wakacyjne rady.doc

(49 KB) Pobierz
Beata Kowalczyk

Aleksandra Matysiak

Beata Kowalczyk

Gr. V

 

Scenariusz zajęć

 

Grupa wiekowa: 4-latki

Temat: Wakacyjne rady.

Cele ogólne:

·        uświadamianie zagrożeń związanych z wakacyjnym odpoczynkiem,

·        rozwijanie sprawności manualnej,

·        wdrażanie do uważnego słuchania tekstu,

·        rozwijanie mowy dzieci,

·        rozwijanie umiejętności wokalnych.

Cele szczegółowe:

·        dziecko potrafi podać przykłady pozytywnych i negatywnych zachowań wakacyjnych,

·        aktywnie uczestniczy w zajęciach,

·        potrafi wykonać pracę plastyczną,

·        rozwija własną sprawność fizyczną,

·        kształtuje umiejętność wspólnej zabawy.

     Metody:

·        słowna: rozmowa, piosenka,

·        oglądowa: pokaz, obserwacja,

·        czynna: stawianie zadań do wykonania.

     Formy:

·        zajęcia zorganizowane z całą grupą,

·        praca indywidualna.

 

      Środki dydaktyczne:

·        wiersz „Wakacyjne rady”,

·        piłka,

·        papierowe muszle,

·        sylweta ryby,

·        kredki, mazaki.

 

Przebieg zajęcia:

1.Zabawa ruchowa „Moja piłka robi tak”

Naśladowanie ruchu piłki: nauczyciel podrzuca piłkę nisko-dzieci podskakują tuż nad podłogą w miejscu, podrzuca piłkę wysoko-wykonują wysokie podskoki w miejscu, kozłuje piłką dookoła siebie-dzieci podskakują z nogi na nogę wokół własnej osi, turla piłkę po podłodze-dzieci ostrożnie turlają się po dywanie, spaceruje po sali, odbijając piłkę-dzieci poruszają się, skacząc na dwóch nogach.

 

2. Słuchanie wiersza „Wakacyjne rady”:

 

Głowa nie jest od parady                            Płynie w rzece woda,

I służyć ci musi dalej.                                Chłodna, bystra, czysta.

Dbaj więc o nią i osłaniaj,                          Tylko przy dorosłych

Kiedy słońce pali.                                       z kąpieli korzystaj!

   

Urządzamy grzybobranie,                         Coś tam pełznie w trawie.

jaka rada stąd wynika?                            Wąż? A może żmija?

Gdy jakiegoś grzyba nie znasz,                Pamiętaj, węże

Nie wkładaj go do koszyka.                     z daleka omijaj.

 

 

Gdy w lesie, w polu, czy za domem                      Gdy huczą grzmoty,

Wykopiesz jakiś dziwny przedmiot zardzewiały    Szumi ulewa,

Nie dotykaj go! Daj znać dorosłym!                       Nie chroń się nigdy

Śmierć niosą groźne niewypały!                           Pod wysokie drzewa.

 

3. Rozmowa na temat wiersza:

- jakie wakacyjne rady znalazły się w wierszu?

Podawanie przykładów sytuacji, które mogą stanowić zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku (np. zabawy zapałkami, rozmowy z nieznajomymi, zabawy w miejscach niedozwolonych: w pobliżu ulic, budowy, zaczepianie nieznanych zwierząt, zrywanie nieznanych owoców i roślin itp.).

 

4. Zabawa „Dlaczego”:

Nauczyciel rzuca do dzieci piłkę i zadaje pytania dotyczące wiersza, np. Dlaczego należy osłaniać głowę przed słońcem? Dlaczego nie wolno w czasie burzy chować się pod wysokie drzewa? Dlaczego wolno się kąpać tylko w obecności osób dorosłych? Dlaczego nie wolno zbierać grzybów, których się nie zna? Dlaczego należy unikać kontaktów a wężami? Dlaczego nie wolno bawić się nieznanymi przedmiotami?

 

5. Słuchanie piosenki „Nad morzem”:

    1. Morze, morze-co nam dajesz?

        Podróż statkiem w obce kraje.

        Dla rybaków pełne sieci,

        A muszelki mam dla dzieci.

     Ref.: Garść muszelek mam

              Garść muszelek mam (bis).

    2 .Morze, morze, co nam dajesz?

       Zdrowie tym, co mnie kochają,                    

      słoną kąpiel w słońca blasku,

      garść muszelek w ciepłym piasku.

    Ref.: Garść muszelek mam…

    3. Morze, morze-co nam dajesz?

       Złoty bursztyn z morskich bajek,

       i nadmorskiej trawy szelest,

       i dla dzieci garść muszelek.

   Ref.: Garść muszelek mam…

6. Rozmowa na temat piosenki:

  - z ilu zwrotek się składa?

  - czy posiada refren?

  - jest wesoła, czy smutna?

  - co nam daje morze?

 

7.Zabawa przy piosence „ Zbieramy muszelki”:

  Dzieci poruszają się po Sali pojedynczo lub parami przy melodii zwrotek           piosenki, omijając porozkładane papierowe muszle, podczas refrenu zbierają po trzy muszle i podchodzą do siebie pokazując, co trzymają w garści.

 

8. Zabawa naśladowcza przy piosence „Wakacje”:

  Wakacje, wakacje                        Klaskanie

  na przygody czas.                         Tupanie

  Powita nas łąka,                           Klaskanie

  pole oraz las.                                Tupanie

  Odpoczywać przecież                                 Podskoki wokół własnej osi

  musi każdy z nas.                    Wystukiwanie o podłogę

 

9.Wykonanie papierowej postaci Rybki.

10. Prezentacja prac w kąciku dla rodziców.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin