Z_dziejow_Polski.doc

(30 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DIAGNOZUJĄCEGO DLA

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w gr II 14.V.2008 przez Elżbietę Dubowicz

 

                                     

TEMAT :  „ Z dziejów Polski”- zabawy twórcze zainspirowane teatrzykiem kukiełkowym

 

CEL  OGÓLNY :

                        Kształtowanie  u  dzieci  poczucia  przynależności

                         narodowej  poprzez  stosowanie  wiedzy  o  kraju

                         rodzinnym .

                        Rozwijanie twórczej aktywności dziecka

 

CELE  OPERACYJNE :

Dziecko :

-          udziela  prawidłowej  odpowiedzi na pytania   dotyczące  symboli  narodowych  i  ważniejszych  regionów  Polski  podczas  rozwiązywania  zagadek  słownych , obrazkowych , dźwiękowych

-          maluje farbami na dużym formacie papieru ilustrację do wybranej legendy

-          pokazuje za pomocą ruchu ciała i słowa scenę z wybranej legendy polskiej

 

FORMY  ORGANIZACYJNE :

-          praca  z  całą  grupą

-          praca  indywidualna

-          w małych zespołach

 

TECHNIKI  TWÓRCZE :

-          ekspresja  ruchowa

-          burza mózgów

 

METODY :

wg  M  Kwiatowskiej

czynne :    -zadań  stawianych  do  wykonania

-          kierowanie  własną  działalnością  dziecka

-          zadań  inspirujących

 

percepcyjne ;

-          uprzystępnienie  sztuki

-          pokaz i  obserwacja

 

słowne :

-          żywe słowo  nauczycielki

-          rozmowa

-          instruktaż

-          zagadki

 

pedagogika  zabawy

elementy Gimnastyki  Mózgu  Dennisona

 

ŚRODKI  DYDAKTYCZNE :

Rekwizyty do legend, teatrzyk kukiełkowy, nagrania P. Czajkowskiego, ilustracje, kartony, farby, szary papier, nagrania tańców polskich, stroje

 

PRZEBIEG  ZAJĘCIA :

1.      Powitanie  „Iskierka..”

2.    Zabawa  integracyjna  „Powitanka„

3.    „O Smoku Wawelskim”- teatrzyk kukiełkowy

4.Ćw. energetyzujące – picie  wody

5. Zabawy dramowe- przedstawienie scenek do znanej legendy

6.    Składanki  obrazkowe – pr. indywidualna  ( herby  Łodzi  i  W-wy flaga Polski , godło Polski)

-          recytacja  zbiorowa  wierszy „ Znak „ , „ Barwy  ojczyste „ (  ze  zbioru  H. Krukowej – „  Wybór  literatury  dla  dzieci  przedszkolnych „

 

7.Ćw.  na  przekraczanie  linii  środka (  Kinezjologia edukacyjna )

-          rysowanie  łódki , syreny , smoka , konturów  Polski , Wisły , gór , nosem , językiem , obiema  rekami  i  nogami  , w  powietrzu , na dywanie , na plecach  kolegi

8. burza mózgów : „co by był , gdyby np. Skuba nie zabił smoka, Jasiek nie wyruszył w podróż?..”

9.    Zabawy rytmiczno-ruchowe- reakcja na muzykę ( krakowiak, kujawiak, polonez, Hymn Polski)

10.Quiz- „O jakiej legendzie mówię?”

   11. Ekspresja  ruchowa – „W królestwie Bałtyku”

   12. „Ilustracja do legendy”- działalność plastyczna przy muzyce

 

13.Omówienie zajęcia

12. Ewaluacja – „Buźki „

13. Pożegnanie  - zabawa  integracyjna „Kasztanki„

           

                                                              Autor: Elżbieta Dubowicz   

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin