Scenariusz zajęcia
Grupa wiekowa: 5 latki
Treści programowe:
- uczestniczenie w zabawach badawczych,
- uczestniczenie w zabawach rozwijających aktywność badawczą,
- słuchanie zdań prawdziwych i fałszywych, ocenianie ich wartości logicznej,
Temat zajęć: Zabawy badawcze - POWIETRZE
Cele edukacyjne (w formie zoperacjonalizowanej) - dziecko:
- zna właściwości powietrza,
- potrafi aktywnie uczestniczyć w zajęciach,
- potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę podczas doświadczeń,
Metody nauczania:
- czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością
- słowne: żywego słowa, zagadki prawda- fałsz,
- oglądowe: obserwacja
Formy organizacyjne:
- zbiorowe
- indywidualne
Środki dydaktyczne:
wiersz L.J. Kerna „Piotruś i powietrze”;
miski z wodą, butelki, słomki, gąbki, balony, świeczka, słoik;
Szczegółowy przebieg zajęć:
1. Słuchanie wiersza L. J. Kerna „Piotruś i powietrze” wypowiedzi dzieci na temat treści wiersza; wyjaśnienie słów i wyrażeń: aeroplan, tańczy jak fryga
- Kim chciał zostać Piotruś?
- Dlaczego chciał zostać powietrzem?
- W co Dobra Wróżka zamieniła Piotrusia?
- Co mu się przyśniło?
- Czy Piotruś zmienił zdanie kiedy obudził się rano?
Doświadczenia służące udowodnieniu, że powietrze istnieje, chociaż jest niewidoczne
„Co jest w pustej butelce?”
Dzieci zaglądają do swoich butelek, dmuchają w nie, odwracają dnem do góry, wydają opinię na temat ich zawartości. Dzieci zanurzają butelkę w misce z wodą, przyciskają do dna i puszczają. „Dlaczego butelka wypłynęła na powierzchnię wody?” dyskusja między dziećmi. Nauczycielka jest słuchaczem, nie komentuje, nie wydaje opinii.
Kolejny raz dzieci zanurzają butelki w misce, przytrzymują je. Z otworów butelek wydostają się bąbelki „Co to jest?” – nauczycielka słucha wypowiedzi. Dzieci wyjmują butelki i wypowiadają się na temat ich zawartości. Zabawę z butelkami można powtórzyć po wylaniu z nich wody.
Dmuchanie przez rurkę do naczynia z wodą
Dzieci otrzymują rurki, których jeden koniec zanurzają w wodzie, a w drugi dmuchają. Na powierzchnię wody wypływają pęcherzyki powietrza.
Wyciskanie gąbek kąpielowych w wodzie
Dzieci biorą gąbki do mycia, wypowiadają się na temat ich kształtu, koloru i ciężaru. Nauczycielka prosi o położenie gąbek na wodzie i obserwację ich zachowania. Dzieci zanurzają swoje gąbki w wodzie ściskając je. Skąd wzięły się bąbelki – co to jest? (powietrze)
Uwięzione powietrze – „Zabawa z balonami”:
Dzieci nadmuchują balony, wypuszczają powietrze na dywan. Obserwują poruszające się przedmioty na dywanie: bibułki, piórka. Układają wniosek „Wiatr to poruszające się powietrze”.
2. „Co się dzieje z powietrzem, kiedy jest gorące?”:
Dzieci obserwują doświadczenie, wykonywane przez nauczyciela, który na szyjkę dużej butelki szczelnie naciąga balon a następnie zanurza butelkę w gorącej wodzie;
Wychowankowie zauważają powoli napełniający się balon powietrzem, który unosi się. Układają wniosek: „Powietrze znajdujące się w butelce, pod wpływem ciepła oddanego przez gorące powietrze, ogrzewa się i rozszerza zwiększając swoją objętość”.
Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje unoszących się nad ziemią balonów wypełnionych gorącym powietrzem.
3. Wykonanie doświadczenia przez nauczycielkę „Czemu gaśnie?”
Nauczycielka stawia na stoliku dwa szklane spodki, a na nich świeczki, obydwie zapala. Kiedy płoną jasnym, różowym płomieniem, jedną z nich nakrywa szklanką. Płomień nakrytej świeczki staje się coraz mniejszy, wreszcie gaśnie – dlaczego?
4. Zakończenie „Prawda - fałsz”
Człowiek bez powietrza może żyć
Ruch powietrza powoduje wiatr
Powietrze jest niebieskie
Powietrza nie widać „gołym okiem”
Powietrze jest wszędzie
Powietrze jest potrzebne tylko człowiekowi
gosia1807