scenariusz_18_2005_zegnaj_lato_na_rok.doc

(29 KB) Pobierz
Żegnaj lato na rok

Żegnaj, lato, na rok!

 

 

Przewidywane osiągnięcia ucznia:

 

- Swobodnie wypowiada się na temat zmian przyrodniczych w Polsce i swoim regionie w różnych porach roku na podstawie doświadczeń i obserwacji.

- Wie, kiedy rozpoczyna się astronomiczna jesień, odczytuje daty z kalendarza.

- Rozpoznaje i opisuje różne przedmioty na podstawie obserwacji, wykorzystując zmysły: dotyku, smaku, słuchu.

- Samodzielnie rozwiązuje krzyżówki, rebusy.

- Twórczo współpracuje z innymi podczas rozwiązywania problemów.

- Czyta głośno wiersz z naturalną intonacją głosu.

 

Przydadzą się:

„Świerszczyk” nr 18/2005

mały kłębek wełny lub sznurka

worek, a w nim liście, szyszka, grzyb, jabłko, śliwka, aster, marchew, ziemniak

 

Przebieg zajęć:

 

· „Tkamy pajęczą sieć” – zabawa integracyjna.

Dzieci siedzą swobodnie w kręgu, nauczyciel owija sobie wokół palca koniec włóczki i toczy kłębek do wybranego dziecka. Mówi mu coś miłego, przyjemnego. Dziecko łapie kłębek, nawija włóczkę na palec, następnie toczy kłębek do kolegi lub koleżanki i również mówi coś miłego. Kolejne dzieci postępują podobnie. W ten sposób z włóczki powstanie „pajęcza sieć”.

Podsumowanie zabawy – wypowiedzi dzieci na temat: Jakie uczucia towarzyszyły mi podczas zabawy?  Co utworzyła włóczka toczona w kłębku do dzieci? Kto i w jakim celu konstruuje podobne sieci?

 

· Przeczytanie aktualnej daty w kalendarzu – ustalenie, kiedy i za ile dni skończy się lato, a zacznie jesień. Krótka rozmowa z dziećmi na temat oznak odchodzącego lata i zbliżającej się jesieni, nawiązanie do aktualnych zmian w pogodzie i przyrodzie ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich cechy charakterystyczne dla regionu Polski, w którym mieszkają dzieci.

 

· „Czarodziejski worek i jego skarby” – rozpoznawanie za pomocą dotyku zgromadzonych w worku skarbów przełomu lata i jesieni. Ustne opisywanie badanych przedmiotów, określanie ich wyglądu, zapachu, kolorów – na podstawie doświadczeń życiowych dzieci, bez udziału wzroku. Wyjęcie „skarbów” z worka i weryfikacja wcześniejszych wypowiedzi. Ułożenie darów przyrody w kąciku przyrodniczym.

 

· „Żegnaj, lato, na rok!” – burza mózgów.

Propozycje dzieci dotyczące sposobu pożegnania się z latem. Wybór najtrafniejszej propozycji, ustalenie terminu przeprowadzenia wybranej zabawy pożegnania lata.

 

· Indywidualne głośne czytanie wiersza „Koniec lata” („Świerszczyk” nr 18) – zastępowanie rysunków w tekście właściwymi słowami. Zbiorowe przeczytanie ostatnich dwóch wersów z jednoczesnym klaskaniem lub machaniem dłońmi na pożegnanie lata.

Elżbieta Gyzińska

Małgorzata Piotrowska

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin