KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Gościach, co nie przyszli na ucztę” – teatrzyk sylwet.
Cele:
· dostarczenie wiedzy o sposobie obrony ptaków przed zimnem i głodem, jakim jest odlot
· zachęcanie do aktywności werbalnej – do budowania wypowiedzi poprawnych pod względem gramatycznym
· usprawnianie narządów mowy poprzez ćwiczenia ortofoniczne na zgłoskach: kra, ćwir, ku – ku
· skracanie czasu reakcji na sygnały i polecenia
Metody:
· czynne:
- metoda zadań stawianych dziecku
- metoda kierowania własną działalnością dziecka
· słowne:
- rozmowa
- opowiadanie
· percepcyjne:
- metoda żywego słowa (teatrzyk na podstawie utworu literackiego)
Formy:
· zbiorowa
· zespołowa
Środki dydaktyczne:
Opowiadanie L. Krzemienieckiej „O gościach, co na ucztę nie przyszli”, sylwety: krasnal Hałabała, kukułka, słowik, wilga, jaskółka, plansze stanowiące tło do teatrzyku, gazety – po dwie dla każdego dziecka, szarfy dla każdego dziecka, melodia do piosenki „Lata ptaszek po ulicy”, wstążki w trzech kolorach do wykonania gniazd dla trzech grup ptaszków.
Przebieg zajęć:
1 .Marsz w kole – naśladowanie lotu ptaków. Dzieci maszerują po obwodzie koła, nauczycielka zamienia dzieci w następujące ptaki:
· orły – dzieci wykonują szerokie ruchy ramionami
· wróbelki – dzieci szybko machają rękami zgiętymi w łokciach
· jaskółki – dzieci szybują po sali.
Zabawę powtarza się trzy razy, po czym dzieci jako wróbelki „fruną” do części sali, w której odbędzie się teatrzyk.
2. Teatrzyk sylwet „O gościach, co nie przyszli na ucztę”.
3. „Ptaki do gniazd” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Każde z dzieci otrzymuje dwie gazety, które będą skrzydłami. W czasie trwania melodii „ptaszki” krążą po sali i wykonują ruchy gazetami, jakby chciały się ogrzać. Na przerwę w muzyce szukają sobie „gniazda” – rozłożone na podłodze szarfy.
4. Rozmowa na podstawie teatrzyku:
· Jakie ptaki zaprosił Hałabała na ucztę?
· Co przygotował do jedzenia?
· Kogo Hałabała spotkał w lesie?
· Dlaczego ptaki nie przyszły na ucztę?
· Jak myślicie, dlaczego ptaki odlatują przed zimą do ciepłych krajów?
· Jak możemy pomóc tym ptakom, które z nami pozostają na zimę?
5. Ptasi koncert. Nauczycielka rozkłada na podłodze obręcze z wstążek. Do każdej z nich zaprasza jedną grupę dzieci. Pierwsza grupa to kukułki, druga – wróbelki, a trzecia to wrony. Na hasło „kukułki” dzieci z pierwszej grupy zaczynają kukać, na hasło „wróble” druga grupa zaczyna ćwierkać, zaś na hasło „wrony” trzecia grupa kracze. Wyciągnięta w stronę danej grupy dłoń nauczycielki oznacza „stop”.
Nauczycielka wywołuje po kolei:
· wróble
· kukułki
· wrony
· wróble i kukułki
· wrony i kukułki
· wróble i wrony
· wszystkie ptaki
epipodiusz