PEELING CHEMICZNY.odt

(62 KB) Pobierz

 

                  PRACA KONTROLNA Z KOSMETOLOGII

                     

                     Wioletta Wiśniewska DSK II gr I

                       

                     

                   

 

 

             RODZAJE PEELINGÓW CHEMICZNYCH

 

 

       

 

 

 

          Peeling chemiczny inaczej zwany chemiczną eksfoliacją, dermopeelingiem, chemabrazją.

Jest sposobem na usunięcie niewielkich, płytkich blizn potrądzikowych, przebarwień skóry, piegów, plam od słońca oraz drobnych zmarszczek poprzez nałożenie na skórę twarzy specjalnej mieszanki kwasów, które rozpuszczają wierzchnią partię skóry usuwając warstwę, na której są blizny lub inne zmiany oszpecające skórę. Substancja, która przenika w głąb skóry ma wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny mające wpływ na wygląd skóry. Po zabiegu skóra przez około 30 dni jest

w nieznacznym stopniu zaczerwieniona lub lekko piecze. Zabieg nie jest dla osób

o ciemnej karnacji (ponieważ może rozjaśnić skórę) oraz dla cierpiących na alergie czy też choroby serca. Zabieg musi przeprowadzać lekarz dermatolog. Głębokość zależna jest od substancji nałożonej na skórę jej stężenia i czasu aplikacji.

Peeling chemiczny to procedura polegająca na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Substancje te przenikają w głąb skóry

i mają wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny, które są czynnikami podporowymi w skórze.

Tym samym seria peelingów wpływa na odnowę naskórka oraz skóry, a także działa odmładzająco likwidując oznaki starzenia się skóry: przebarwienia, drobne zmarszczki i inne niedoskonałości.

Peeling chemiczny nie jest skuteczny w wypadku zwiotczałej tkanki, nierówności i głębszych zmarszczek, które mogą wymagać innych zabiegów, takich jak wygładzanie laserem, lifting twarzy, podniesienie brwi, podniesienie powiek czy wypełnienie tkanki miękkiej.

                      Do wykonania tego typu zabiegu są stosowane kwasy owocowe czyli alfa-hydroksykwasy - AHA,

                      np. kwas glikolowy,beta-hydroksykwasy, np. kwas salicylowy,kwas trójchlorooctowy (TCA),kwas witaminy A (retinol),fenol,rezorcyna,roztwór Jessnera.

Różnica między poszczególnymi kwasami polega na różnicy stężeń, głębokością złuszczania

i składem.

       Zanim przystąpi się do zabiegu peelingu chemicznego należy skontaktować się z lekarzem,który przeprowadzi z nami wywiad i osądzi czy możemy się się zabiegowi poddać czy też nie.

Lekarz powinien dowiedzieć się czy pacjent przebył ostatnio ciężkie choroby, ma jakąś alergię i czy przyjmuje stałe leki lub też suplementy diety. Lekarz ustala oczekiwania pacjenta (czyli co klient chcę poprawić u siebie np. przebarwienia) i dostosowuje do tego kwas.

Zaleca się na miesiąc przed zabiegiem unikania słońca i opalania. Zazwyczaj lekarz 2 tygodnie przed zabiegiem przypisuje specjalny krem o działaniu obniżającym pH skóry i wybielającym najczęściej jest to preparat zawierający kwas AHA w stężeniu 8-10%. Na tym etapie można stwierdzić czy osoba podchodząca do zabiegu jest gotowa do jego wykonania. 

Dzień przed zabiegiem nie powinno się depilować, usuwać włosów, ścierać naskórka lub podrażniać skóry. Panowie nie powinni się golić w dniu zabiegu. Skóra twarzy powinna być dokładnie oczyszczona z makijażu,lekarz przed nałożeniem substancji zakłada nam czepek na głowę

oraz zakrywa szyję i dekolt. Następnie odtłuszcza powierzchnię skóry za pomocą specjalnego płynu

lub płatków pre-peel. Delikatne miejsca takie jak okolice oczu i ust zabezpiecza smarując wazeliną.

Po tym przygotowaniu lekarz odpowiednio przygotowaną mieszankę o aktywnym składzie nakłada na skórę twarzy. Substancja nałożona na skórę dostaje się w jej głębsze warstwy i wpływa

na syntezę kolagenu i elastyny co poprawia wygląd twarzy. Efektem jest gładsza i bardziej jednolita cera. Blizny potrądzikowe, zaskórniki, krostki, przebarwienia, drobne zmarszczki czy też rozstępy znikają ze skóry. Dla optymalnego efektu zalecane jest kilka zabiegów. W związku z tym,że istnieje wiele takich peelingów, ogólnie można zsumować ich główne wskazania i przeciwwskazania

Wskazania:piegi,ostuda,przebarwienia pozapalne,rozstępy skórne,plamy soczewicowate,uszkodzenia słoneczne,zmarszczki,mało jędrna skóra,blizny,blizny potrądzikowe,trądzik zaskórnikowy (zaskórniki, wągry),trądzik grudkowo-krostowy,rozstępy,suchość skóry,rybia łuska.

Rodzaj wykorzystywanego peelingu wybiera lekarz,najlepiej  wykonywać go zimą,są 3 stopnie peelingu - płytkie jedynie do warstwy naskórka, średnio głębokie czyli

do naskórka i górnej warstwy skóry oraz głębokie czyli do głębszych warstw,im głębiej kwas wchodzi tym większe ryzyko powikłań takich jak zmiany pigmentacyjne lub blizny. Płytkie zabiegi mogą wykonywać kosmetyczki, pozostałe wymagają lekarza.

Czasem peelingi mogą dawać efekty uboczne i powikłania,które objawiają się niewielkim rumieniem na twarzy przez około kilka dni po zabiegu,możliwe jest uaktywnienie opryszczki,przejściowe zaburzenia pigmentacji zwłaszcza jeśli osoba nie stosuje ochrony przeciwsłonecznej lub zdrapuje złuszczający się naskórek,oraz zapalenie około wargowe.

Rodzaje peelingów chemicznych:

1  Yellow Peel jest to peeling pobudzający,który zawiera kwas retinolowy, kwas azelainowy,

kwas fitowy i kwas kojowy, askorbyl palmitynowy, bisabololo ( wyciąg z rumianku) .

Najczęstszym wskazaniem do peelingu Yellow Peel są:

-blizny po trądziku

-zaburzenia łojotokowe skóry

- drobne zmarszczki i zmiany posłoneczne

- wiotkość skóry

- przebarwienia na twarzy

- dłoniach i dekolcie.

Yellow Peel należy do zabiegów z serii peelingów chemicznych, które są najpopularniejsze w dermatologii i medycynie estetycznej. Jest najmniej inwazyjnym peelingiem chemicznym istniejącym na rynku. Tzw "żółty" sposób na zdrową i piękną skórę to mieszanka kwasu retinowego, kjowego, azaleinowgo , fitowego, witaminy C i bisabololu.

Zabieg Yellow Peel jest zabiegiem wykonywanym wyłącznie przez lekarza co zapewnia bezpieczeństwo pacjenta. Jest to zabieg, który przynosi takie same korzyści jak bardziej agresywne peelingi chemiczne, a jego dodatkową zaletą jest znikoma uciążliwość dla pacjenta gdyż wygląd skóry bezpośrednio po zabiegu nie stanowi ograniczenia dla osób aktywnych zawodowo. Złuszczanie jest delikatne, największe w trzecim dniu po zabiegu. Po peelingu występuje lekki obrzęk skóry i jej zaczerwienienie - są to normalne reakcje, a ich wystąpienie gwarantuje osiągnięcie pożądanego rezultatu.

Działanie peelingu polega na usuwaniu warstwy naskórka na różnych poziomach. Intensywność działania peelingu można indywidualnie dostosowywać do rodzaju uszkodzeń skórnych. Ma działanie złuszczające poprzez zastosowanie w pierwszej fazie zabiegu kwasu glikolowego i kwasu salicylowego i stymulujące poprzez kwas retinolowy i witaminę C w drugiej fazie zabiegu. Dzięki działaniu trzech innych składników: kwasu fitowego, kojowego i azelainowego spełnia również blokadę endogenicznej syntezy melaniny usuwając istniejące przebarwienia i zapobiegając powstawaniu nowych.

Przeciwwskazania:

-nie stosować podczas ciąży;
- nie stosować przy uszkodzeniach skóry;

-przy opryszczce lub na miejsce gdzie obecnie są blizny po opryszczce.
 Preparat może wywoływać silną reakcję zapalną skóry, wystąpienie silnego rumienia i uczucie pieczenia (są to nieczęste przypadki aczkolwiek normalne i nie stanowiące zagrożenia).
 Należy unikać słońca i zawsze używać fizycznych filtrów ochronnych,
 Yellow Peel wymaga dobrego kontaktu pacjenta z lekarzem z racji konieczności przestrzegania zaleceń po zabiegu. Regułą jest stosowanie przez min. 7-8 dni przed zabiegiem preparatów rozjaśniających z kwasem glikolowym i fitowym. Kuracja przygotowująca do zabiegu uzależniona jest od problemu skórnego.
Melazam / Cholazma:
17-10 dni przed zabiegiem stosować preparaty rozjaśniające na bazie kwasu glikolowego i fitowego (Phytic Acid Cream / Lightening Gel)
Fotostarzenie:
7-10 dni przed zabiegiem stosować preparaty na bazie kwasu glikolowego (Enhanced Cream 15% AHA / Revitalizing Gel 15% AHA)
Skóra ze skłonnością do trądziku / blizny po trądziku:
7-15 dni przed zabiegiem stosować preparaty oczyszczające na bazie 15% kwasu glikolowego (face&Body Cleanser) lub w przypadku skóry wrażliwej na bazie 4% kwasu glikolowego (Facial Cleanser); 7-10 dni przed zabiegiem nałożyć maseczkę z 10% kwasem glikolowym (Glicoloc Acid Masque) w celu doprowadzenia do normalizacji wydzielania łoju.

Zabieg Yellow Peel wymaga dobrego kontaktu pacjenta z lekarzem z racji konieczności przestrzegania zaleceń po zabiegu.

Po peelingu Yellow Peel bardzo ważne jest intensywne nawilżanie i ochrona skóry. Od 2 do 10 dnia po zabiegu skórę należy myć wyłącznie mydłem o neutralnym pH, nałożyć wazelinę. Należy unikać słońca i zawsze używać fizycznych filtrów ochronnych.

2GlycoPeelJest to peeling powierzchowny na bazie kwasu glikolowego z dodatkiem wybielającego kwasu kojowego i wyciągu z mącznicy lekarskiej, łagodzącego podrażnienia ekstraktu z morwy białej wzbogacony witaminami A,C, E.Istnieją różne stężenia i pH kwasu glikolowego; : 20%, 35%, 50% i 70%. pH waha się w granicach: 1,6 do 0,6; Stężenie użytego do peelingu kwasu glikolowego dobiera lekarz wykonujący zabieg,specjalnym pędzelkiem preparat nakładany jest na całą poddaną zbiegowi powierzchnię,Peeling jest łagodny nawet przy dużym stężeniu kwasu glikolowego (70%), jest bezbolesny. Kwas glikolowy posiada silne właściwości złuszczające, zmniejsza grubość przerośniętej warstwy rogowej naskórka, eliminuje zaskórniki, zwiększa syntezę kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów (GAG), wzmaga przepuszczalność naskórka i dynamikę penetracji przez naskórek czynników depigmentacyjnych i witamin, poprawia kondycję skóry redukując zmarszczki, łagodząc objawy trądziku, obkurczając pory, usuwając przebarwienia.

                      Peeling kwasem glikolowym wskazany jest w przypadku:

                      -powierzchownych zmarszczek twarzy, szyi, dekoltu, ramion

                      -różnego rodzaju zmiany przebarwieniowych

                      -rozszerzonych porów,powierzchownych blizn potrądzikowych

                      -zmian związanych z wiekiem

                      .Po peelingu kwasem glikolowym,drobno płatowe złuszczanie następuje 2-3 dni po zabiegu,

                      przez ok. 24-48 godzin na twarzy może utrzymywać się niewielki rumień, uczucie ściągania, mogą pojawić się niewielkie strupki,nie jest wymagana długoterminowa rekonwalescencja (można chodzić do pracy);

Wskazane wykonanie kolejnego zabiegu po upływie 10 - 14 dni; aby uzyskać zamierzone efekty należy wykonać serię 6-8 seansów co 10-14 dni. Można je powtarzać 2 razy w roku .

3 Kwas kojowy obok właściwości depigmentacyjnych wykazuje także działanie antybakteryjne oraz zapobiega powstawaniu wolnych rodników. Preparaty zawierające ten składnik nie tylko rozjaśniają przebarwienia, ale działają również przeciwzmarszczkowo i nawilżająco. Kwas kojowy - jest substancją o udowodnionych klinicznie właściwościach odbarwiających.

Wskazania:
- występowanie dużej ilości plam - plamek o zabarwieniu żółtawym (do jasno brązowego) na całej powierzchni skóry.

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest:

- ciąża i okres karmienia

-stosowanie / leczenie izotretinoinami, itp.; okres przerwy po tego typu zabiegach minimum rok

-plamy i znamiona nietypowego kształtu wymagają bezwzględnej oceny i akceptacji

- do zabiegu przez dermatologa,w przypadku skór z bardzo wysokim poziomem niedostatku kolagenu i przy reakcjach autoimmunologicznych konieczne wskazanie do zabiegu po konsultacji z dermatologiem

Czas zabiegu: 60 minut
Zalecana ilość zabiegów: 8-10 zabiegów - leczniczo
Częstotliwość: co 7 - 10 dni

5 Kwas trójchlorooctowy (TCA):

                      Wśród różnych stężeń TCA: od 10% do 50%; stężenie użytego do peelingu TCA dobiera lekarz wykonujący zabieg, najczęściej są to stężenia w zakresie 20-35%,za pomocą szpatułki zakończonej bawełnianym wacikiem rozprowadza się preparat na całej złuszczanej powierzchni,

                      po 1-3 minutach od aplikacji pacjent odczuwa nieprzyjemne doznania pod postacią uczucia pieczenia i palenia skóry; można zminimalizować te odczucia stosując wentylator bądź też schłodzone woreczki z żelem tzw. cold pack,w tym czasie obserwujemy zbielenie naskórka,

                      co świadczy o prawidłowej reakcji skóry. Nieprzyjemne doznania mijają po kilkunastu sekundach - kilku minutach; zależy to od osobniczej wrażliwości skóry,można ponownie zaaplikować 1-3 warstw TCA, zwłaszcza w miejscach, w których zależy nam na największym efekcie, można też zastosować niewielki ucisk dla zwiększenia penetracji TCA;

                      Peeling TCA zalecany jest w:

                      - występowaniu plam przebarwieniowych

                      - piegów posłonecznych

                      - uszkodzeń skóry

                      -powierzchownych zmarszczkach,oraz atroficznych blizn potrądzikowych.

                      Bezpośrednio po  peelingu TCA   skóra jest zarumieniona z widocznymi miejscami zbielenia,

                      po kilku minutach nie widać zbielenia, natomiast skóra robi się wygładzona,właściwe złuszczanie rozpoczyna się po ok. 2-3 dniach od zabiegu, skóra zmienia barwę na kolor brązowy, pacjent

                      ma uczucie posiadania „skorupki” na skórze, następnie dochodzi do powolnego złuszczania się naskórka - proces ten trwa kolejne 3-4 dni,nie wolno zdrapywać płatów złuszczającego się naskórka! sprzyja to powstawaniu przebarwień lub blizn. okresie złuszczania najczęściej pacjent musi pozostać w domu (3-4 dni) - można to rozwiązać wykonując peeling w środę lub czwartek, wówczas najintensywniejszy proces złuszczania przypada na weekend;

Kolejne zabiegi (4-6) z użyciem TCA wykonuje się w odstępach ok. 4-tygodniowych.

6 Roztwór Jessnera jest to mieszanina rezorcynolu, kwasu salicylowego, kwasu mlekowego i 95% etanolu. Preparat nakłada się na skórę za pomocą specjalnego pędzelka,po 1-3 minutach od aplikacji pacjent odczuwa nieprzyjemne doznania pod postacią uczucia pieczenia i palenia skóry; można zminimalizować te odczucia stosując wentylator bądź też schłodzone woreczki z żelem tzw. cold pack. W tym czasie obserwujemy zbielenie naskórka, co świadczy o prawidłowej reakcji skóry,

                      nieprzyjemne doznania mijają po kilkunastu sekundach - kilku minutach; zależy to od osobniczej wrażliwości skóry,można ponownie zaaplikować 1-3 warstw roztworu, zwłaszcza w miejscach,

                      w których zależy nam na największym efekcie, można też zastosować niewielki ucisk dla zwiększenia penetracji preparatu

                      Peeling roztworem Jessnera wskazany jest w:

                      przebarwieniach pozapalnych

                      -trądziku zaskórnikowym

                      -u osób nietolerujących leczenie isotretinoiną (Roaccutanem);

                      Bezpośrednio po  wykonaniu peelingu roztworem Jessnera,skóra jest zarumieniona z widocznymi miejscami zbielenia, po kilku minutach nie widać zbielenia, natomiast skóra robi się wygładzona,

                      Podobnie jak w peelingu kwasem trójchlorooctowym(TCA),właściwe złuszczanie rozpoczyna się

                      po ok. 2-3 dniach od zabiegu, skóra zmienia barwę na kolor brązowy, pacjent ma uczucie posiadania „skorupki” na skórze, następnie dochodzi do powolnego złuszczania się naskórka - proces ten trwa kolejne 3-4 dni,nie wolno zdrapywać płatów złuszczającego się naskórka! sprzyja to powstawaniu przebarwień lub blizn.

                      W okresie złuszczania najczęściej pacjent musi pozostać w domu (3-4 dni).

Kolejne zabiegi (4-6) z użyciem roztworu Jessnera wykonuje się w odstępach ok. 4-tygodniowych.

7 High Potency Peel (HPP),zawiera: 70% kwas glikolowy, 4% kwas octowy, 0,5% kwas pirogronowy, 1,5% pirogronian etylu, 1% glikol propylenowy. Nie jest wymagane specjalne przygotowanie skóry do zabiegu (tzn. stosowanie kremów z AHA),przebieg zabiegu jest identyczny jak zabieg samym kwasem glikolowym.

                      Wskazany jest w sytuacjach gd

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin