09.10.08-Scenariusz zajęć dla klasy III-Ręce mogą mówić.doc

(31 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć dla klasy III

Scenariusz zajęć dla klasy III

 

Data: 09.10.2008

Prowadzący: Liszka Katarzyna

 

 

KRĄG TEMATYCZNY:

Najlepiej razem.

 

TEMAT DNIA:

              Ręce mogą mówić

 

CEL OGÓLNY:

§         Uwrażliwienie na inność ludzi.

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń zna:

·         Wybrane znaki języka migowego.

Uczeń potrafi:

·         Właściwie zachowywać się wobec osób niedosłyszących i niesłyszących,

·         Czytać cicho ze zrozumieniem tekst,

·         Wyszukiwać fragmenty tekstu na określony temat,

·         Wymyślić tytuł opowiadania,

·         Rozpoznać czasowniki w zdaniach,

·         Poprawnie pisać wyrazy z ó.

 

METODY:

·         słowna: pogadanka, dialog,

·         praktyczno-ćwiczeniowa.

 

FORMY ORGANIZACYJNE:

·         grupowa.

·         zbiorowa,

·         indywidualna-jednolita.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

·         karty pracy,

·         karty techniczne,

·         kartki z zapisanymi wyrazami,

·         słownik ortograficzny.

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.      Zilustrowanie ruchem, gestem, mimiką (bez słów) historyjki z życia dzieci w domu i poza domem wymyślonych w zespołach kilkuosobowych.

Odgadywanie treści przedstawionych wydarzeń oraz ustalanie środków, jakimi to osiągnięto.

2.      Wypowiedzi uczniów dotyczące różnych sposobów zdobywania wiedzy, przekazywania informacji, wyrażania uczuć.

- Nawiązywanie do doświadczeń i przeżyć dzieci związanych z życiem ludzi niepełnosprawnych, np. niewidomych.

- Rola znaków graficznych i dźwiękowych (język pisany i mówiony).

- Znaczenie umiejętności posługiwania się językami obcymi.

- Rola internetu.

3.      Ciche czytanie tekstu ze zwróceniem uwagi na imiona bohaterów opowiadania.

4.      Sprawdzian cichego czytania ze zrozumieniem.

Dzieci (po wykonaniu sprawdzianu) wychodzą na środek klasy i wyrażają gestem, ruchem, mimiką swoje odczucia. Koledzy próbują odgadnąć rodzaj przeżyć i dodają otuchy, pocieszają bądź składają gratulacje.

5.      Wypowiedzi uczniów dotyczące bohaterów opowiadania połączone z wyszukiwaniem odpowiednich fragmentów tekstu.

6.      Ocena postępowania Krzysia.

7.      Wymyślanie i zapisywanie tytułu opowiadania.

- Rozważania przedstawionych propozycji.

      - Argumentowanie wyboru najlepszych i najciekawszych tytułów.

8.      Podkreślanie w tekście czasowników w liczbie pojedynczej.

9.      Język migowy

- Jakimi zmysłami poznają świat ludzie niesłyszący?

Przedstawienie zdania: To jest mój kolega za pomocą języka migowego.

10.  Przedstawienie za pomocą języka migowego zdań zapisanych na kartkach.

- Dzieci losują kartki i opracowują zdania w zespołach. Pozostali uczniowie próbują odgadnąć treść prezentowanych zdań, korzystając z podręcznika oraz kart technicznych.

- Ja idę do domu.

- Ja mam duży parasol.

      - Proszę jeść!

      - To jest mój kolega,

- To jest mój dom.

11.  Wyjaśnianie pisowni wyrazów z ó wyszukanych w tekście opowiadania.

12.  Pisanie z pamięci wyrazów z ó niewymiennym i sprawdzanie ich pisowni w słowniczku ortograficznym.

Nauczyciel poleca napisanie jak największej liczby wyrazów z ó niewymiennym. Dzieci czytają zapisane wyrazy, porównują – kto zapisał poprawnie najwięcej wyrazów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ja idę do domu.

 

Ja mam duży parasol.

 

To jest mój dom.

 

To jest mój kolega.

 

Proszę jeść!

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin