1 jaki jest mechanizm powstawania spolaryzowanego wiązania? 2 jakie inform są zawarte w kodzie gen 3 mechanizm działania enzymów 4 interpretacja równ Michaelis-Menten 5 jakie jest powiązanie miedzy betaoksydacją a łańcuchem oddechowym 6 wiązania peptydów 7 mechanizmy adaptacyjne drobnoustrojów 8 praktyczne sposoby oznaczania adaptacji mikroorganizmów 9 co warunkuje stabilnosc nici DNA 10 jakie oddziaływania decydują o przestrzennej strukturze białek 11 dlaczego r. enzymów są "0" rzedu przy wystepujących stezeniiach substratu 12 na czym polega katalizowanie reakcji 13 róznica miedzy adaptacja socj. a genet 14 na czym polega inhibicja niekompetencyjna 15 na czym polega specyficznosc reakcji, substratów 16 dlaczego cykl Krebsa jest wazby w metabolizmie? 17 adaptacja mikroorganizmów
Dlaczego ta, a nie inna informacja jest zapisana w kodzie genetycznym? Fosfolipidy – budowa i znaczenie. Permeazy-rola i mechanizm działania Dlaczego pomiar intensywności procesów zachodzących w łańcuchu oddechowym jest dobrym sposobem wyznaczania ogólnej aktywności drobnoustrojów? Błona biologiczna-budowa i rola Koniugacja plazmidów Transformacja i transdukcja plazmidów Jaka jest różnica pomiędzy oksydazami a oksygenazami? Jakie są główne produkty pośrednie tlenowej biodegradacji węglowodorów aromatycznych? Co je to dehydrogenaza i w jakich procesach uczestniczy? Sposób oznaczania aktywności fosfataz Coś o pomiarze kąta polaryzacji (ćwiczenie 1) Graficzna interpretacja równania M-M? (i chyba coś jeszcze do tego, np. co to jest Km) Jak z wykresu Lineweavera-Burka o wzorze y=ax+b wyznaczyć Km i Vmax? (i chyba coś jeszcze do tego) Jakie zwiazki chemiczne (albo jakimi wlasciwosciamia maja sie odznaczac) powinny byc sztuczne przenosniki elektronow i protonow. Roznice pomiedzy dehydrogenazami i osydazami. Rola blon komorkowych. Mechanizm dyfuzji ulatwionej. Wyjasnij terminalna oksydacja, subterminalna oksydacja i omega oksydacja.
1.Co to są białka ? 2.Gdzie syntezowane są białka? Budowa białek (tylko na podstawie instrukcji). 3.Metoda oznaczania białek w próbkach środowiskowych. 4.W jaki sposób można wykryć kwasy nukleinowe w próbkach środowiskowych (np. w ekstrakcie drożdżowym). 5.Co można wykryć, odróżnić, oznaczyć za pomocą: proby Molisha, Biala,Dischego. 6.Co to jest inwertaza? 7.Co to są substancje optycznie czynne ? Co to jest światło spolaryzowane ? 8.Interpretacja równania (wykresu) Lineweara-Burka. 9.Interpretacja równania (wykresu) Michaelisa-Menten. 10.Co to jest stała Km i szybkość Vmax ? 11.Jak można zdefiniować pojęcie „aktywność oddechowa” mikroorganizmów ? 12.w jaki sposób można wyznaczyć aktywność oddechową mikroorganizmów ? 13.Jakie zabiegi wstępne należy wykonać przed przystąpieniem do testu TTC ? 14.Co to jest TTC ? Na czym polega jego działanie ? Co to znaczy „optymalne stężenie TTC” ? 15.Po co dodawane są określone odczynniki przy oznaczaniu toksyczności za pomocą testu TTC ? 16.Co to są fosfatazy ? Jakie reakcje katalizują ? Jak można wyznaczyć aktywność fosfataz w osadzie czynnym ? 17.Na podstawie konkretnego przykładu obliczyć aktywność fosfataz. 18.Co można oznaczyć, wykryć za pomocą: próby Lugola, próby Benedicta, próby Barfoeda, próby Seliwanowa ? Po czym można poznać pozytywny wynik próby ? 19.Które z cukrowców wymienionych w instrukcji mają właściwości redukujące, są wielo-,dwu- lub monocukrami, są ketozami lub aldozami ? 20.Jakie reakcje katalizują oksydazy, peroksydazy, katalazy ?
1. Równanie Michaelisa-Menten i jego interpretacja. 2. Dlaczego pomiar intensywności procesów zachodzących w łańcuchu oddechowym jest dobrym sposobem wyznaczania ogólnej aktywności drobnoustrojów? 3. Co to są plazmidy?
peroni69