kospekt zajęć całodziennych-Książka naszym przyjacielem.doc

(50 KB) Pobierz
Konspekt do lekcji kształcenia zintegrowanego w klasie I

Konspekt do lekcji kształcenia zintegrowanego w klasie I

Czas: 2 x 45 min.

Prowadzący: mgr Elżbieta Ciężadło

Krąg tematyczny: Książka naszym przyjacielem

Temat:

              Wielozdaniowe wypowiedzi na temat podstawowych wad dzieci na przykładzie lektury J. Duszyńskiej „Cudaczek – Wyśmiewaczek” i własnych doświadczeń. Rozwiązywanie zadań tekstowych na mieszczenie i podział.

 

Cele:

Edukacja polonistyczna

- Doskonalenie techniki głośnego czytania ze zwróceniem uwagi na intonację.

- Kształtowanie umiejętności ujmowania myśli w formie zdania poprzez wypowiedzi na tematy związane z fragmentami tekstu, występami dzieci i własnymi doświadczeniami.

- Rozwijanie twórczej aktywności dziecka poprzez inscenizowanie fragmentów utworu, udział w zabawie „Licho klasowe”.

- Kształtowanie umiejętności właściwego zastosowania przecinka przy wyliczaniu.

- Bogacenie, aktywizowanie czynnego słownictwa uczniów o wyrazy związane z nazwami czynności.

- Rozwijanie zdolności do krytycznej samooceny własnego postępowania i uruchamianie motywacji wyzwalającej koleżeńskie zachowania.

- Kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne postępowanie, wywiązywanie się z obowiązków wobec rodziców, rodzeństwa.

Edukacja matematyczna

- Doskonalenie umiejętności czynnościowego przedstawiania treści zadań na mieszczenie i podział.

- Kształtowanie umiejętności konstruowania pytań do treści zadania.

- Wdrażanie do logicznego myślenia podczas rozwiązywania zadań.

Edukacja muzyczna

- Rozwijanie poczucia rytmu poprzez ćwiczenia muzyczne przy muzyce

    

Metody:

              Podające – pogadanka, opowiadanie, wyjaśnienie, praca z tekstem,

              Problemowe – aktywizujące (inscenizacja, zabawa dydaktyczna), problemowa klasyczna,

              Eksponujące – pokaz połączony z przeżyciem,

              Praktyczne – obserwacja, pokaz

 

Formy:    indywidualna jednolita i zróżnicowana

              zbiorowa jednolita

 

Środki dydaktyczne: rekwizyty do inscenizacji, rozsypanka wyrazowa, karta pracy dla uczniów, egzemplarze lektury „Cudaczek – Wyśmiewaczek”, ilustracja Cudaczka, serce z kolorowego papieru, treść zadań tekstowych, plątaninka, liczmany

 

Przebieg lekcji:

 

1.              Czynności organizacyjno – porządkowe

   -przywitanie, przypomnienie zadania domowego

 

2.   Wprowadzenie do tematu lekcji.

              Dzieci przebrane za bohaterów lektury ( panna Obrażalska, pan Beksa, pan Byle-jak,  pan Złośnicki, Kasia ) inscenizują scenki.

                N: poleca, aby pozostałe dzieci postarały się rozpoznać bohaterów lektury.

 

3.      Rozmowa na temat występów dzieci.

              N: Kogo i po czym poznaliście w prezentowanych scenkach ?

 

 

4.      Dobieranie nazw czynności do bohaterów – (rozsypanka wyrazowa).

    Uczeń odczytuje zawieszone wyrazy.

      Zwrócenie uwagi, że są to nazwy czynności (czasowniki).

                                          Pan Beksa – płakał, beczał

                                          Pan Byle-jak – gubił, bałaganił

                                          Pan Złośnicki – kłócił się, złościł się

                                          Panna Obrażalska – dąsała się, obrażała się, kaprysiła

                                          Kasia – nie czesała się         

 

5.      Rozmowa o wadach dzieci.

              N: Czy takie zachowanie jest typowe tylko dla bohaterów lektury ?

              N: U kogo można je jeszcze spotkać ?

              U: Bohaterowie odzwierciedlają nas samych. Takie zachowanie spotykamy u dzieci.

              N: Co należy zrobić żeby się ich pozbyć ?

              U: Nie słuchać złych namów. Starać się robić dobrze. Gdy nie jesteśmy pewni, zapytać dorosłych.

 

6.              Zabawa w „Licho klasowe”. Nauczyciel przypina na tablicy ilustrację Cudaczka.

              N: W każdym z nas siedzi takie „licho” , które podsuwa brzydkie pomysły, namawia do złych czynów.

              Wybrany uczeń jest „Lichem”. Namawia do złego. Zadaniem dzieci jest odmówić mu.

 

              Np. „Licho”: Napisz brzydko w zeszycie !

              U1: Nie, bo dostanę złą ocenę.

              U2: Nie mogę, bo zrobię przykrość pani.

              U3: Muszę pisać ładnie, to sprawię radość sobie i rodzicom.

 

              „Licho” : Podstaw koledze nogę !

              U1: Nie, bo może się skończyć wypadkiem.

              U2: Tak postępować nie wolno.

              U3: Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe.

 

7.              Przerwa śródlekcyjna

 

8.              Czytanie przez dzieci fragmentu lektury w związku z pytaniem: „Co skłoniło Cudaczka do zmiany postępowania?”

Ustalenie:

              Cudaczek poczuł bicie serca. Postanowił rozśmieszać dzieci – być Cudaczkiem-Śmiejaczkiem.

                            Nauczyciel do ilustracji Cudaczka dokleja serce z kolorowego papieru.

 

9.              Ustalenie odpowiedzi na pytanie: Co zmienię u siebie, aby innym było ze mną dobrze?

              Uczniowie otrzymują karty pracy w kształcie serduszka.

              Mogą korzystać z rozsypanki wyrazowej, wybierają 2-3 wyrazy.

              N: zwraca uwagę na końcówkę czasownika, zastosowanie przecinka przy wyliczaniu      (ćw. ortograficzne i gramatyczne ).

 

10.   Praca samodzielna ( dokończenie zadania ).

 



 

Aby innym było ze mną dobrze nie będę

............., ............., .............. .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                            Uczniowie odczytują zdania, wklejają serduszka do zeszytu.

 

11.              Podsumowanie lekcji.

                            Dzieci inscenizują scenki, prezentują pozytywne zachowania bohaterów lektury.

 

12.              Zadania pracy domowej.

                            Narysuj portret wybranego bohatera lektury i podpisz.

 

II GODZINA LEKCYJNA

 

1.    Uświadomienie uczniom tematu i celu lekcji.

              Rozwiązywanie zadań tekstowych.

 

2.              Wstępne ćwiczenia wprowadzające dzieci w temat lekcji.(załącznik)

Rachunek pamięciowy - rozwiązywanie plątaninki. Każdy uczeń otrzymuje w kopercie zadanie. U: Obliczają iloczyny i porządkują wyniki rosnąco. Otrzymują imiona bohaterów lektury. N: Dlaczego jeszcze raz przypomnieli nam się bohaterowie lektury?

3.              Rozwiązywanie zadań tekstowych.

              Zadanie 1.

              Bogdan miał 12 kredek. Rozdzielił je po 4 do pudełek. Do ilu pudełek rozdzielił kredki?

              Uczniowie rozwiązują zadanie na konkretach. Wybrany uczeń inscenizuje zadanie na środku klasy.

              Wykonanie rysunku do czynności manualnych.

              Zapisanie działania      12:4 3

              Odczytanie zapisu: 12 podzielić po 4 równa się 3

              Przypomnienie pytania i udzielenie odpowiedzi.

 

              Zadanie 2.

              Bogdan miał 12 kredek. Rozdzielił je po równo do 3 pudełek. Ile kredek było w każdym pudełku? Nauczyciel omawia zadanie podobnie do poprzedniego.

              Zapisanie działania

              12 : 3 = 4

              Odczytanie zapisu:

              12 podzielić na 3 równa się 4

              Zadanie 3.

              N. Zapowiada pracę samodzielną. Uczniowie otrzymują w kopertach po dwa zadania, do których mają ułożyć pytanie. Uczniowie słabsi mogą korzystać z pytań zamieszczonych na osobnych karteczkach.

1.   Mama miała 10 orzechów. Rozdzieliła je po 5 między dzieci. Ile dzieci dostało orzechy?

2.   Mama miała 10 orzechów. Rozdzieliła je po równo między 2 dzieci. Ile orzechów dostało każde dziecko?


U: Czyta treść zadań.

              Po krótkiej słownej analizie zadań uczniowie samodzielnie układają pytania (słabsi dobierają).

              Sprawdzenie pracy.

              Wspólne przedstawienie na konkretach treści zadania 1.

              Samodzielna praca uczniów.

       wklejenie treści zadania

       wykonanie rysunku

       obliczenie

       odpowiedź

              oooooIooooo

              10 : 5 = 2

              Odpowiedź: Orzechy dostało 2 dzieci.

              Zadanie 4. [dla uczniów zdolniejszych] - realizacja uzależniona od czasu.

              Rafał miał 18 cukierków. Zgubił 2, a resztę cukierków podzielił między kolegów po 4 dla każdego. Ilu kolegów otrzymało cukierki?

              N: Zachęca do podjęcia próby rozwiązania zadania złożonego.

4....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin