scenariuszM1k3.pdf

(567 KB) Pobierz
Scenariusz
„BEZPIECZNE DZIECKO – PRZYJACIEL SZNUPKA”
Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych
Temat: Niebezpieczeństwo w internecie.
Adresat :
Uczniowie klas III.
Cele:
1) kształtowanie świadomości, że nie wszyscy ludzie zasługują na zaufanie
2) kształtowanie umiejętności chronienia informacji na swój temat przed osobami
poznawanymi przez internet
3) wyposażenie dziecka w umiejętności prawidłowego reagowania na sytuacje
zagrażające jego bezpieczeństwu.
Zamierzone efekty :
- dziecko potrafi rozróżnić sytuacje dla niego niebezpieczne,
- dziecko potrafi zachować się właściwie w sytuacjach budzących jego niepokój.
Czas realizacji :
1-2 godzin lekcyjnych
Metody pracy: rozmowa kierowana, dyskusja, praca w grupach,
ćwiczenia praktyczne.
Pomoce dydaktyczne :
- ilustracje ludzkich twarzy wraz z opisem ( zał. nr 1 ),
- zarys portretu (zał. nr 2),
- Karta Pracy (zał. nr 3),
Materiały:
Kredki, przybory do pisania.
1
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie
Prowadzący wita się z grupą. Przedstawia temat zajęć. Nawiązuje swobodną
rozmowę w oparciu o następujące pytania:
·
Czy macie komputer w domu?
·
Co można robić na komputerze?
·
Co można robić z wykorzystaniem internetu?
·
Kto z Was rozmawia przez internet?
2. Nieznajomy w internecie.
Przez internet można rozmawiać na przykład za pomocą gg (gadu- gadu)
z różnymi osobami. Abyśmy mogli wspólnie zastanowić się, jakie
niebezpieczeństwa wiążą się z interenetem, wykonamy ćwiczenie.
Nauczyciel dzieli klasę na 5-6 grup. Każda grupa otrzymuje charakterystykę
jednej postaci (po rozcięciu rozdajemy po 1 pasku z załącznika nr 1dla grupy),
do której „dopasowany” jest portret tej postaci ( załącznik nr 1 ).
UWAGA! Portret będzie udostępniony grupie dopiero po wykonaniu ćwiczenia.
Każdy członek grupy rysuje swoje wyobrażenie na temat omawianej postaci na
przygotowanych kartkach ( załącznik nr 2 ).
Po wykonaniu rysunków grupa otrzymuje portret danej postaci.
Każda grupa może zaprezentować klasie wykonane prace wraz z
„przypisanym” portretem.
Podsumowanie:
Porównanie narysowanych portretów z realnym wizerunkiem postaci powinno
doprowadzić do wniosku:
Poznając osobę przez internet nie możemy być pewni, że podane informacje
są prawdziwe (wygląd, wiek itp.).
Można z uczniami podjąć dalszą dyskusję - czy zamieszczenie w internecie
zdjęcia daje gwarancję prawdziwości?
3. Sprawdzian.
Nauczyciel rozdaje uczniom w klasie KARTĘ PRACY ( załącznik nr 3),
którą każdy wypełnia indywidualnie.
Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel komentuje udzielone odpowiedzi.
Warto w klasie przeprowadzić rozmowę wyjaśniającą - w sytuacji, gdy niektóre
odpowiedzi będą nieprawidłowe lub sprzeczne.
Opracowanie:
Rada Pedagogów i Psychologów Szkolnych Miasta Katowice
2
Załącznik nr 1
I
II
III
IV
V
VI
3
200648770.011.png 200648770.012.png 200648770.013.png 200648770.014.png 200648770.001.png 200648770.002.png
Charakterystyka postaci:
I- Małgosia, mam 12 lat, lubię modne fryzury.
Uwielbiam zwierzęta, głównie psy.
II- Piotrek, mam 11 lat. Jestem fanem gry WARCRAFT.
Lubię słuchać HIP-HOPU.
III- Kasia, 10 lat. Lubię wymyślać ubranka dla lalek.
Dużo jeżdżę na rolkach.
IV- Wojtek, 12 lat. Jestem dosyć wysoki, lubię koszykówkę.
Noszę modne ciuchy.
V- Sandra, 11 lat. Mam niebieskie oczy i długie rude włosy, z których jestem
dumna. Uwielbiam koty.
VI- Mateusz, 13 lat. Jestem wysokim brunetem. Lubię WŁADCĘ PIERŚCIENI.
Zbieram kapsle i naklejki.
4
 
200648770.003.png 200648770.004.png 200648770.005.png 200648770.006.png
Załącznik nr 2
5
200648770.007.png 200648770.008.png 200648770.009.png 200648770.010.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin