Projekt, referat aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.doc

(134 KB) Pobierz
POLITECHNIKA ŚWIĘTOKRZYSKA WYDZIAŁ: ZARZĄDZANIA I MODELOWANIA KOMPUTEROWEGO KIERUNEK: EKONOMIA

POLITECHNIKA  ŚWIĘTOKRZYSKA                                                                    WYDZIAŁ: ZARZĄDZANIA I MODELOWANIA KOMPUTEROWEGO                                  KIERUNEK: EKONOMIA                                                                                                                                       GRUPA 203                                                                                                           PRZEDMIOT: SYSTEM PODATKOWY I CELNY

 

 

 

REFERAT:

 

„FAKTURA  VAT”

 

 

 

 

 

Wykonali:

Erwin  Krystowski

Piotr Skuza

Agnieszka Czarnecka

Joanna Kołodziej

Robert Gronek

Spis treści:

1.     Faktura VAT – MP

2.     Faktura VAT – marża

3.     Faktura VAT RR

4.     Procedura e-fakturowania

5.     Obowiązek wystawienia faktury

6.     Odpowiedzialność karna skarbowa

7.     Stawki zasady i PKWiU

8.     Zwolnienie podmiotowe VAT

9.     Podstawa opodatkowania

10. Czynności opodatkowane

11. Korekty faktur

12. Miejsce świadczenia

13. Obowiązek podatkowy

14. Odliczenia VAT

15. Literatura

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.     Faktura VAT-MP

Mali podatnicy rozliczający podatek VAT metodą kasową (tzn. po otrzymaniu zapłaty) wystawiając faktury:

·         oznaczają je zamiast „FAKTURA VAT” zwrotem „FAKTURA VAT-MP”;

·         dodatkowo wpisują termin płatności należności określonej w fakturze.

W pozostałym zakresie podatnicy stosują zasady dotyczące wystawiania standardowych faktur VAT.

2.     Faktura VAT marża

Podatnicy świadczący usługi turystyczne oraz pośrednicy opodatkowani (art.119 i 120 ustawy o podatku od towarów i usług) wystawiają faktury zawierające następujące dane:

·         oznaczenie „FAKTURA VAT marża”;

·         imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

·         NIP sprzedawcy i nabywcy;

·         dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym (o takiej możliwości decyduje umowa zawarta pomiędzy stronami);

·         nazwę towaru lub usługi;

·         jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;

·         kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Podatni wystawiający fakturę VAT marża nie ma prawa do wykazania na fakturze kwot podatku należnego od świadczonej usługi czy dokonanej dostawy towarów. Jedynie w przypadku gdy nabywcą usług turystycznych jest podatnik VAT na fakturze należy wykazać odrębnie tę część kwoty należności, do której ma zastosowanie stawka VAT 0% (jest to kwota za usługi świadczone dla bezpośredniej korzyści turysty poza terytorium UE).

3.     Faktura VAT RR

Podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy (rolnikowi).

Faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna zawierać co najmniej:

·         oznaczenie „FAKTURA VAT RR”;

·         imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy;

·         NIP lub PESEL dostawcy i nabywcy;

·         numer dowodu osobistego dostawcy (rolnika) lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość (np. paszportu), datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną;

·         datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;

·         nazwy nabytych produktów rolnych;

·         jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów;

·         cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;

·         wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;

·         stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku 6% (do 30 kwietnia 2008 r. było to 5%);

·         kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych;

·         wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku;

·         kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie;

·         czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób;

·         oświadczenie dostawcy produktów rolnych (rolnika ryczałtowego) w brzmieniu: "Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.".

Uwaga - rolnik nie posiadający statusu rolnika ryczałtowego wystawia faktury VAT na zasadach ogólnych, jak każdy podatnik VAT.

4.     Procedura e-fakturowania

Wystawca wystawia fakturę w dowolnej postaci i zapisuje w pliku.

Wystawca przesyła, w tym udostępnia, fakturę do odbiorcy w formie elektronicznej przy zastosowaniu urządzeń do przetwarzania (łącznie z cyfrową kompresją) oraz prezchowywania danych, z wykorzystaniem technik teletransmisji przewodowej, radiowej, technologii optycznych lub innych elektromagnetycznych środków, czyli np. e-mailem, na dyskietce, cd- romie, dvd-romie, innym nośniku czy poprzez udostępnienie pliku do pobrania ze strony www, poprzez bezpośrednie połączenie komputerów.

Wystawienie i przesłanie powinno być:

·         opatrzone podpisem elektronicznym w rozumieniu art.3 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późń. zm.), weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu, albo

·         dokonywane poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli zawarta umowa, dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych.

Wystawca sam decyduje, w jakiej formie wystawia fakturę: w elektronicznej czy papierowej. Jednak faktury korygujące i duplikaty faktur do faktur przesłanych odbiorcy w formie elektronicznej wystawca przesyła wyłącznie w formie elektronicznej, chyba że przeszkody formalne lub techniczne uniemożliwiają wystawienie i przesłanie faktury w formie elektronicznej, na przykład:

·         wystawca nie dysponuje już bezpiecznym podpisem elektronicznym;

·         odbiorca cofnął akceptację,

·         nastąpiła awaria sprzętu (uwaga - nie sposób po usunięciu usterki zweryfikować prawdziwości oświadczenia o awarii).

W takim wypadku należy wystawić fakturę papierową. Jeżeli w tym trybie wystawiana jest faktura korygująca albo duplikat faktury, wówczas należy na niej umieścić wzmiankę, że dotyczy faktury wystawionej w formie elektronicznej

5.     Obowiązek wystawienia faktury

Podatnicy podatku VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży.

Fakturę obowiązani są również wystawić podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, dokonujący czynności, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa innego niż Polska i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej (UE) lub podatku o podobnym charakterze (poza UE).

W przypadku sprzedaży osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej nie wystąpi obowiązek wystawienia faktury. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury – w terminie 7 dni od daty wykonania usługi lub dostawy towaru. Niesłuszny jest pogląd, w myśl którego zgodnie z Ordynacją podatkową rachunki należy wystawić na żądanie zgłoszone w ciągu trzech miesięcy - faktura to szczególny rodzaj rachunku, a przepisy jej dotyczące - są szczególne w stosunku do przepisów ogólnych Ordynacji podatkowej (uchylają ich stosowanie).

W przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż. Nie dotyczy to jednak sprzedaży dokumentowanej fakturą emitowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach gdy wartość sprzedaży i kwota podatku należnego zostały zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy.

Faktury należy wystawiać w dwóch egzemplarzach (oryginał i kopia), z wyjątkiem:

·         faktur w wewnątrz wspólnotowej dostawie nowych środków transportu (3 egzemplarze);

·         faktur wewnętrznych (1 albo 2 egzemplarze).

6.     Odpowiedzialność karna skarbowa

Od 17 grudnia 2005r. wystawienie faktury lub rachunku niezgodnie z przepisami (wadliwe) karane jest grzywną do 180 stawek dziennych. Nie przechowywanie faktur lub rachunków (wystawionych przez siebie oraz stanowiących dowodu zakupu towarów) zagrożone jest karą grzywny również do 180 stawek dziennych.

W mocy pozostają przepisy, w związku z którymi:

·         nie wystawienie faktury lub rachunku za wykonane świadczenia zagrożone jest karą grzywny do 180 stawek dziennych;

·         wystawienie faktury lub rachunku w sposób nierzetelny (np. wystawienie faktury dokumentującej fikcyjne transakcje) zagrożone jest karą grzywny do 240 stawek dziennych;

·         posługiwanie się takim dokumentem (np. odliczenie VAT, zaliczenie w koszty) zagrożone jest taką samą karą do 180 stawek dziennych.

Ustalając stawkę dzienną sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od 29,97zł ani też przekraczać jej 11'988zł. Minimalna kara w przypadkach przestępstw skarbowych wynosi 299,70zł.

W wypadkach mniejszej wagi opisane czyny stanowić będą wykroczenie skarbowe zagrożone karą od 89,91zł do 17'982zł. Podane kwoty obowiązują w roku 2006.

Warto dodać, ze sankcja karna możliwa jest również w sytuacji, gdy błąd faktury może zostać skorygowany fakturą korygującą. Nie chodzi przy tym o rabat czy zmianę ceny, bo w takich przypadkach faktura wystawiona została zgodnie z przepisami. W przypadku, gdy podatnik pomyli się odnośnie ceny może zostać ukarany bez względu na wystawienie faktury korygującej, bowiem można uznać takie działanie za nierzetelne (niezgodne ze stanem rzeczywistym). Dla uniknięcia odpowiedzialności niezbędny byłby czynny żal (powiadomienie urzędu o błędzie).

Pojęcie nierzetelnie wystawionej faktury nie zostało jednak zdefiniowane w Ordynacji podatkowej (a stało się tak w przypadku nierzetelnej księgi). Można zatem uznać, iż ustawa nie określa ustawowych znamion przestępstwa w sposób wystarczająco precyzyjny, zatem sankcja karna w tym przypadku nie występuje. Tego rodzaju sytuacje zdarzały się już wcześniej i ten właśnie argument może być pomocny podatnikom w walce o niekaralność za "nierzetelnie" wystawione faktury.

7.     Stawki zasady i PKWiU

PKWiU- polska kwalifikacja wyrobów i usług

Stawki podatku VAT

Czynności opodatkowane podatkiem podlegają następującym stawkom:

·         22% - stawka podstawowa, stosowana w razie braku stawki preferencyjnej albo zwolnienia (stawki zwolnionej);

·         7% - stawka preferencyjna VAT:

o        stawka należna od importu dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, oraz

o        od dostawy dzieł sztuki oraz

o        stawka przejściowa (do 31 grudnia 2007r.) od usług remontowo-budowlanych, dostawy obiektów budowlanych oraz usług gastronomicznych;

·         5% - stawka VAT naliczana przez nabywcę towarów od rolnika ryczałtowego (art.115 ust.2 ustawy o VAT); nie jest to w zasadzie stawka, którą są opodatkowane towary lub usług, ale zryczałtowana kwota zwrotu VAT dla rolnika ryczałtowego, który jest z VAT zwolniony;

·         3% - stawka VAT:

o        na towary i usługi związane z rolnictwem, w tym produkty rolne, głównie wymienione w ząłączniku nr 6 do ustawy (okres przejściowy do 30 kwietnia 2008r.), a także

o        stawka VAT należna od taksówkarzy rozliczających się VAT ryczałtowo;

·         0% - stawka stosowana głównie:

o        w eksporcie, wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów;

o        do towarów i usług wymienonych w art.83 ustawy o VAT (i w związanym z tym przepisem załącznkiem nr 8 do ustawy);

o        przy świadczeniu poza UE usług turystycznych przez podwykonawców;

o        w eksporcie towarów przez pośrednika opodatkowanego;

o        dla dostawy przez sprzedawcę towarów, w stosunku do których zwrócono kupującemu VAT (taxfree);

o        a w okresie do 31 grudnia 2007r. również dla dostawy i WNT książek oraz czasopism specjalistycznych;

o        przy świadczeniu usług sfinansowanych ze środków UE;

o        w okresie przejściowym do czynności określonych w rozdziale 15 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT;

·         zwolnione - zwolnienie nie jest w zasadzie stawką podatku, po prostu część towarów i usług zostało również zwolnionych z podatku VAT przedmiotowo; zwalnia się zatem

o        dostawę towarów i świadczenie usług określonych w art.43 ustawy o VAT;

o        WNT towarów określonych w art.44 ustawy o VAT;

o        import towarów określonych w art.45-80 ustawy o VAT;

o        towary i usługi określone w załączniku nr 4 do ustawy o VAT;

o        towary i usług określone w rozdziale 6 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT;

o        dostawę, WNT i import złota inwestycyjnego;

o        w okresie przejściowym do 31 grudnia 2005r. niektóre licencje i sublicencje.

Uwaga ! Zmiany stawek od 1 stycznia 2006r.

Od 1 stycznia 2006r. nie są już zwolnione usługi naukowo-badawcze. Z kolei nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT wprowadza nowe zwolnienie z VAT – wewnątrz wspólnotowego nabycie towarów wprowadzanych do składu celnego, pod warunkiem, że:

·         towary przeznaczone są do odprzedaży w składzie celnym podatnikowi polskiego podatku od towarów i usług;

·    &...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin