SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 11.12.2009r.
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat kompleksowy: Nadchodzi zima
Temat dnia: Zimowe zabawy
Cele operacyjne: dziecko:
- śpiewa piosenki z zimowego repertuaru,
- potrafi przejść po wyznaczonych śladach,
- przyporządkowuje ślady do ich właścicieli,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- wykonuje wspólnie z grupą przestrzennego bałwana.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: śpiew, taniec, aktywność ruchowa, chodzenie po śladach, rozwiązywanie zagadki, naśladowanie poruszania się wskazanych zwierząt, darcie gazet, formowanie śnieżnych kul, wykonanie bałwana.
- oparte na aktywności nauczyciela: śpiew, taniec, pokaz, instruktaż, nadzór nad wykonywaniem zadań, objaśnianie, wydawanie poleceń, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: piosenka „Zima, zima” oraz inne znane dzieciom o tematyce zimowej, wycięte ślady stup, obrazki z czterema rodzajami śladów na śniegu, ilustracje ptaszka, sarny, psa oraz człowieka, gazety, chusta animacyjna, worki na śmieci, stara czapka lub zrobiona z brystolu, sznurek, bibuła, marker.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integrująca „Hu, hu, ha”
Dzieci stoją w parach naprzeciwko siebie i powtarzają zwroty, wykonując odpowiednie ruchy:
Hu, hu, ha - 3 uderzenia płasko prawymi dłońmi
Hu, hu, ha - 3 uderzenia płasko lewymi dłońmi
Zima wcale, zima wcale - podskoki w kółeczku
Nie jest zła, nie jest zła - tupiąc 6 razy, zmieniamy parę
2. „Za co lubię zimę” – rundka w kole
Nauczyciel proponuje, aby każde dziecko po chwili zastanowienia spróbowało powiedzieć, za co lubi zimę.
3. Zabawa ruchowa do piosenki „Zima, zima”
1. Pada, pada śnieżek biały, od samego rana. - opuszczają rytmicznie ręce
Wszystkie dzieci na podwórku lepią już bałwana. - „rysują” bałwana
Ref: Zima, zima, zima, zima biała - klaszczą
Na bialutko świat pomalowała. - zataczają kręgi rękami
2. Pada, pada śnieżek biały lekko sobie prószy. - j.w.
Załóż sobie ciepłą czapkę, - naśladują ubieranie czapki
Bo ci zmarzną uszy. - pocierają uszy
3. Pada, pada śnieżek biały jest go coraz więcej. - j.w.
Załóż sobie rękawiczki, - naśladują zakładanie rękawiczek
Bo ci zmarzną ręce. - pocierają rękami
4. Pada, pada śnieżek biały, śniegu całe kopy. - j.w.
Załóż sobie ciepłe buty, - wskazują na buty, „ubierają je”
Bo ci zmarzną stopy. - przytupują
4. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Śnieżynki na wietrze”
Dzieci siedzą na dywanie w siadzie skrzyżnym w rozsypce. Zostają zaczarowane w śnieżynki, a nauczyciel jest wiatrem. Kiedy dotknie śnieżynkę, ta wstaje i porusza się ostrożnie za wiatrem, omijając siedzące dzieci. Gdy wszystkie gwiazdki będą już wirowały, nauczyciel zatrzymuje się – wiatr cichnie. Dzieci muszą więc również cicho usiąść w siadzie skrzyżnym i zostać w tej pozycji, aż wiatr znów zaprosi je do tańca.
5. Zabawa tropiąca „Chodzimy po śladach”
Nauczyciel rozkłada w sali powycinane ślady stup. Układa je w cztery dróżki i dzieli dzieci na cztery grupy. Każda musi przejść swoją ścieżką. Na jej końcu odnajdzie zagadkę do rozwiązania (obrazki śladów na śniegu).
6. Zabawa dydaktyczna „Czyj to ślad?”
Każda grupa próbuje odgadnąć czyje ślady przedstawione są na ich obrazku. W razie potrzeby nauczyciel prezentuje ilustrację sarny, ptaka, psa oraz człowieka, naprowadzając dzieci na właściwą odpowiedź. Następnie prosimy dzieci, by poruszały się tak, jak dane zwierzę lub człowiek (marsz).
7. Zabawa sprawnościowa „Podaj dalej”
Dzieci ustawiają się w kręgu. Muszą podać sobie wycięty szablon stopy nie używając przy tym rąk.
8. Zimowe zabawy z gazetami
Puszczamy nagrania znanych dzieciom piosenek o tematyce zimowej. Rozdajemy każdemu przedszkolakowi czarno-białe gazety i prosimy, by podczas śpiewu rytmicznie je targał na małe kawałki. Gdy podłoga będzie już „zaścielona” zimową pierzynką rozpoczynamy zabawę:
- gdy słyszą muzykę, chodzą, odgarniając kawałki gazet, gdy muzyka milknie – siadają po turecku. Nie wstając z miejsca zgarniają gazety do siebie i na sygnał podrzucają je do góry jak padający śnieg, biorą „płatki” do ręki i dmuchają na nie.
- muzyka – chodzą; cisza – kładą się w śniegu i robią „aniołka”.
- chętna osoba kładzie się na podłodze, a pozostałe zasypują ją śniegiem.
- lepią z gazet śnieżki, a następnie podrzucają je, rzucają w kolegów.
9. Zabawy z chustą
– jedną kulę z gazety toczymy po obwodzie koła
– jedną kulę staramy się wprowadzić do koszyka, pudełka
– jedną kulę trafiamy do dziury w środku koła
– wszystkie kule są na chuście, zawierucha zimowa- lawina / wszystkie kule staramy się wyrzucić poza obwód chusty /
– jedna osoba jest pod chustą , pozostałe starają się naprowadzić papierowe kule do ręki, którą wystawiła osoba znajdująca się pod chustą
10. Wykonanie przestrzennego bałwana
Dzieci porządkują sale. Zbierają papierowe kule do trzech worków na śmieci i związują je sznurkiem. Formują z nich bałwana. Na głowę zakładają mu czapkę, na szyję zawiązują bibułowy szalik, a oczy, buzię i guziki malują markerem.
MonJaZ