psychologia 2.doc

(29 KB) Pobierz
1

1.Na jakim poz. świadomości zdaniem Freuda przebiega większość zachow. automat. i na czym one polegają?

- Większość zachowań automat. przebiega na 2 poziomie (przedświadomy świadomości, ten element zawiera     informacje choć nie są one cały czas dostępne świadomemu poziomowi świadomości.

2.Na czym polega stan zwany somnabulizmem?

- jest to inaczej lunatykowanie, polega na wykonywaniu różnych czynności we śnie np. chodzenie, wskutek niezupełnego zahamowania czynności ośrodka ruchowego.

5. Podaj fizjologiczne znaczenie terminu „zmysł”

- zdolność człowieka (zwierząt) do odbioru i analizy bodźców działających na organizm. 5 zmysłów: wzrok, słuch, węch, smak, dotyk.

6. Z jakiego typu informacji składa się „ja fizyczne”?

- imię i nazwisko, podstawowe właściwości fizyczne, wygląd zewn., posiadane przedmioty materialne przez jednostkę

7. Co to jest złudzenie zmysłowe?(podaj przykład)

- zniekształcone lub błędne spostrzeżenia wywołane utrudnieniami zewn. warunkami spostrzegania, określonym nastawieniem psychicznym, zmęczeniem np. -  złudzenie optyczne w wyniku kontrastu, złudzenie percepcji, rozpoznania.

8. Opisz zjawisko spostrzegania podprogowego

- polega na tym że ludzie zachowują się tak jak gdyby coś spostrzegli podczas gdy test defekcji świadczy o tym że bodziec nie przekracza progu wrażliwości  zmysłowej.

9. Podaj główną tezę teorii dysonansu poznawczego L. Festingera

- ludzie gromadzą dane poznawcze które stanowią jakiś fragment całej wiedzy. Dane te mogą być przedmiotem porównywania z sobą. Wreszcie wynikiem porównania danych poznawczych może być ustalenie 133 relacji m.in. dysonansu, kononansu lub braku związku.

11. Na czym polega heurastyka dostępności?

- polega na szacowaniu szans zajścia zdarzenia na podstawie tego na ile zdarzenie to jest dostępne w pamięci (łatwo przywoływane, wyraziste, łatwo wyobrażalne)

12. Co głosi hipoteza relatywizmu językowego Sapira-Wherfa?

- Głosi, że sposób widzenia i interpretacji świata odzwierciedla różnice, jakie występują między różnymi językami.

13. Dlaczego warunkowanie klasyczne w ogóle zachodzi?

- Zachodzi, gdyż człowiek musi jak najszybciej przystosować się do życia, a warunkowanie klasyczne jest procesem uczenia się przez organizm relacji występujących między wydarzeniami środowiskowymi.

14. Co to jest wzmocnienie?

- Obiekt lub stan rzeczy, który zwiększa prawdopodobieństwo powtórzenia reakcji wywołanej działaniem danego bodźca.

15. Czy pamięć zmysłowa to system rejestru sensorycznego?

- Tak rejestr sensoryczny przechowuje wrażenia utworzone z bodźców, które odbieramy wszystkimi naszymi zmysłami. Różne rodzaje pamięci sensorycznej (wzrokowa, słuchowa) są niezbędne do przechowywania informacji wejściowych, dopóki nie zostaną one rozpoznane i przekazane do dalszego przetwarzania.

16. Co to jest LTM (long-term memory)?

- część systemu przetwarzania informacji przechowująca zakodowane informacje przez czas nieograniczony

- redukują się 6% rocznie (wiadomości)

- logiczny sposób zorganizowania informacji na zasadzie zbiorów

17. Czym jest pamięć deklaratywna?

- Jest pamięcią informującą o określonych faktach. Pamięć, której zawartość dostępna jest świadomości i może być bezpośrednio ujawniona (wiedza szkolna)

18. Czy działania nawykowe są formą pamiętania?

- Tak, gdyż wielokrotne powtarzanie zachowań skutecznych (przynoszących wzmocnienia pozytywne) prowadzi do ukształtowania nawyku. A gdy coś się w kółko powtarza to to zostaje zapamiętane.

19. Co to znaczy, że myślenie ma charakter symboliczny?

- Podstawowymi fazami procesu myślowego są kolejno przekład obiektów lub zjawiski na symbole, wytwarzanie innych symboli za pośrednictwem rozumowania. Fazą końcową zaś jest przekład nowych, uzyskanych w wyniku myślenia symboli na procesy zewnętrzne.

20. Na czym polega zjawisko inteligencji praktycznej?

- Jest to radzenie sobie ze sprawami codziennymi. Składa się na nią zdolność do adaptacji nowych zmiennych sytuacji, najlepszego wykorzystania dostępnych środków i kształtowanie środowiska pod kątem naszych potrzeb. Jest tym co czasem określa się jako „zaradność” lub „żyłkę do interesów”

21. Czy „motyw” jest „potrzebą”?

- Motyw to uświadomienie celu i programu, umożliwiające danej osobie podjęcie określonych czynności. Jest sygnałem określającym potrzeby.

22. Czy emocje są wrodzone, nabyte, wrodzone i nabyte, czy ani wrodzone i nabyte?

- Emocje są wrodzone i nabyte, bo do reakcji emocji zalicza się pobudzenie fizjologiczne, procesy zachodzące w mózgu. Interpretacje poznawcze naszych reakcji fizycznych, doświadczanie stanów uczuciowych oraz wyrażanie tego, co czujemy za pomocą twarzy (ruchy)  , postawy, czy ruchów ciała, które informują o naszych uczuciach.

23. Na czym polega technika obrony przed stresem?

- Polega na zmianie naszych uczuć i myśli odnoszących się do sytuacji stresowej. Strategia ta polega na regulowaniu emocji i jest terapeutyczną strategią radzenia sobie.

24. „Id” u Freuda.

- Jest jedną z trzech części struktury psychologicznej (osobowości) siedlisko popędów – najbardziej pierwotna i najmniej dostępna struktura osobowości.

25. Na czym polega mechanizm obronny osobowości zwany „racjonalizacją”?

- Racjonalizacja – użycie samo oszukujących się usprawiedliwień nieakceptowanego zachowania lub niepowodzenia. Metoda racjonalizacyjna – czynność reinterpretacyjna o charakterze bardzo złożonym, jest zaprzeczeniem na poznanie emocjonalnych przy wsparciu mechanizmów poznawczych. Można ją uznać za formę samokontroli emocji.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin