Chcesz urodzić zdrowe dziecko Przygotuj się do ciąży!.doc

(7506 KB) Pobierz

Chcesz urodzić zdrowe dziecko? Przygotuj się do ciąży!

 

 

Planując powiększenie rodziny warto zawczasu pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu się do ciąży. Zdrowie i kondycja fizyczna przyszłej mamy oraz jej partnera mają zasadnicze znaczenie dla rozwoju dziecka. Badania, profilaktyka i zmiana trybu życia to najważniejsze z zalecanych przez specjalistów kroków. Pierwsze przygotowania warto poczynić już na kilka miesięcy, a optymalnie na rok przed planowanym zajściem w ciążę.

 

Badania laboratoryjne

W pierwszej kolejności przyszła mama powinna wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Najczęściej należą do nich morfologia, badanie ogólne moczu, oznaczenie grupy krwi czy poziomu glukozy w surowicy. Istotne na tym etapie jest także określenie poziomu hormonów tarczycy oraz poziomu przeciwciał toksoplazmozy i cytomegalii – chorób groźnych szczególnie w trakcie ciąży. Lekarz może zalecić również badanie na obecność antygenu HBS, pozwalające stwierdzić ewentualne zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

 

 

 

 

Badania lekarskie

Przed planowaną ciążą, kobieta powinna z pewnością odwiedzić lekarza ginekologa. Wizyta ginekologiczna w trakcie przygotowań obejmuje standardowo USG narządu rodnego, cytologię, ocenę biocenozy pochwy oraz badanie piersi. Taka diagnostyka pozwala na dokładne określenie stanu zdrowia przyszłej mamy i w przypadku takiej potrzeby, podjęcie odpowiednich działań medycznych. Warto także w tym czasie zgłosić się na badanie internistyczne obejmujące ocenę ogólną poszczególnych narządów wewnętrznych. Paniom myślącym o powiększeniu rodziny często zaleca się także wcześniejszą wizytę u stomatologa. Przeprowadzenie ewentualnego leczenia chorych zębów w tym momencie, pozwoli na uniknięcie kłopotów z uszkodzeniami szkliwa w czasie ciąży. U osób, u których w najbliższej rodzinie rodziły się dzieci z wadami rozwojowymi, należy oznaczyć kariotyp. Badanie umożliwia oszacowanie ryzyka genetycznego i odpowiednie zaplanowanie profilaktyki.

 

 

 

 

 

Odżywianie

Dieta kobiety pragnącej zajść w ciążę powinna być zrównoważona i zawierać dużo witamin oraz minerałów. Najlepszym ich źródłem są oczywiście warzywa i owoce, których przyszła mama nie powinna sobie odmawiać. Warto także zadbać o odpowiednią podaż białka zawartego w nabiale, mięsie czy rybach. Duże znaczenie ma również spożywanie produktów bogatych w błonnik, zapewniający właściwą pracę jelit. Przed ciążą zaleca się ograniczenie spożycia cukru, soli oraz wysokonasyconych tłuszczów zwierzęcych. Istotną sprawą jest też właściwa waga ciała, o którą warto zadbać z wyprzedzeniem. Nadwaga może mieć wpływ na gorszy przebieg ciąży (większa ilość powikłań), jak i trudniejszy poród. Z kolei organizm ciężarnej z niedowagą jest słabszy, co również może negatywnie odbić się na ciąży. Optymalna wartość wskaźnika BMI (stosunek masy ciała do wzrostu w metrach do kwadratu) powinna zawierać się w przedziale między 20 a 25.

 

 

Używki

Kobieta planująca ciążę powinna przede wszystkim całkowicie zrezygnować z palenia papierosów (czynnego i biernego) oraz znacznie ograniczyć spożycie alkoholu, który w ciąży musi zostać odstawiony całkowicie. Zmniejszyć też trzeba ilość wypijanej kawy i czarnej herbaty.

 

 

 

Suplementy diety

Stosowanie kwasu foliowego jest bardzo ważne, gdyż jego podaż zapobiega rozwojowi wad układu nerwowego .Należy zacząć przyjmować go na kilka miesięcy przed planowaną ciążą w ilości jednej tabletki dziennie (dawka 5 mg). Panie pragnące zajść w ciążę mogą także przyjmować preparaty wielowitaminowe, zaś wegetariankom i kobietom przed kolejną ciążą zaleca się dodatkowo preparaty żelaza.

 

 

 

 

Aktywność fizyczna

Nie bez znaczenia dla pań planujących dziecko pozostaje również kondycja fizyczna. Aktywny tryb życia pozwala przygotowywać organizm kobiety zarówno do ciąży (brak bólów kręgosłupa i kończyn dolnych), jak i porodu (krótszy czas). Warto ćwiczyć szczególnie mięśnie brzucha, pośladków, kręgosłupa i krocza. Wśród sportów polecanych najczęściej paniom przed ciążą znajdują się gimnastyka, pływanie, bieganie oraz jazda na rowerze. Przyszła mama powinna też dużo spacerować.

 

Tekst: Dr Marek Dawicki, ginekolog-położnik z Kliniki Zdrowia Kobiety INVICTA

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin