SCENARIUSZ ZAJĘĆstroiki z materiałó naturalnych.doc

(32 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Pamiątkarstwo

 

Prowadzący: Magdalena Werner

Klasa: 1 pb

Czas trwania: 3 jednostki lekcyjne

Data: 19 grudnia 2006

Temat: Stroiki świąteczne z materiałów naturalnych

BHP: Używając lakieru zachowaj ostrożność, chroń oczy i odzież

 

Cele zajęć:

Po zajęciach uczeń powinien wykonać świąteczny stroik z materiałów naturalnych, oraz:

A)  WIE:

·        Jakich materiałów należy użyć aby wykonać stroik

·        Jakie narzędzia będą mu potrzebne

·        Jak należy używać pistoletów na gorąco, aby się nie poparzyć i nie zepsuć pistoletu ( nie zalać go gorącym klejem)

B)   POTRAFI:

·        Samodzielnie używać pistoletu

·        Samodzielnie lub z niewielką pomocą nauczyciela wykonać stroik

C)  PAMIĘTA:

·        Zalecenie bhp

·        Etapy wykonywania pracy

 

 

Metody pracy:

Słowna: formułowanie pytań i odpowiedzi, instruktaż, pogadanka

Praktyczna: wykonanie stroika

Oglądowa: oglądanie przykładowych stroików, oglądanie zdjęć i reprodukcji

 

Formy pracy:

Indywidualna: wykonanie stroika, porządkowanie swojego miejsca pracy

Grupowa: sortowanie materiałów naturalnych do pojemników i kuwetek

Zbiorowa: udział w prezentacji i oglądaniu zdjęć, pogadance

 

Pomoce dydaktyczne: zeszyt, długopis, świece, gałązki choiny, lakier, tektura, kora, szyszki, kasztany, żołędzie, róże z liści klony, jarzębina, zatrwian, łupinki z kasztanów, buczyna, gałązki modrzewia, łupinki z orzechów, inne materiały naturalne, zbierane wcześniej podczas wspólnych wyjść do parku i spacerów.

 

 

Przebieg zajęć:

1.     Przywitanie, sprawdzenie obecności, nawiązanie pozytywnych relacji z grupą.

2.     Przedstawienie tematy zajęć, zapisanie tematu i krótkiej notatki na tablicy.

3.     Zapisanie tematy, notatki i zalecenia bhp w zeszytach

4.     Uporządkowanie stołów, przygotowanie stanowisk pracy.

5.     Prezentacja przez nauczyciela kilku przykładowych stroików (modeli oraz zdjęć) świątecznych z różnych materiałów, naturalnych oraz sztucznych, przypomnienie, czym różnią się materiały naturalne od syntetycznych, skąd pochodzą materiały naturalne.

6.     Sortowanie materiałów naturalnych do pojemników i kuwetek, dzielenie szyszek według wielkości i rodzajów, przypomnienie nazw nazbieranych materiałów.

7.     Przygotowanie podstawki pod stroik z kory lub grubej tektury.

8.     Umocowanie świecy klejem na ciepło.

9.     Umocowanie jednej, dwóch lub trzech (w zależności od wielkości stroika) róż z liści klony wokół świecy.

10. Mocowanie dużych szyszek (na przykład ze świerka) z tyłu stroika

11. Mocowanie klejem na ciepło pozostałych elementów według własnej inwencji i pomysłowości uczniów: szyszek sosny, modrzewia, gałązki w formie łuku, kasztanów, żołędzi, buczyny, wszelkich materiałów naturalnych, jakie posiadamy.

12. Uzupełnianie stroika gałązkami choinki i tui.

13. Wypełnianie dziur i luk drobnymi materiałami typu jarzębina, buczyna, łupinki z orzechów, na stroiku powinno być bardzo dużo różnych materiałów, wtedy jest najbardziej efektowny. Buczyna może być wcześniej zafarbowana na wiśniowo lub orzechowo w bejcy, co daje bardzo ciekawy efekt.

14. Lakierowanie kilku elementów złotym lakierem: możemy na przykład polakierować na złoto róże z liści i dwie, trzy większe szyszki, resztę pozostawiamy w kolorach naturalnych.

15. Podsumowanie pracy uczniów:

- przypomnienie: co dzisiaj robiliśmy, jakich materiałów używaliśmy,

-ocena własnej pracy i pracy innych uczniów

-ocena pracy dokonana przez nauczyciela słowna i dokonanie wpisów do zeszytów.

       16. Porządkowanie pracowni.

       17. Podziękowanie, pożegnanie.

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin