WSTĘP [ 4 ].doc

(29 KB) Pobierz
WSTĘP- ZAKRES I PODSTAWY PRAWNE OPRACOWANIA

WSTĘP- ZAKRES I PODSTAWY PRAWNE OPRACOWANIA

 

                Na  podstawie art.13 ust.1 pkt.2 Ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r o ochronie przeciwpożarowej[ Dz. U. z 2002r. Nr 147, poz.1229 oraz z 2003r. Nr 52, poz. 452]  właściwy minister ds. spraw wewnętrznych zobowiązany został do określenia:

1. Szczegółowych zasad ochrony przeciwpożarowej i zabezpieczenia pożarowego budynków obiektów lub terenów oraz ich wyposażenie w sprzęt, urządzenia przeciwpożarowe i ratownicze.

2.  Szczegółowych zasad nadzoru nad ochroną przeciwpożarową w poszczególnych    

    dziedzinach gospodarki narodowej.

Wypełniając wyżej cytowaną dyspozycję ustawową Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji dnia 21 kwietnia 2006r wydał rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów ( Dz. U. Nr 80, poz.563 ), które weszło w życie po upływie 7 dni od daty jego ogłoszenia w Dz. U. z dnia 11 maja 2006 r.

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego dla obiektów użyteczności publicznej lub zamieszkania zbiorowego, to wypełnienie postanowień §6 przedmiotowego rozporządzenia.

„Właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów bądź ich części stanowiących odrębne strefy pożarowe, przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych oraz inwentarskich, opracowują instrukcje bezpieczeństwa pożarowego......”

Ochrona przeciwpożarowa polega między innymi na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia , zdrowia i mienia przed pożarami lub innym miejscowym zagrożeniem poprzez:

n                     zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru lub innego miejscowego

     zagrożenia,

n                     zapewnienia sił i środków do zwalczania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia,

Zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru lub innego miejscowego  zagrożenia rozumieć należy jako ;

n                     zapewnienie koniecznych warunków technicznych nieruchomościom i ruchomościom,

n                     tworzenie warunków organizacyjnych i formalno-prawnych zapewniających ochronę ludzi, mienia a także przeciwdziałających powstawaniu pożaru lub innego miejscowego zagrożenia.

Stąd w realizacji przedmiotowego opracowania opierano się także na postanowieniach Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U.  z dnia 15 czerwca 2002 r. Nr 75, poz. 690 ze zmianami z dnia 12 marca 2009 r Dz. U. nr 56 poz.461 z dn. 07.04 2009, obowiązującymi od dnia 08 lipca 2009r ),

Przedmiotem niniejszego opracowania jest sprecyzowanie wymagań organizacyjnych, funkcjonalnych, eksploatacyjnych i porządkowych w zakresie ochrony przeciwpożarowej i związanego z tym bezpieczeństwa ludzi w obiekcie oraz skutecznego prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w przypadku pożaru lub innego miejscowego zagrożenia.

Zgodnie z postanowieniami w/w przepisów opracowuje się Instrukcje Bezpieczeństwa Pożarowego dla obiektu i zasady postępowania zawarte w niniejszym opracowaniu.                                       

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin