drużyna która ułoży najwyższy stos.

Zabawa trwa dwie minuty. Po upływie czasu przyznane są punkty.

Zabawa rzutna „Na strzelnicy”

Na desce opartej na dwóch krzesłach ustawiona jest dowolna ilość butelek plastikowych. Drużyny stają na linii i starają się strącić ustawione butelki. Wygrywa drużyna, która strąci najwięcej butelek.

Wykorzystujemy zrobione kule. Każdy zawodnik z zespołu wykonuje dwa rzuty kula.

Zabawa rytmiczna „Pingwinek”

Dzieci ustawione w rzędzie schwytem za biodra poprzedzającego maszerują lub podskakują śpiewając „O jak przyjemnie o jak wesoło w pingwinka bawić się się się. Raz nóżka lewa raz nóżka prawa, do przodu, do tyłu i raz dwa trzy”.

Zabawa powtarzana pięciokrotnie.

Zabawa rytmiczna ze śpiewem

„Geografia ciała”

Dzieci ustawione w kole śpiewają tekst piosenki i pokazują zgodnie z treścią odpowiednie części ciała „Głowa ramiona kolana kostki kolana kostki kolana kostki. Głowa ramiona kolana kostki, oczy uszy usta nos”

Zabawę można utrudnić poprzez zwiększenie tempa.

 

 

 

Część III końcowa

 

 

 

 

Czynności organizacyjne i dydaktyczno -wychowawcze.

5 min.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin