SCENARIUSZ ZAJ ĘĆ KÓŁKA TEATRALNEGO 7
Temat: „Miesiące kupują buty” – zapoznanie z utworem T. Fiutowskiej.
Cele:
· kształcenie zdolności do skupiania się na wykonywanym zadaniu
· rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie
· rozbudzanie poczucia sprawstwa poprzez udział w tworzeniu inscenizacji
Pomoce:
· tekst inscenizacji „Miesiące kupują buty” T. Fiutowskiej
· magnetofon
· szarfy w kolorach symbolizujących pory roku
· fragmenty utworów „Wiosna”, „Lato”, „Jesień”, „Zima” A. Vivaldiego
· emblematy z symbolami charakterystycznymi dla każdego miesiąca
Przebieg zajęć:
1. „Powiedz wszystkim cześć” – powitanie.
Dzieci spacerują po sali; na przerwę w muzyce starają się przywitać z jak największą liczbą koleżanek i kolegów przez uścisk dłoni.
2. „Miesiące kupują buty” – prezentacja tekstu i analiza treści.
Nauczycielka czyta dzieciom tekst i zadaje pytania:
- kto występuje w tekście?
- ile było miesięcy?
- czym zajmował się Stary Rok?
- jakie buty kupowały poszczególne miesiące i dlaczego?
3. „Cztery pory roku” – improwizacja ruchowa fragmentów utworu A. Vivaldiego.
Dzieci podzielone zostają na cztery grupy. Każda z grup otrzymuje szarfy w kolorach odpowiadających danej porze roku. Podczas kolejnych fragmentów utworu na środek sali wychodzi odpowiednia grupa dzieci i tańczy dostosowując ruch do muzyki. Pozostałe dzieci tworzą duży krąg i delikatnie poruszają szarfami.
4. „Pierwszy krok” – rozmowa dotycząca rekwizytów, dekoracji oraz ról do przedstawienia. Dzieci wspólnie z nauczycielem ustalają jakie stroje, rekwizyty i dekoracje będą odpowiednie do planowanego przedstawienia.
5. „W sklepie z butami” – zabawa w teatr.
Dzieci losują emblematy charakterystyczne dla poszczególnych miesięcy i z pomocą nauczyciela odgrywają kolejne sceny.
6. „Miesiące mówią do widzenia” – pożegnanie.
Dzieci kolejno machają wszystkim na pożegnanie, recytując tekst w zależności od posiadanego emblematu, np.:
· Styczeń mówi „do widzenia” itd.
Iwa.4