aparaty.doc

(42 KB) Pobierz
LABORATORIUM SILNIKÓW SPALINOWYCH

LABORATORIUM SILNIKÓW SPALINOWYCH

Imię i nazwisko:

 

Specjalność:

Silniki Spalinowe

Semestr:

V

Grupa:

2

Nr ćw.:

4.1

Temat ćwiczenia:

Metody rejestracji wyników pomiarów, urządzenia rejestrujące

Nazwisko prowadzącego:

 

dr inż. Jarosław Kałużny

Data wyk. ćw.:

14.11.2005

Ocena:

 

1.               Cel ćwiczenia

              Celem ćwiczenia jest zapoznanie się ze stosowaną w badaniach silnikowych aparaturą pomiarową: jej budową, działaniem, obsługą, zakresem mierzonych wielkości, występującymi typami urządzeń pomiarowych.

 

2.              Opis stanowiska             

Ćwiczenie odbyło się na stanowisku wyposażonym m.in. w czujniki umożliwiające pomiar momentu obrotowego, temperatury oleju, ciśnienia w cylindrze oraz czujniki mierzące odległość powierzchni czopa wału od powierzchni panewki. Pomiar momentu realizowany jest poprzez momentomierz HBM Drehmomentmesswelle T 5 będący odcinkiem wału z umieszczonymi czujnikami tensometrycznymi. Do rejestracji temperatury służy przemysłowy czujnik temperatury Pt-100 wprowadzony do miski olejowej w miejsce bagnetu do kontroli poziomu oleju. Do pomiaru ciśnienia w cylindrze wykorzystano czujnik piezokwarcowy KISTLER  zamontowany w miejscu świecy zapłonowej pierwszego cylindra. Do pomiaru odległości powierzchni wału od powierzchni panwii służą czujniki indukcyjne Hottinger Baldwin Messtechnik Tr 4-5. Powierzchnia, której przemieszczenie względem czujnika jest celem pomiaru umieszczona jest przed czujnikiem, w odległości LA w ten sposób, że stanowi część obwodu magnetycznego przechodzącego przez otwarty rdzeń cewki czujnika. Zmiana odległości ∆L między cewką czujnika a powierzchnią której przemieszczenie jest mierzone powoduje zmianę natężenia pola magnetycznego, skutkiem czego zmianie ulega impedancja uzwojenia cewki. Zmiana impedancji jest ostatecznie rejestrowana na drodze elektrycznej, jako niewyrównoważenie mostka pomiarowego.

                            Dane z  tych czujników trafiają  następnie do urządzenia SPIDER 8 produkowanego przez firmę Hottinger-Baldwin Messtechnik współpracujący z komputerem PC,.a następnie do komputera, gdzie przy pomocy odpowiedniego oprogramowania można je zapisywać i przetwarzać. Badanym silnikiem jest silnik 170A.046 stanowiącego źródło napędu samochodu FIAT Cinqecento 700, o następujacych parametrach:

 

Cykl pracy:                                                                      4-suwowy, ZI

Liczba i układ cylindrów                                                        2, w rzędzie, poziomo

Średnica cylindra                                                                      80 [mm]

Skok tłoka                                                                                    70 [mm]

Pojemność skokowa                                                        704 [cm3]

Stopień sprężania                                                                      9 [-]

Moc maksymalna                                                                      22 [kW] przy 5000 [1/min]

Moment obrotowy maks.                                                        52 [Nm]

 

 

 

3. Wyniki pomiarów

              Wyniki pomiarów przedstawione są na dołączonych wykresach 1-8. Czujnik temperatury oleju był uszkodzony, wiec przebieg temperatury oleju postanowiłem umieścić na osobnym wykresie.

 

4. Wnioski

                            Współczesne metody zbierania i rejestracji danych pomiarowych korzystają w szerokim zakresie z technik komputerowych. Wyparły one stosowane jeszcze do niedawna stosowane tradycyjne urządzenia pomiarowe, jak np. oscylografy. Pomiary są w znacznym stopniu zautomatyzowane, całym procesem pomiaru jak i rejestracją danych może zajmować się komputer. Dla przeprowadzających badania jest to znaczne ułatwienie, pozwala także uniknąć błędów, które mogłyby pojawić się, gdyby człowiek musiał brać udział w procesie zbierania danych.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin