Konspekt - Orientowanie się w terenie bez mapy, ocena odległości.doc

(713 KB) Pobierz
REGULAMINY

              ZATWIERDZAM                                        Zezwalam na wykorzystanie konspektu:

          SZEF SZKOLENIA

Rok

szkolny

Data

Podpis

       

 

 

 

 

 

 

 

Dnia..................................

 

 

 

 

PLAN - KONSPEKT

do przeprowadzenia zajęć z żołnierzami    plutonu kompanii szkolnej

w dniu

 

 

PRZEDMIOT                TERENOZNASTWO

TEMAT

T-1 Orientowanie się w terenie bez mapy, ocena odległości

CEL

Nauczyć szkolonych orientowanie się w terenie, wyznaczania odległości

CZAS I MIEJSCE

  x 45’ OC Jeżewo / Teren

METODA

Zajęcia praktyczne

ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE

 

 

mapa, busola, lornetka, plansze poglądowe.

 

Lp.

ZAGADNIENIE I CZAS

TREŚĆ ZAGADNIENIA

WSKAZÓWKI METODYCZNE

1

2

3

4

1

 

CZĘŚĆ WSTĘPNA

   min

-      przyjęcie meldunku

-      podanie tematu i celu zajęć oraz organizacji zajęć

-      podaję warunki bezpieczeństwa

Sprawdzam przygotowanie do zajęć.

 

CZĘŚĆ GŁÓWNA

                  Min

 

 

OKREŚLANIE STRON ŚWIATA WEDŁUG PRZEDMIOTÓW TERENOWYCH,

SŁOŃCA I GWIAZDY POLARNEJ ORAZ KSIĘŻYCA.

1.              Orientowanie w terenie bez mapy obejmuje:

   a)  wskazanie w terenie kierunków stron świata;

   b)  określanie swojego miejsca stania (położenia) względem charakterystycznych przedmiotów terenowych;

   c)  utrzymanie nakazanego kierunku marszu (działania).

2.              W celu określenia kierunków stron świata według Gwiazdy Polarnej należy:

   a)  odnaleźć gwiazdozbiór Wielka Niedźwiedzica;

   b)  przez gwiazdy alfa i beta "przeprowadzić" prostą i odłożyć na niej w kierunku "do góry" pięć odległości pomiędzy tymi gwiazdami. Na końcu piątego odcinka znajduje się Gwiazda Polarna;

c)        "przeprowadzić" linię pionową od Gwiazdy Polarnej do horyzontu - uzyska się w terenie kierunek północy.

3.                 Położenie Słońca dla obszaru Polski:

   a)  marzec, kwiecień, wrzesień, październik

     -  na wschodzie - około godz. 6

     -  na południu - o godz. 12

     -  na zachodzie - około godz. 18

   b)  maj, czerwiec, lipiec, sierpień

     -  na wschodzie - około godz. 7

     -  na południu - o godz. 12

     -  na zachodzie - około godz. 17

   c)  listopad, grudzień, styczeń, luty

     -  na wschodzie - nie widać

     -  na południu - o godz. 12

     -  na zachodzie - nie widać.

W ciągu godziny Słońce zmienia swoje położenie o 15 stopni.

4.                Kierunki stron świata można określić w przybliżeniu według położenia Księżyca.  Położenie Księżyca dla obszaru Polski:

   a)  Pierwsza kwadra (widoczna tylko prawa połowa księżyca:

     -  na południu - o godz. 18

     -  na zachodzie - o godz. 24

   b)  Pełnia:

     -  na wschodzie - godz. 18

     -  na południu - godz. 24

     -  na zachodzie - godz. 6

   c)  Ostatnia kwadra (widoczna tylko lewa połowa Księżyca):

     -  na zachodzie - godz. 24

-          na południu - godz. 6

OKREŚLANIE KIERUNKU PÓŁNOCY ZA POMOCĄ BUSOLI (KOMPASU).

1.              Zasady obowiązujące przy posługiwaniu się kompasem (busolą):

     -  podczas niewykorzystywania busoli jej igła powinna być unieruchomiona;

     -  przed wykorzystywaniem w nocy, należy busolę naświetlić w ciągu 1-2 minut, aby nafosforyzowane części świeciły w ciemności.

     -  podczas posługiwania się busolą, w pobliżu nie powinno być żelaznych przedmiotów (oddalenie powinno wynosić: od dział i czołgów - 25-50 m, szyn kolejowych - 25 m, karabinów maszynowych - 4-6 m, kbk - 2 m, pistoletu - 1m);

     -  nie posługiwać się busolą w czasie burzy i w pobliżu linii wysokiego napięcia;

     -  busolą (kompasem) nie można się posługiwać w rejonach o znacznej anomalii magnetycznej.

 

WYKOŻYSTANIE PRZEDMIOTÓW TERENOWYCH.1.              Kierunki stron świata w sposób przybliżony można określić według charakterystycznych cech przedmiotów terenowych:

   a)  duże kamienie i skały znajdujące się na otwartej przestrzeni, od strony północnej pokryte są mchem;

b)       na samotnie rosnących drzewach gałęzie od strony południowej są dłuższe i grubsze

c)        słoje w pniach ściętych drzew od strony północnej są gęstsze

 

 

 

 

 

 

Określanie odległości.

·         pomiar odległości krokami,

·         określanie odległości za pomocą linijki i znanych wielkości przedmiotów,

·          pomiar odległości według podziałki odległości lornetki

 

 

CZĘŚĆ KOŃCOWA

min.

Podsumowanie zajęć. Ocenianie.

Postawienie zadań do realizacji w czasie szkolenia programowego i treningów.

Omawiam najczęściej popełniane błędy.

                                         

 

Prowadzący  zajęcia.......................................................

                                                                                                                     ...................................................

                                                                                                                      (podpis wykładowcy)

 

                                                                                                            Zgierz dnia................................................... 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin