Bajki_terapeutyczne.doc

(45 KB) Pobierz
Bajki terapeutyczne

Joanna Stawicka-Pipowska

Bajki terapeutyczne

 

Czy zastanawialiście się Państwo dlaczego dziecko czasami reaguje na daną sytuację agresją? Bo taka reakcja chwilowo zmniejsza niepokój, który tkwi w dziecku.

Bajki, które chcę zaproponować, nauczą dziecko radzić sobie z emocjami. Czytane często będą kształtowały i rozwijały osobowość dziecka. Pomogą dziecku przeżyć trudne sytuacje, przezwyciężyć różnego rodzaju lęki, Będą pomocne, gdy dziecko przeżywa  konflikty czy to w szkole czy w rodzinie, boi się szpitala lub zetknęło się ze śmiercią.  Słuchanie bajki obniża poziom jego lęku, gdyż świat w takiej bajce jest na pół realny, na pół fantastyczny. Dzięki temu, że tworzy najbliższą percepcji dziecka rzeczywistość daje wsparcie w sytuacjach trudnych, pomaga uporać się z emocjami, które są dla dziecka niepokojące.

Dzieci lubią się bać, gdy wiedzą, że za chwilę nastąpi przyjemne uczucie ulgi. Szczęśliwe rozwiązanie buduje pokłady optymizmu i nadzieję, że jego problemy też zostaną rozwiązane. W bajce jest opisana niebezpieczna sytuacja, którą dziecko rozpoznaje nie doznając szkody, poznaje ten lęk i uczy się spojrzeć na swoje problemy.

 

Oto przykłady bajek i poruszanych w nich problemów1

 

PROBLEM

TYTUŁ

rozwód rodziców

Zwaśnione pory roku

dentysta

Rycerz i jego giermek

nowe sytuacje

Domek na drzewie

trudności szkolne i odrzucenie w grupie

Karolina w krainie baśni

przemoc fizyczna

Kamień i łódka

przemoc psychiczna

Wilczek i jego przyjaciel króliczek

przemoc seksualna

O odważnej dziewczynce i złym czarowniku

 

a także2:

 

nadużywanie alkoholu przez rodziców

Księżycowy domek

separacja od matki

Zuzi - Buzi

lek przed ciemnością

Mrok i jego przyjaciele

lęk przed odrzuceniem przez grupę

Dziewczynka z obrazka

lęk przed śmiercią

Lustro

 

 

 

Nieco krótszą formą relaksu są odprężające podróże do krainy fantazji. Gdy taka podróż odbywa się w skupieniu, możemy być pewni wyciszenia dziecka. Czytajmy jedno opowiadanie odpowiednie do nastroju dziecka.

I tak:3

ZADANIE

TYTUŁ

wyciszanie niespokojnych dzieci

Niedźwiadek Milusiński i zajączek Kicuś, Księżniczka dżungli

poczucie akceptacji

Wróżka

odczucie ciepła i bezpieczeństwa

Gwieździsta noc

pozbywanie się trosk i złości

W tęczowej krainie

zanurzenie się w krainę marzeń

Pałac marzeń, Skarb królowej mórz

 

Dzieci z natury są bardzo ruchliwe i pobudliwe. Ze względu na: nie w pełni dojrzały układ nerwowy mają trudności w skupieniu uwagi, z uspokojeniem się, zrelaksowaniem. Cudu odprężenia dzieci mogą doświadczyć podczas relaksujących masażyków. Znane utwory Jana Brzechwy świetnie nadają się na takie pełne delikatności zabawy np. w kręgu, gdzie jedno dziecko masuje plecy drugiego, świetnie się przy tym bawiąc. Inne teksty znajdziecie Państwo w ślicznej książeczce pt. „Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki”: Bocian i szpak, Idzie kominiarz, Rzeczka, Sroczka, Młynarz, Pani rolnikowa na szpileczkach itd...

To my rodzice i wychowawcy najlepiej znamy nasze dzieci. A bawiąc się z nim i obserwując je możemy dowiedzieć się co budzi jego przerażenie. Zatem czytajmy dziecku. Serdecznie zapraszam do działania.

 

 

LITERATURA

1.    Maria Molicka  „Bajki terapeutyczne” ; Media Rodzina, Poznań 1999

2.    Maria Molicka  „Bajki terapeutyczne” cz. 2;  Media Rodzina, Poznań 2003

3.    Maria Molicka  „Bajkoterapia” O lękach dzieci i nowej metodzie terapii;  Media Rodzina, Poznań 2003

4.    Sabine Kalwitzki  „Wtul się w miękką chmurkę” Podróże do krainy fantazji, które pomogą dzieciom odprężyć się i lepiej zasnąć; Jedność, Kielce 2005

5.    opracowała Marta Bogdanowicz   „Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki” Zabawy relacyjno-relaksujące; Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2003

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin