Scenariusz zajęć dla grupy 5-6 latków
Data: 21.02.2008
Prowadzący: Liszka Katarzyna
TEMAT DNIA:
I. „Skoki zajączka”- dziecko prawidłowo reaguje na polecenia prowadzącego. Rozmowa na temat dokarmiania zwierząt leśnych zimową porą. „Śnieżyca”- dziecko potrafi bawić się w grupie.
II. 1) „Zima” –dziecko własnymi słowami omawia treśc planszy. Praca z podręcznikiem- dziecko samodzielnie czyta wskazany tekst. Utrwalenie przyimków „nad”, „pod”, „na”
2) Zajęcia ruchowe wg pomysłu prowadzącego- pobudzenie aktywności fizycznej dzieci
CELE OPERACYJNE:
Dziecko zna:
· wie, które zwierzęta zapadają w zmowy sen
· wie, które ptaki odlatują na zimę, a które zimują w Polsce
· wie czym ludzie dokarmiają zwierzęta
· wie, które zwierzęta leśne są dokarmiane
Dziecko potrafi:
· opowiedzieć treść planszy „Zima”
· przeczytać wskazany przez prowadzącego tekst
· wykonać poprawnie polecenie nauczyciela
· pokolorować obrazek wg wzoru
· poprawnie posługiwać się przyimkami „Nad”, „pod”, „na”
· policzyć ilość orzechów i ptaszków
· bawić się w grupie
METODY:
· słowna: pogadanka, opowiadanie, praca z książką
· oglądowa: pokaz
· praktyczno-ćwiczeniowa
FORMY ORGANIZACYJNE:
· indywidualna-jednolita
· zbiorowa
POMOCE:
· plansza „Zima”
· podręcznik
· woreczki
· bębenek
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności)
2. Zabawa ruchowa „Skoki zajączka”
Dzieci naśladują zajączki. Najpierw skaczą w miejscu później zaczynają „kicać” po sali. Dzieci skaczą obunóż rączkami naśladując uszka zajączków.
3. Rozmowa na temat dokarmiania leśnych zwierząt
· Które zwierzęta na zimę zapadają w sen?
· Czym ludzie dokarmiają zwierzęta?
· Jakie zwierzęta są dokarmiane?
· Jak nazywa się pan dokarmiający leśne zwierzęta?
4. Zabawa ruchowa „Wiewiórka w dziupli”
Dzieci dobierają się po 3 osoby. Dwie osoby tworzą dziuplę a jedno dziecko gra rolę „wiewiórki”. Jedno dziecko musi zostać bez dziupli na środku sali. Na polecenie prowadzącego „wiewiórki” wychodzą z dziupli i biegają po sali. Zadaniem „wiewiórek” jest odnalezienie pustej dziupli.
5. Marsz po kole w rytm bębenka
6. Rozmowa na temat planszy „Zima”(dzieci opowiadają treść ilustracji)
7. Praca z podręcznikiem
· Omówienie ilustracji
· Odczytanie tekstu pod ilustracją
· Naklejanie odpowiednich obrazków ptaków zimujących w Polsce i odlatujących na zimę do ciepłych krajów
· Kolorowanie obrazka wg podanego wzoru
· Dopasowanie przyimków „nad”, „pod”, „na” do obrazka
8. Rozwiązywanie zadania „Wiewiórka i orzechy”
9. Zajęcia ruchowe wg pomysłu prowadzącego
· Marsz po obwodzie koła w rytm bębenka
· Bieg po obwodzie koła
· Skiping C
· Krążenia: głową, biodrami, kolanami
· Przysiady z woreczkiem w ręce
· Skręty w bok z woreczkiem
· Przenoszenie woreczka stopą w prawą i lewą stronę
· Oddychanie z woreczkiem na brzuchu
· Przekładanie woreczka z ręki do ręki po obwodzie koła ( na wysokości głowy)
milpac