Prawo karne. Kazusy. Rozwiązania.doc

(66 KB) Pobierz

DOWODY – KAZUSY ROZWIĄZANIA  /  21. 12. 11 r.

 

Kazus 8.

Dziennikarz Sławomir C. prowadził dziennikarskie śledztwo w sprawie korupcji w wymiarze sprawiedliwości. Udało mu się nawiązać kontakt z Danielem B., który ujawnił kulisy pewnych wątków afery, pod warunkiem jednak, że pozostanie anonimowy. Po publikacjach autorstwa Sławomira C. Policja wszczęła śledztwo, w toku którego dziennikarz został przesłuchany w charakterze świadka, ujawniając między innymi personalia swojego informatora.

Oceń zaistniałą sytuację.

 

·         Art. 180 par. 3

·         Zwolnienie dziennikarza z tajemnicy Nie może dotyczyć danych umożliwiających identyfikację autora materiału prasowego, nie może skasować anonimatu !

·         Nie może dotyczyć osób udzielających informacji , jeśli osoby te zastrzegły nieujawnianie tych danych

 

 

 

 

 

**********************************************************************************

Kazus 9.

W sprawie przeciwko Janowi K. w charakterze świadka wezwano Gabrielę D. Przed sądem oświadczyła ona, iż w przeszłości pozostawała w nieformalnym związku z oskarżonym, którego owocem jest trzyletni synek, dlatego też nie chce składać w tej sprawie żadnych zeznań.

Co powinien zrobić w takiej sytuacji sąd?

 

ROZWIĄZANIE :

·         Nieformalny związek à faktyczny związek

·         Art. 182 par. 2

·         Osoba najbliższa ( art. 115 par. 11 kk ) à katalog zamknięty ,może być osoba pozostająca w konkubinacie ; faktycznie we wspólnym pożyciu

·         Zakaz warunkowy , ma to zaakceptować sąd ,mogła odmówić

 

 

 

 

************************************************************************************

 

Kazus 10.

W sprawie przeciwko Adamowi J. w charakterze świadka wezwano Dominika K. Przed sądem oświadczył on, iż nie chce składać zeznań, gdyż od 6 lat pozostaje w związku z oskarżonym, zaś od 3 lat mieszka z nim razem i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Sąd uznał jednak, iż nie zachodzą podstawy do odmowy zeznań przez Dominika K. i przystąpił do jego przesłuchania.

Czy słusznie?

 

ROZWIĄZANIE :

Geje ? à faktyczne pożycie

·         Art. 185 kpk à szczególnie bliskie więzi ??

 

 

 

 

 

***********************************************************************************

Kazus 11.

Na podstawie zeznań pokrzywdzonej Anny K. jej mężowi, Janowi K. przedstawiono zarzut znęcania się nad żoną. Po wpłynięciu aktu oskarżenia do sądu Anna K. została wezwana na rozprawę w charakterze świadka, jednocześnie w wezwaniu zawarto pouczenie, iż może ona, jako osoba najbliższa dla oskarżonego, skorzystać z prawa do odmowy składania zeznań poprzez złożenie pisemnego oświadczenia skierowanego do sądu. Anna K. nie stawiła się na rozprawę, nadsyłając oświadczenie, iż korzysta z przysługującego jej na mocy art. 182 § 1 k.p.k. uprawnienia. Sąd na pierwszej rozprawie wydał więc wyrok uniewinniający, który został następnie zaskarżony przez prokuratora, zarzucającego, że oświadczenie o jakim mowa w art. 186 § 1 k.p.k. złożone zostało w niewłaściwej formie.

Czy apelujący ma rację?

 

ROZWIĄZANIE :

·         art. 182 par. 1

·         Ma rację , powinna oświadczyć przed rozpoczęciem I zeznania , nie mogła nie stawić się tak po prostu !

 

 

 

 

 

************************************************************************************

Kazus 12.

Andrzeja K. oskarżono o znęcanie się nad jego dwiema małoletnimi córkami w wieku 9 i 12 lat. Podczas przesłuchania dziewczynek w dochodzeniu ich matka jako przedstawicielka ustawowa, złożyła oświadczenie, iż pokrzywdzone nie korzystają z prawa do odmowy zeznań. Na rozprawie sąd ponownie zapytał matkę dziewczynek, czy będą one zeznawać, a po uzyskaniu odpowiedzi twierdzącej przystąpił do ich przesłuchania, następnie na podstawie złożonych przez nie zeznań wydał wyrok skazujący.

Czy w sprawie doszło do uchybień?

 

ROZWIĄZANIE :

·         W sprawie o przestępstwo popełnione na szkodę małoletniego (...) sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator zawiadamia sąd rodzinny w celu rozważenia środków przewidzianych w (...) Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

- Zgodę na przesłuchanie dziecka powinien wyrazić jego prawny opiekun, jeżeli nie ukończyło ono 13. roku życia, czyli nie nabyło częściowej nawet zdolności do czynności prawnych. (Zgodnie z art. 51 k.p.k., jeżeli pokrzywdzonym jest małoletni, prawa jego wykonuje przedstawiciel ustawowy- tu matka ) ale :

- art. 98 par. 2 à matka  nie może reprezentować dzieci przed sądem przeciwko ojcu

,, żaden z rodziców nie może reprezentować dziecka przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców”

- art. 185 b à znęcanie się ( przestępstwo z użyciem przemocy ) , można przesłuchać , jeśli zeznania istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy

- świadek – pokrzywdzony ,  zeznaniom powinna towrzyszyć opinia biegłego psychologa ( art. 185 a ),

Pouczenie o składaniu fałszywych zeznań otrzymuje biegły (i to w znacznie szerszym zakresie) - to on uwiarygodnia owe zeznania swoją fachową wiedzą

- POWINNY być przesłuchiwane tylko razà a tu dwa razy ! Najbardziej wiarygodne jest pierwsze przesłuchanie dziecka. Każde następne przesłuchanie traci na wiarygodności przez uzasadnione podejrzenie konfabulacji ( zmyślanie , koloryzowanie )

- w postępowaniu przygotowawczym przesłuchanie à tylko raz  ( SĄD + psycholog )

1.       Kto ma się zgodzić  i w jakiej formie na przesłuchanie świadka- dziecka?

2.       Wartość dowodowa zeznania – nie można uprzedzić go o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań

 

 

 

Kazus 13.

Karol N. został oskarżony o znęcanie się nad żoną, Marią N., która w postępowaniu przygotowawczym złożyła zeznania obciążające swojego męża, jednakże na rozprawie skorzystała z prawa do odmowy zeznań. Tydzień po rozprawie Maria N. zginęła w wypadku samochodowym, w związku z czym sąd stwierdził, iż ustała przesłanka przewidziana w art. 186 § 1 k.p.k. i odczytał zeznania pokrzywdzonej z postępowania przygotowawczego, po czym w oparciu o te zeznania wydał wyrok skazujący.

1.       Oceń zaistniałą sytuację.

- art. 182 par. 1 à osoba najbliższa dla oskarżonego może odmówić złożenia zeznań

- art. 186 par 1 à powinna oświadczyć ,że chce skorzystać z tego prawa przed rozpoczęciem pierwszego zeznania w postępowaniu sądowym , a złożyła na rozprawie à OK !

-  przesłanka nie ustała à zeznanie poprzednie  nie mogło zostać odtworzone !

Oświadczenie świadka uprawnionego do odmowy złożenia zeznania, który zeznawał w charakterze świadka w postępowaniu przygotowawczym, a następnie w terminie zakreślonym w art. 186 par 1 k.p.k. oświadczył, że korzysta z tego prawa - wywołuje skutki prawne również po jego śmierci, podobnie jak i inne oświadczenia woli składane w toku procesu karnego przez strony procesowe oraz jego uczestników. Znaczenie tych oświadczeń, co do zasady, nie eliminuje przecież śmierć osoby zainteresowanej à SĄD NIE MÓGŁ ODCZYTAĆ ! 

 

Czy sąd mógłby odczytać zeznania pokrzywdzonej z dochodzenia, gdyby zmarła przed rozprawą?

 

NIE , bo nie miała okazji skorzystać z prawa do odmowy zeznań !!!! 

 

******************************************************************************

 

Kazus 14.

Katarzyna P. złożyła w postępowaniu przygotowawczym zeznania obciążające jej syna, jednakże na rozprawie skorzystała z przysługującego jej prawa do odmowy składania zeznań. W związku z tym sąd:

a)      wezwał w charakterze świadka policjanta, który przesłuchiwał Katarzynę P. w śledztwie, by przesłuchać go na okoliczność treści składanych przez nią zeznań,

b)      wezwał w charakterze świadka sąsiadkę Katarzyny P., której ta opowiadała o przestępstwie popełnionym przez jej syna.

Oceń zaistniałą sytuację.

Art. 214 à wywiad środowiskowy ?

Art. 216 à policjanta można było !

 

 

 

 

************************************************************************************

 

 

Kazus 15.

Policja podejrzewała, że Rafał Z. jest zamieszany w handel środkami odurzającymi, w związku z czym założono podsłuch na należące do niego telefony. Policjanci przez okres 4 miesięcy kontrolowali i rejestrowali rozmowy telefoniczne Rafała Z., poznając w ten sposób szczegóły działania grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków, którą kierował ten mężczyzna. W rezultacie został on zatrzymany, postawiono mu zarzuty, a następnie skierowano do sądu akt oskarżenia. Ponieważ jedna z utrwalonych rozmów pomiędzy Rafałem Z. i jego „podwładnym” Pawłem F. dotyczyła „pozbycia się” przestępcy z konkurencyjnego gangu - Grzegorza S., którego zwłoki miały być zakopane w podmiejskim lesie, policjanci dokonali oględzin miejsca, które wskazano w rozmowie, odkrywając ludzkie szczątki. W związku z tym zatrzymano Pawła F. i postawiono mu zarzut zabójstwa, zaś Rafałowi Z. zarzucono, iż podżegał do tej zbrodni. Rafał Z. konsekwentnie nie przyznawał się do żadnego z zarzutów, natomiast Paweł F., licząc na złagodzenie kary, opisał funkcjonariuszom szczegóły zbrodni, której się dopuścił, obciążając jednocześnie Rafała Z., który miał mu zlecić zabicie Grzegorza S.

Czy w zaistniałej sytuacji nagrania rozmów telefonicznych Rafała Z. będą mogły stanowić dowód w postępowaniu karnym dotyczącym: a) działalności grupy przestępczej kierowanej przez niego,

b) zabójstwa Grzegorza S.?

Czy w drugiej ze wskazanych spraw sąd będzie mógł wykorzystać dowód z wyjaśnień Pawła F.?

 

·         Art. 237 par .1  à kontrolować rozmowy można PO WSZCZĘCIU POSTĘPOWANIA . tutaj nie wszczęto jeszcze . Można założyć podsłuch tylko po uzyskaniu pozwolenia sądu ( na wniosek prokuratora ) à Tutaj założony nielegalnie przez policję , nie uzyskała zezwolenia na podsłuch

·         Kontrola dopuszczalna co do obrotu środkami odurzającymi ( art. 237 par 3 pkt. 13 )

·         Uchybienie terminowi kontroli à max. 3 miesiące z możliwością przedłużenia na kolejne 3 mc / w kazusie 4 mc

·         Art. 237 par. 4 à można było kontrolować też Pawła F. , bo oskrażony się z nim kontaktował

·         Art. 237 par. 8 à wykorzystanie dowodów à można by było wykorzystać

 

a)      Nie będę mogły stanowić , bo podsłuch bez zezwolenia sądu.  / Tak , art. 237 par. 8

b)      Art. 237 a à Można wykorzystać ! Zabójstwo jest w katalogu , inna osobaà Paweł F.

 

Sąd będzie mógł wykorzystać ten dowód. Paweł F. Realizował swoje prawo do obrony . W ramach prawa do obrony można kogoś innego oskrażać.

 

Kazus 16.

W sprawie o przestępstwo z art. 197 § 3 pkt 2 k.k. Policja zabezpieczyła materiał biologiczny sprawcy, w związku z czym prokurator zarządził pobranie wymazu ze śluzówki policzków wszystkich mężczyzn mieszkających w miejscowości, w której doszło do zdarzenia, w wieku od 20 do 35 lat. Nie dało to jednak żadnego rezultatu, więc Policja wytypowała potencjalnych sprawców spośród przestępców seksualnych z terenu całego województwa, wobec których prokurator zasięgnął opinii biegłych psychiatry i seksuologa, zakładając w ten sposób wykryje sprawcę przestępstwa. Gdy i to okazało się nieskuteczne prokurator zarządził umieszczenie wytypowanych osób w zakładzie leczniczym na obserwacji, licząc że w końcu sprawca przyzna się wobec kogoś z personelu medycznego do swojego czynu. Po dwóch miesiącach bezowocnych oczekiwań prokurator doszedł do przekonania, iż jego strategia nie przyniosła zamierzonych efektów i nakazał zwolnienie wszystkich ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin