Wszystko na temat metodologii.doc

(123 KB) Pobierz
METODA

METODA

Zespół teoretycznie uzasadnionych zabiegów koncepcyjnych i instrumentalnych obejmujących najogólniej całość postępowania badacza zmierzającego do rozwiązania określonego problemu badawczego (w metodzie jest technika i narzędzie)

TECHNIKA

Czynność praktyczna regulowana starania wypracowanymi dyrektywami pozwalającymi na uzyskanie optymalnie sprawdzalnych informacji, opinii i faktów (czyli ma znaczenie czasownikowe, działanie np. obserwowanie, wywiad)

NARZĘDZIE

Narzędzie badawcze to przedmiot służący do realizacji danej techniki (czyli ma znaczenie rzeczownikowe tj. zeszyt, długopis, karta papieru, dyktafon, kamera)

CELE BADAŃ NAUKOWYCH

bardzo ważne – na kole własnymi słowami trzeba napisać!

Cele eksploracyjne

Cele opisowe

Cele wyjaśniające

Czyli odkrywcze; poznawanie by określić cechy danego zjawiska lub w celu zaspokojenia ciekawości

Stwierdzenie jak jest, jaki jest stan wybranego fragmentu

Czyli dlaczego tak jest??

1.Dążenie do rozpoznania podstawowych faktów, zbiorowości i kwestii

1.wytwarzanie szczegółowych, bardzo dokładnych opisów

1.testowanie przesłanek i założeń teorii

2.tworzenie ogólnych intelektualnych obrazów badanych warunków

2.odnoszenie nowych danych do znanych uprzednio (porównywanie)

2.wypracowywanie o wzbogacanie wyjaśnień teoretycznych

3.formułowanie i koncentrowanie się na problemach przyszłych badań

3.tworzenie zbioru kategorii i klasyfikacji typu

3.poszerzanie teorii nowych kwestii i problemów

4.generowanie nowych idei, przypuszczeń i hipotez oraz określanie wykonalności prowadzonych badań*

4.dokumentowanie procesów i mechanizmów przyczynowych

4.określanie które z kilku wyjaśnień jest najlepsze

 

5.opisywanie podstaw kontekstu sytuacyjnego badań

 

* np. zakon żeński – obserwacja z ukrycia jest niemożliwa jeśli badaczem jest mężczyzna więc nie ma co robić takich badań. Zatem brak warunków np. sekta

ETYCZNE OGRANICZENIA
I WYMOGI WOBEC BADAŃ PEDAGOGICZNYCH

Według nas, zajebistych studentów: szczerość, dyskrecja, jawność, ubiór, rzetelność

PODSTAWOWE ZASADY ETYCZNE (WAŻNE, NA KOLE BĘDZIE)

1.      Badacz uznaje nienaruszalność dobra człowieka we wszelkich przedsięwzięciach poznawczych także i wtedy, gdy przez respektowanie tego dobra nie może on osiągnąć celów badawczych lub wartość poznania zostanie założona. Cel badawczy i chęć poznania prawdy, choć są ważne, nie mogą dominować w działaniach i dążeniach badacza. Jeśli ich realizacja budzi uzasadniony lęk, nie mogą być przyczyną realnej szkody lub w jakikolwiek sposób naruszyć dobrostan badanego, należy się wycofać. Należy również przemyśleć jeszcze raz cel badań a w szczególności trafność rozwiązań warsztatowych. Być może cel badawczy można osiągnąć w inny sposób i takimi technikami, które nie niosą zagrożeń osobowych.

2.      W badaniach pedagogicznych nie tylko chcemy odpowiedzieć na pytanie „jak jest?” oraz „dlaczego tak jest?” ale pragniemy także uzyskać wyraźną wskazówkę „jak powinno być”. W związku z tym zmiany projektowane i dokonywane muszą być zmianami dla dobra człowieka i nie mogą uszczuplać niczyich praw natomiast mają poprawić błędy i niedociągnięcia oraz ulepszyć (poprawić) warunki życia i rozwoju.

(często dobro indywidualne może wejść w konflikt z dobrem instytucji)

ZALECENIA – DEKALOG BADACZA

1.      branie pod uwagę nie tylko spodziewane pożytki i zyski ale także koszty i straty

2.      branie osobistej odpowiedzialności za prowadzone badania i skutki

3.      otwartość wobec uczestników badań.

4.      informowanie uczestników badań o celach i założeniach badań na tyle, na ile trzeba

5.      staraj się jak najlepiej współpracować z dobrowolnymi uczestnikami badań ponieważ od tego zależy wiele przy realizacji twoich zamierzeń badawczych.

6.      nie wykorzystuj badanych pod żadnym względem. Szanuj także swój czas i cierpliwość.

7.      zapewnij badanym ochronę przed wszelkimi szkodami możliwymi do przewidzenia jeżeli zaś dostrzeżesz, że badanym zagrażają jakieś nieprzewidziane skutki negatywne staraj się temu natychmiast przeciwdziałać.

8.      bądź zawsze gotowy do uczciwego wyjaśnienia badanych wszelkich wątpliwości jakie mogą się u nich pojawić.

9.      dbaj usilnie o  to, aby uczestnicy badań darzyli Ciebie zaufaniem.

10.  zasadniczym celem badań powinno być uzyskanie danych zebranych w sposób metodologiczny, zasadny, solidny i bezstronny które mają się przyczynić do rozwijania nauki a nie do zaspokajania niegodziwych zamierzeń.

EKSPERYMENT PEDAGOGICZNY

Definicja

Eksperyment jest metodą naukowego badania określonego wycinka rzeczywisto ci (wychowawczej), polegającą na wywoływaniu lub tylko zmienianiu przebiegu procesów przez wprowadzenie do nich jakiegoś nowego czynnika i obserwowaniu zmian powstałych pod jego wpływem

Cel

Charakter eksperymentu polega na wprowadzeniu do wybranego układu (zbiorowości społecznej, zespołu zdarzeń, zjawiska lub procesu) specjalnie przez nas wybranego czynnika

1) w celu uzyskania pożądanych zmian układu

2) lub w celu sprawdzenia, jakie zmiany w obserwowanym układzie zajdą pod wpływem owego nowego czynnika zwanego zmienną niezależną.

Celem eksperymentu jest więc wykrycie związków przyczynowo-skutkowych między zmienną niezależną a elementami badanego układu. Rezultatem eksperymentu są więc zawsze określone zmiany albo ich brak — zmiany nie tylko badanego układu, choć te są najważniejsze, lecz także zasobu naszej wiedzy. Zmiany te obserwować będziemy w przebiegu samego procesu, jak również w jego końcowych efektach.

Ze zmianami czynnika różnicującego jako istotą eksperymentu: pierwsze z nich wiąże się z techniką wykrywania zależności między zmienną niezależną a innymi elementami badanego układu.

Techniki (czynności)

- obserwacje                            - ankiety,               - wywiady              - badanie dokumentów

Narzędzia (przedmioty)

- dokumentacja szkolna              - arkusze ankiet, wywiadów              - dzienniki obserwacji              - notatnik 

- kamera wideo, dyktafon              - długopis J

Monografia pedagogiczna

Definicja

Monografia to metoda badań, której przedmiotem są instytucje wychowaw­cze w rozumieniu placówki lub instytucjonalne formy działalności wychowaw­czej lub jednorodne zjawiska społeczne, prowadząca do gruntownego rozpo­znania struktury instytucji, zasad i efektywności działań wychowawczych oraz opracowania koncepcji ulepszeń prognoz rozwojowych.

Przedmiot badań 

instytucja wychowawcza lub inna instytucja dla celów wychowawczych bada­na – czyli instytucje w rozumieniu placówki (dom kultury, pogotowie opiekuńcze), oraz instytucjonalne formy działalności wychowawczej (spółdzielnia uczniowska, drużyna harcerska), oraz określone zjawiska wychowawcze.

Techniki

- badanie dokumentacji              - obserwacja uczestnicząca              - ankiety              - wywiady

- elementy eksperymentu wychowawczego

Narzędzia

- dokumentacja              - arkusze ankiet, długopis              - arkusze wywiadów              - magnetofon, dyktafon

- notatki z obserwacji

Po czym poznać metodę że jest monograficzną?

Są dwa czynniki o tym decydujące:

Pierwszym z nich to przedmiot badań. Swoistym przedmiotem badań dla monografii jest instytucja wychowawcza lub inna instytucja dla celów wychowawczych badana. (instytucje w rozumieniu placówki (dom kultury, pogotowie opiekuńcze)oraz instytucjonalne formy działalności wychowawczej (spółdzielnia uczniowska, drużyna harcerska), oraz określone zjawiska wychowawcze.

Drugi czynnik to sposób badania. W badaniach monograficznych dąży się do sięgnięcia w głąb danej instytucji i gruntownego, wielostronnego wejrzenia w jej funkcjonowania zarówno jako systemu społecznego, jak i jako związanego ze sobą zbioru osób (Kamiński). Przykładowo temat: przyczyny sieroctwa społecznego – nie jest problemem nadającym się do badań metoda monograficzną ale zjawisko „sieroctwo społeczne” jak najbardziej. Wyróżniająca cechą badań monograficznych w sensie formalnym jest ścisła lokalizacja instytucjonalna lub organizacyjna .

Metoda indywidualnych przypadków

Inaczej studium indywidualnych przypadków

definicja

Metoda indywidualnych przypadków jest sposobem ba­dań polegającym na analizie jednostkowych losów ludzkich uwikła­nych w określone sytuacje wychowawcze, lub na analizie konkretnych zjawisk natury wychowawczej poprzez pryzmat jednostkowych bio­grafii ludzkich z nastawieniem na opracowanie diagnozy przypadku lub zjawiska w celu podjęcia działa terapeutycznych.

Przykładowe tematy badań:

- trudności dydaktyczne i wychowawcze a sytuacja rodzinna dziecka,

- adaptacja społeczna wychowan­ków domu dziecka,

- funkcjonowanie rodzin zastępczych i opiekuńczych.

Cel badań

- Służy analizie jednostkowych losów ludzkich uwikła­nych w określone sytuacje wychowawcze, lub analizie konkretnych zjawisk natury wychowawczej poprzez pryzmat jednostkowych bio­grafii ludzkich z nastawieniem na opracowanie dia...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin