KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Opracowanie: Iwona Miśkiewicz
Publiczna Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11
w Dębicy
Temat: Utrwalanie prawidłowej wymowy głoski „sz” w wierszu „Myszka”. Rozwijanie percepcji słuchowej.
Cele:
- Kształtowanie prawidłowej wymowy głoski szeregu szumiącego
- Wydłużenie fazy wydechowej
- Usprawnianie narządów artykulacyjnych
- Rozwijanie percepcji słuchowej
Metody:
- słuchowa
- wzrokowa
- czuciowa
Pomoce:
lustro, instrumenty muzyczne, obrazki, liście, słomki, gazety, koszyki, pojemniki z jajek niespodzianek, program komputerowy „Klik uczy czytać”
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia utrwalające wymowę głoski „sz” w izolacji
Ø Zabawa „Szumiący wiatr”
Logopeda dokładnie prezentując dziecku ułożenie warg i języka naśladuje szum wiatru: szszsz...
Dziecko powtarza za logopedą.
2. Gimnastyka oddechowa
Ø Ćwiczenia oddechowe wydłużające fazę wydechową
Zdmuchiwanie liści z „drzewa” – zabawa w wiatr
Ø Ćwiczenia oddechowe z zatrzymaniem oddechu
Przenoszenie przy pomocy rurki białych kropek na kapelusz muchomora
3. Ćwiczenia usprawniające narządy mowy
Ø Ćwiczenia wewnątrz jamy ustnej mające na celu pionizację czubka języka
q Zabawa „Jesienne sprzątanie buzi”
- dotykanie końcem języka podniebienia twardego (malowanie sufitu);
- dotykanie czubkiem języka dna jamy ustnej (mycie podłogi);
- wypychanie językiem policzków (malowanie ścian);
- oblizywanie zewnętrznej i wewnętrznej strony zębów ruchem okrężnym (mycie okienek);
- unoszenie czubka języka do zębów górnych z jednoczesnym wyrzucaniem go na zewnątrz jamy ustnej (trzepanie dywanu);
q Zabawa „Koniki jadą” – kląskanie językiem;
„Koniki stoją” – parskanie, wprawianie ust w drganie;
4. Ćwiczenia fonacyjne
Ø Wymawianie na jednym wydechu samogłosek
e
Ø Wymawianie na jednym wydechu dwóch, a następnie trzech samogłosek
eo
iu
aoe
5. Ćwiczenia artykulacyjne
Ø Powtarzanie wyrazów z głoską „sz”
szuka, szumi, szary, Szymek, szyjka,
koszyk, kaszel, brzuszek, poszedł,
kosz, kapelusz, Tomasz,
szmatka,
kasztan, poszły, uszka, myszka, szyszki
Ø Nazywanie przedmiotów (koszyk, kasztan, szyszka)
q liczenie kasztanów, szyszek, koszyków
dwa koszyki
sześć kasztanów
trzy szyszki
q określanie cech (wielkość, kształt, kolor)
Ø Powtarzanie zdań
Kasztany leżą w koszyku.
Na drzewie szumią liście.
Szymek ma sześć kasztanów i trzy szyszki.
Tomasz poszedł z koszem na grzyby.
Ø Nauka wiersza „Myszka”
Główkę i szyjkę wytnę z kasztanka,
Na brzuszek wezmę maleńką szyszkę,
I do zabawy zrobię ci myszkę.
6. Rozwijanie percepcji słuchowej
Ø Ćwiczenie słuchu fizycznego
q rozróżnianie dźwięków (odgłosu szeleszczącej gazety, puszki wypełnionej koralikami, bębenka, kluczy, pałeczek);
Ø Ćwiczenie słuchu fonematycznego
q Różnicowanie sylab podobnych (logopeda wypowiada grupę sylab, dziecko daje znak, gdy usłyszy umówioną sylabę
sza – dża, sa, cze, sza, ża, cza, sza
Ø Ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej
q Wyodrębnianie wyrazów w zdaniu – przeliczanie wyrazów za pomocą kasztanów:
Szumią liście.
Szara myszka szuka norki.
Pod drzewem leżą kasztany.
q Podział wyrazów na głoski i sylaby (korzystanie z programu komputerowego „Klik uczy czytać”)
Patrząc na obrazki dziecko nazywa je, a następnie dzieli na sylaby.
q Odróżnianie mowy prawidłowej od nieprawidłowej
Logopeda wymawia wyraz dobrze lub źle.
Dzieci otrzymują polecenie, że gdy usłyszą wyraz wypowiadany nieprawidłowo tupią nogami.
kastan, szumi, szuka, syski, kosyk, kapelusz, myska
7. Ćwiczenia artykulacyjne
Ø Powtórzenie wiersza „Myszka”
Ø Nazywanie obrazków z głoską „sz”
Dzieci losują jajka niespodzianki, w których ukryte są obrazki z głoską „sz”, a następnie nazywają to co widzą na obraz
qatrysia