Warunki_skutecznosci_decyzji_grupowych.doc

(22 KB) Pobierz
Facylitacja społeczna – próżniactwo społeczne

Warunki skuteczności decyzji podejmowanych grupowo

 

Efektywność decyzji podjętej przez grupę zależy od typu zadania, które ma rozwiązać. Ivan Steiner wyróżnia trzy typu zadań:

Zadanie addywne- zadanie grupowe, którego wykonanie jest uzależnione od wysiłku wszystkich osób.

Grupy tak długo są lepsze w pracy w porównaniu z pojedynczymi osobami, jak długo każdy z członków wnosi odpowiedni wkład pracy i do kiedy nie pojawi się w niej zjawisko próżniactwa społecznego.

Zadanie koniunktywne- zadanie grupowe, którego wynik zależy od tego, jak dobrze pracuje najsłabszy jej członek.

W zadaniach tego typu cechą charakterystyczną jest gorsze wykonanie zadania przez grupę niż przez pojedyncze jednostki, ponieważ najsłabszy członek będzie obniżał działanie grupy do swojego poziomu.

Zadanie dysjunktywne- zadanie grupowe, którego poziom rozwiązania zależy od pracy najsprawniejszego członka grupy.

Osoba utalentowana uzyska przewagę nad resztą grupy, podwyższając jednocześnie wynik do uzyskania przez osoby przeciętne i słabe. Jednak grupa wykonując takie zadanie będzie efektywna tylko wtedy, gdy najzdolniejszy członek potrafi przekonać resztę do swojej racji.

 

Mówiąc ogólnie, grupy mają przewagę nad jednostkami przy rozwiązywaniu zadań dysjunktywnych, a nie przy zadaniach koniunktywnych i addywnych.

Ponadto, warunkiem skuteczności decyzji podejmowanych grupowo jest niedopuszczenie do zaistnienia myślenia grupowego i polaryzacji grupy.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin