Instrukcja magazynowa.doc

(45 KB) Pobierz
I

I.   Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące magazynowania.

 

Materiały i inne przedmioty powinny być magazynowane w pomieszczeniach i miejscach do tego przeznaczonych.

Pomieszczenia magazynowe powinny spełniać wymagania bezpieczeństwa, stosownie do rodzaju i właściwości składowanych w nich materiałów.

 

Składowanie materiałów

Przy składowaniu materiałów należy:

1) określić dla każdego rodzaju składowanego materiału miejsce, sposób i dopuszczalną wysokość składowania;

2) zapewnić, aby masa składowanego ładunku nie przekraczała dopuszczalnego obciążenia urządzeń przeznaczonych do składowania (regałów, podestów itp.);

3) zapewnić, aby masa składowanego ładunku, łącznie z masą urządzeń przeznaczonych do jego składowania i transportu, nie przekraczała dopuszczalnego obciążenia podłóg i stropów, na których odbywa się składowanie;

4) w widocznym miejscu umieścić czytelne informacje o dopuszczalnym obciążeniu podłóg, stropów i urządzeń przeznaczonych do składowania.

 

Przy składowaniu materiałów w stosach należy zapewnić:

1) stateczność stosów poprzez składowanie na wysokość uzależnioną od rodzaju materiałów (ich wymiarów,masy, kształtu) oraz wytrzymałości opakowań;

2) wiązanie między warstwami;

3) układanie stosów tak, aby środek ciężkości przedmiotów składowanych pozostawał wewnątrz obrysu stosów;

4) zachowanie odległości między stosami, umożliwiającej bezpieczne układanie i przemieszczanie materiałów.

Ułożenie materiałów w stosy powinno wykluczyć możliwość ich osunięcia lub przewrócenia, a wysokość układanych ręcznie stosów nie może przekraczać 1,5 m.

Rozładunek stosów powinien być prowadzony kolejno, począwszy od najwyższych warstw.

Niedopuszczalne jest wyjmowanie materiałów ze środka stosów.

Przy składowaniu materiałów na paletach lub w kontenerach szerokość odstępów między regałami powinna być odpowiednia do stosowanych środków transportowych oraz umożliwiać bezpieczne operowanie tymi środkami i ładunkami.

 

Przy składowaniu materiałów sypkich luzem należy zapewnić:

1) powierzchnię składową, która przy zachowaniu kąta zsypu naturalnego umożliwi zachowanie przejść lub przejazdów wokół hałdy lub zwału;

2) wytrzymałość zapór odpowiednią do parcia składowanego materiału sypkiego;

3) w miarę potrzeby wynikającej z ochrony sąsiednich stref pracy oraz technicznych możliwości – szczelne obudowanie miejsca przeładunku i urządzeń przeładunkowych oraz połączenie ich z urządzeniami odciągaj ącymi pył w miejscu jego powstawania;

4) bezpieczne metody pracy, szczególnie przy ręcznym pobieraniu i przenoszeniu materiałów.

 

 

Wchodzenie pracowników na zwały materiałów sypkich grożących zasypaniem dozwolone jest jedynie w przypadkach wyjątkowej konieczności z zastosowaniem pomostów lub innych urządzeń zapewniających bezpieczeństwo, a także przy zapewnieniu asekuracji przez drugiego pracownika oraz odpowiedniego nadzoru.

 

Przy składowaniu materiałów pylących luzem należy zapewnić :

szczelne ogrodzenie co najmniej do wysokości 0,5 m ponad wysokość składowanego materiału. Transport takich materiałów może odbywać się wyłącznie specjalnymi środkami transportowymi lub w zamkniętych pojemnikach (np. kontenerach).

Przy składowaniu materiałów łatwo palnych należy je zabezpieczyć przed samozapłonem, a w szczególności ograniczyć wysokość składowania, stosować kominy wentylacyjne oraz przesypywać lub często przerzucać hałdy i zwały.

Þ   Zaleca się, aby powierzchnia magazynu podzielona była na część przeznaczoną na składowanie, gospodarczo--socjalną oraz pomocniczą i komunikacyjną, łącznie z głównymi traktami komunikacyjnymi i klatkami schodowymi.

Powierzchnia składowa przeznaczona jest wyłącznie do składowania towarów.!

Þ   Powierzchnia pomocnicza przeznaczona jest do wykonywania czynności pomocniczych, wynikających z zasadniczych funkcji, określonych przeznaczeniem magazynu i branżą.

Þ   Normy składowania określane są ilością towaru w kilogramach na 1 m² powierzchni

składowanej i są zróżnicowane w zależności od sposobu składowania – ręcznego lub mechanicznego.

 

Regały, półki, stojaki

Þ   Regały, półki, stojaki powinny być:

– umocowane w taki sposób, aby nie mogły ulec wywróceniu,

– wykonane z materiałów zapewniających wytrzymałą konstrukcję,

– oznaczone w sposób trwały i widoczny informacją o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu.

Þ   Ręczne układanie i zdejmowanie towarów z regałów, stojaków z wysokości większej niż 1,5 m powinno się odbywać za pomocą drabin i pomostów.

Þ   Używane drabiny nie mogą mieć żadnych uszkodzeń.

Þ   Towary o dużej objętości, ciężkie, należy składować bezpośrednio na podłożu (podłodze).

Þ   W magazynach podłogowych pryzmy z worków ze zbożem i jego przetworami należy formować z worków o jednakowej masie, kształcie, rodzaju opakowania i wymiarze, układanych zawiązkami do środka.

Þ   Po każdych pięciuwarstwach od poziomu podłogi należy stosować wzmocnienia w postaci drewnianych przekładek.

Þ   Do formowania pryzm o wysokości powyżej 1,5 m albo sześciu warstw od poziomu podłogi należy używać sprzętu mechanicznego.

Þ   Odległość pryzmy od ściany nie powinna być mniejsza niż 0,75 m, a szerokość przejść pomiędzy poszczególnymi pryzmami powinna wynosić co najmniej 1 m.

Þ   Formowanie pryzm opartych o ścianę jest dopuszczalne pod warunkiem,że konstrukcja ściany magazynu odpowiada wymogom wytrzymałościowym dla tego rodzaju składowania, zboże lub jego przetwory nie utracą przy tym swojej jakości.

 

Ręczne podnoszenie i przenoszenie ciężarów

W trakcie wykonywania pracy związanej z ręcznym podnoszeniem i przenoszeniem ciężarów należy przestrzegać następujących wymagań:

– mężczyźni mogą podnosić i przenosić ciężary o masie do 30 kg na wysokość nieprzekraczającą 4 m lub na odległość do 25 m, gdy praca ma charakter stały, a o masie do 50 kg, gdy praca ma charakter dorywczy,

– kobiety mogą podnosić i przenosić ciężary nieprzekraczające 12 kg na odległość do 25 m, gdy praca ma charakter stały, dorywczo mogą przenosić ciężar o wadze do 20 kg po terenie płaskim na odległość do 25 m.

 

Techniczne środki transportowe

Þ   Pracodawca powinien zapewnić zastosowanie odpowiednich rozwiązań organizacyjnych i technicznych, zwłaszcza w zakresie wyposażenia technicznego, w celu wyeliminowania potrzeby ręcznego przemieszczania ciężarów.

Þ   Całkowita masa ładunku przemieszczanego za pomocą środków transportowych nie może przekraczać dopuszczalnej nośności lub udźwigu danego środka transportowego.

Þ   Przy obsłudze urządzeń transportu zmechanizowanego powinny być zatrudnione osoby posiadające uprawnienia do obsługi określonego urządzenia.

Þ   Masa i rozmieszczenie ładunku na środkach transportowych powinny zapewniać bezpieczne warunki przewozui przeładunku. Ładunek powinien być zabezpieczony w szczególności przed przemieszczeniem się i upadkiem ze środka transportu.

Þ   Przy obsłudze urządzeń transportu zmechanizowanego mogą być zatrudnione tylko osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

Þ   Wózki z napędem elektrycznym wykorzystywane do transportu wewnętrznego powinny poruszać się według zakładowych zasad ruchu ustalonych dla tych pojazdów.

Þ   W zasadach ruchu należy w szczególności określić maksymalne prędkości środków transportu na drogach wewnątrzzakładowych oraz w pomieszczeniach zakładu pracy.

 

Drogi powinny być oznakowane znakami drogowymi, zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin