SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 12.01.2010r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Zimo, pobaw się z nami
Temat dnia: Przedszkolna olimpiada zimowa
Cele operacyjne: dziecko:
- słucha uważnie piosenki,
- wskazuje przedmioty wysokie i niskie w sali,
- dokonuje za pomocą kroków pomiaru długości skoku,
- wymienia sporty i zabawy zimowe,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- prawidłowo reaguje na sygnały dźwiękowe,
- kształtuje sprawność ruchową oraz motorykę całego ciała,
- poprawnie wykonuje ćwiczenia gimnastyczne,
- uczy się współzawodnictwa.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: słuchanie, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, wskazywanie rzeczy, szeroko rozumiana aktywność ruchowa (rzut do celu, skok obunóż, omijanie przeszkód, podskoki).
- oparte na aktywności nauczyciela: zadawanie pytań, instruktaż, pokaz, nadzór nad poprawnością wykonywania zadań, przydzielanie punktów, wyłanianie zwycięzcy.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: piosenka „Tak się zachmurzyło”, ilustracja pt. „Zabawy zimowe”, gazety, kosz na śmieci, nagranie do zabawy „Narciarz”, podkład instrumentalny walczyka, bębenek, medale.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie piosenką „Tak się zachmurzyło”
Omówienie jej treści. Szukanie w sali rzeczy wysokich i niskich.
2. Zabawa ruchowa przy piosence „Tak się zachmurzyło” (wg „Rytmika dla smyka”)
I zwrotka – dzieci stoją w rozsypce i patrzą w niebo, przysłaniając dłońmi czoło (daszek nad oczami), od słów „pada, pada ...” naśladują palcami obu rąk padający z góry na dół śnieg.
II zwrotka – dzieci tworzą pary i idą do jednego końca sali – jedno dziecko za drugim, trzymając się za ręce, tworzą „sanki”.
III zwrotka – dzieci-sanki biegną na drugi koniec sali i na słowo „bęc” – kucają.
3. Oglądanie ilustracji pt. „Zimowe zabawy”
- Co dzieci robią na śniegu?
- Jakie znacie sporty i zabawy zimowe?
4. Zabawa w zimową olimpiadę sportową
Ø Dyscyplina I – rzut kulą śniegową do celu
Dzieci zgniatają kartki gazety i rzucają uformowanymi kulami do kosza na śmieci
Ø Dyscyplina II – skoki narciarskie
1) rozgrzewka poprzez zabawę „Narciarz” (wg „Muzyczna Akademia Przedszkolaka, cz.3)
- wraz z pierwszymi dźwiękami utworu dzieci naśladują ubieranie butów narciarskich, a następnie podskakują, aby zablokowały się w nartach;
- rozpoczynamy wspinaczkę pod górkę, gdy dotrą na szczyt wykonują obrót w rytmie słyszanych ćwierćnut;
- gdy tempo utworu będzie nieco szybsze, dzieci rozpoczynają zjeżdżanie z górki.
2) właściwe skoki – dzieci ustawiają się na wyznaczonej linii i oddają, jak najdłuższy skok obunóż, następnie nauczyciel ustaloną miarą stopy wspólnie z dziećmi dokonuje pomiaru odległości, zapisując rezultat na kartce.
Ø Dyscyplina III – slalom gigant, czyli bieg z omijaniem przeszkód
Nauczyciel rozstawia wzdłuż sali krzesełka, wyznaczając trasę zjazdu. Dzieci muszą przemierzyć ją według ustalonych zasad.
Ø Dyscyplina IV – łyżwiarstwo figurowe
Przy melodii walczyka dzieci posuwistymi ruchami naśladują jazdę na łyżwach. Na sygnał bębenka podskakują do góry robiąc piruet. Gdy muzyka ucichnie – przewracają się (upadek na lodzie).
5. Wyłonienie zwycięzców, wręczenie medali, nagrodzenie brawami wszystkich dzieci za wspaniałą postawę sportową i ducha walki.
MonJaZ