rach egz.docx

(64 KB) Pobierz

 

Rachunkowość zarządcza

służy celom wewnętrznym przedsiębiorstwa, dostarcza danych w przedsiębiorstwie niezbędnych do podejmowania decyzji bieżących i rozwojowych oraz informacji, które ułatwiają podejmowanie decyzji strategicznych, taktycznych, operacyjnych, planowanie i kontrolę poprzez wyspecjalizowane techniki i procedury, jak np. budżety, wzorce, odpowiednio dobrane modele rachunku kosztów i przychodów, analizę zachowania się kosztów i informowania o dokonaniach.

Rachunkowość finansowa

 

Dotyczy funkcji atestacyjnej (poświadczenie wierności i wiarygodności odwzorowania ).Zajmuje się ona pomiarem i ewidencją majątku danego przedsiębiorstwa, za pomocą księgi finansowej (bilans, rachunek zysków i strat, sprawozdania z przepływów pieniężnych). Księgę taką maja obowiązek prowadzić m.in.: spółki handlowe i osobowe, banki i gminy.

Sprawozdania finansowe są jawne, a analizowane okresy cechuje ścisła periodyzacja (rok obrotowy, okres sprawozdawczy).

Rachunkowość finansowa dostarcza informacji finansowo-majątkowych odbiorcom zewnętrznym (właścicielom kapitału, inwestorom, kredytodawcom).

Bilans przedsiębiorstwa

obrazuje stan i strukturę posiadanych przez przedsiębiorstwo aktywów (majątku), oraz wskazuje na źródła ich finansowania – pasywa.

Bilans w odróżnieniu od rachunku zysków i strat ma charakter statyczny - odzwierciedla stan majątku na dany moment i jest sporządzany na podstawie aktualnych w dniu jego sporządzenia danych z systemu księgowego firmy. Z reguły bilans tworzony jest na koniec danego roku obrachunkowego i właśnie dla tego konkretnego dnia ustalane są wszystkie pozycje bilansowe (jest to tzw. moment bilansowy). Ważną cechą informacji zawartych w bilansie przedsiębiorstwa jest ich kompletność oraz pełne udokumentowanie.

KONTO KSIĘGOWE

- podstawowe urządzenie księgowe służące bieżącemu i systematycznemu rejestrowaniu (ewidencjonowaniu) operacji gospodarczych powodujących zmiany w stanie majątkowym podmiotu gospodarczego (zmiany określonych składników aktywów, pasywów czy też wyniku - kosztów, przychodów, strat bądź zysków firmy) umożliwiające:

·          ewidencję stanu początkowego poszczególnego składnika aktywów i pasywów,

·         aktualne ujęcie aktywów i pasywów,

·         wyznaczenie stanu końcowego poszczególnego składników aktywów i pasywów.

 

Koszt

jest to wyrażone wartościowo zużycie składników majątku trwałego i obrotoweg, usług obcych, nakładów pracy oraz niektóre wydatki nie stanowiące zużycia (podatki, składki ZUS) związane z prowadzeniem normalnej działalności przez jednostkę gospodarczą w określonej jednostce czasu.

Operacja gospodarcza

to każde zdarzenie gospodarcze, które wywiera wpływ na aktywa i/lub na pasywa danej jednostki w związku z czym podlega odpowiedniemu zapisowi w księgowości tej jednostki. Wyraża się je w jednostkach pieniężnych, dokumentuje a następnie zapisuje w księgach rachunkowych. Operacje gospodarcze powodują zmiany w zasobach ekonomicznych i źródłach ich pochodzenia.

Przychód

to otrzymane przez jednostkę kwoty związane z zaangażowaniem przez nią wolnych środków pieniężnych w obrót papierami wartościowymi, w udzielanie pożyczek.

Cechy rachunkowości

Wszystkie procesy i operacje gospodarcze są  wyrażane w mierniku pieniężnym (miernikami naturalnymi posługuje się rachunkowość tylko do realizacji celów cząstkowych np. w kalkulacji);

Zapisy księgowe dokonuje się wyłącznie na podstawie dokumentów§ źródłowych, które stwierdzają wystąpienie operacji gospodarczych. Niedozwolone jest dokonywanie zapisów nieudokumentowanych. Dokument źródłowy to oryginał rachunków;

Do bieżących zapisów księgowych stasuje się specyficzne urządzenia§ księgowe nazywane kontami. Sposób dokonywania na nich zapisów jest objęty normami;
Powiązanie kont i ich korespondencję wyznacza obowiązujący w§ przedsiębiorstwie zakładowy plan kont (obieg dokumentów w danej firmie);
 

Obowiązuje nakaz podwójnego zapisu, który polega na ty, że księguje się przynajmniej na dwóch kontach:
- obowiązkowo po dwóch stronach kont;
- tę samą kwotę.
 

Ciągłość ewidencji księgowej; w tym celu stosujemy metodę od bilansu do bilansu;
 

Prowadzić kontrolę wewnętrzną poprzez systematyczną inwentaryzację.
 

Funkcje

Informacyjna, która polega na tworzeniu  określonych informacji i przekazywaniu ich kierownictwu jednostki gospodarczej w celu wykorzystania w zarządzaniu, jako podstawa podejmowania decyzji i oceny działalności;

Kontrolna, która realizowana jest za pomocą określonych środków i reguł postępowania, np. obowiązek dokumentowania każdej operacji gospodarczej nie tylko po jej dokonaniu, ale również w trakcie (realizowana jest za pomocą inwentaryzacji);

Sprawozdawczo – analityczna, która polega na sporządzaniu zestawień§ liczbowych (sprawozdań) przekazywanych urzędom, izbom skarbowym, jednostkom nadrzędnym, urzędom statystyki państwowej, publikowanym przez spółki kapitałowe na potrzeby akcjonariuszy i udziałowców, informacje księgowe.

Dowodowa, która polega na prowadzeniu rachunkowości i archiwowaniu§ jej urządzeń w sposób umożliwiający przedstawienie dokumentów księgowych, ksiąg rachunkowych, sprawozdań finansowych na żądanie sądów, organów ścigania, urzędów kontroli.

zasady

Zasada memoriałowa - zgodnie z tą zasadą uważa się przychody i koszty za osiągnięte lub poniesione w momencie ich wystąpienia a nie w momencie wpływu lub wydatku pieniężnego.
 

Zasada kontynuacji działania - inaczej ciągłości działania - wprowadza założenie, że jednostka gospodarcza będzie kontynuować swoją działalność w przyszłym okresie.
 

Zasada wiernego obrazu rzeczywistości - wprowadza obowiązek do wykazania przez jednostki realnej sytuacji majątkowej finansowej z uwzględnieniem różnorakich warunków zewnętrznych.
 

Zasada ostrożności zwana zasadą ostrożnej wyceny lub ostrożności kupieckiej - zobowiązuje jednostki do takiej wyceny majątku i kapitałów jednostki aby nią spowodowało to zniekształcenia uzyskanego przez nią wyniku finansowego.
 

Zasada periodyzacji oznacza ujmowanie działalności jednostek w wyznaczonych okresach czasu np. rok obrotowy to czas między 1. stycznia a 31 grudnia, okres sprawozdawczy to miesiąc , kwartał, pół roku.
 

Zasada podmiotowości - oznacza, że rachunkowość jest w jednostkach gospodarczych czyli w podmiotach wyodrębnionych pod względem majątkowym, organizacyjnym i prawny

 

M

A

J

Ą

T

E

K

 

 

O

B

R

O

T

O

W

Y

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin