Święto babci i dziadka.doc

(128 KB) Pobierz
Konspekt zajęć popołudniowych prowadzonych dnia 05

 

Konspekt zajęć tematycznych.

Opracowała: Małgorzata Bąk.

Dom Dziecka Nr 2 w Rzeszowie.

 

Temat: Święto babci i dziadka.

 

Cele:

              Wychowawczy:              Kształtowanie poprawnej postawy dzieci wobec starszych osób.

              Poznawczy:              Przypomnienie, utrwalenie w pamięci dzieci dni (dat) w których swoje święto mają babcia i dziadek. Danie odpowiedzi na pytanie: „kto to jest dziadek?”, „kto to jest babcia?”.

              Kształcący:              Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej , funkcji logicznego myślenia.

             

Forma zajęć: Zajęcia plastyczne.             

 

 

 

Etapy zajęć

Przebieg

Pomoce

1. Przygotowanie do zajęć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Zajęcia właściwe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Zakończenie zajęć.

Wychowawczyni zaprasza dzieci do stolika. Każde dziecko dostaje kartkę z zadaniem do wykonania. Przygotowane zadania – zagadki  są

o zróżnicowanym stopniu trudności (dzieci starsze i młodsze). Po rozwiązaniu zadania dzieci dowiadują się o jakim święcie należy w miesiącu styczniu pamiętać. Wychowawczyni uświadamia dzieciom jak ważne jest to święto. Przytacza różne wierszyki – rymowanki o dziadkach i babciach. Przypomina o tradycji naszego domu, wspólnym wyjściu dzieci i wychowawców do osób starszych do Ośrodka Wsparcia Dziennego w Rzeszowie.

 

 

 

Z okazji tak miłego święta zrobimy dziś laurki naszym babciom i dziadkom. Wychowawczyni pokazuje dzieciom proponowane do zrobienia prace (starszym trudniejszą techniką, młodszym łatwiejszą). Tłumaczy kolejne czynności dzieciom:

„Każdy płatek (koło) zginamy na pół. Środek naszego kwiatka przyklejamy na laurce, w koło przyklejamy  wykonane płatki, tak jak w przygotowanym wzorze.

Starsi wycinają przygotowany kolorowy kwiatek. Następnie zaginamy go według wzoru, wzdłuż przerywanych linii.

 

 

Prawie już gotowy kwiatek zaginamy  odpowiednio do środka i przyklejamy do laurki.”

W środek laurek został do wklejenia tekst z życzeniami. Każdy wnuczek i wnuczka wycinają przygotowany tekst z życzeniami. Po przyklejeniu każde dziecko podpisuje swoje życzenia.

Dzieci pracują. W odpowiednim momencie zajęć wychowawczyni proponuje przerwę  i zabawę ruchową na kanwie bajki Juliana Tuwima o Rzepce. Dzieci wywołane na środek sali wychodzą i imitują ruchy wyrywania rzepki. Ustawiają się przy tym kolejno jeden za drugim i chwytają się w pasie. Po zabawie dzieci wracają do kończenia prac.

 

 

 

Po skończonej pracy, wychowawczyni chwali dzieci za wykonanie pięknych laurek. Dziękuje za udział w zajęciach. Dzieci sprzątają miejsce pracy.

 

Kartka z przygotowanym zadaniem.

Kredki ołówkowe, ołówki i gumki do mazania.

Teksty wierszy i rymowanek.

 

 

 

 

 

 

Przygotowane wzorcowe laurki. Kolorowe papierowe łeczka; kleje; przygotowany teksty

z życzeniami; nożyczki; długopisy; flamastry.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cukierki jako nagroda i forma podziękowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadanie do rozwiązania – załącznik do konspektu.

 

 

I

Styczeń obfituje w święta. Znajdź nazwę jednego z nich. Wpisz w okienka brakujące litery. Obok nich są litery z których odczytasz hasło.

 

 

 

 

D

z

mró…

s

s

o

sz

d…Ewo

rz

z

b

sz

śnie…ki

ż

i

e

w

huśta…ka

f

w

r

f

t…arz

w

ń

 

 

 

a

t

zaga…ki

D

b

f

f

s…eter

W

a

b

w

mró…ka

F

l

c

ż

je…

Sz

k

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin