I Komunia Św._scenariusz.doc

(157 KB) Pobierz
Modlitwa powszechna

Modlitwa powszechna

 

1. Módlmy się za Ojca Świętego, aby otwierałChrystusowi granice państw i drzwi serc wszystkich ludzi. Ciebie prosimy...

2.Módlmy się o święte i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne aby Pana Jezus odbierał coraz więcej czci i miłości na całym świecie. Ciebie prosimy...

 

3.Módlmy się za kraje, w których dzieci umierają z głodu i nie znają Boga, aby mogły cieszyć się dobrobytem i wolnością. Ciebie prosimy...

 

4.Módlmy się za naszych kochanych rodziców i chrzestnych, aby Pan Bóg obdarzał ich zdrowiem i błogosławieństwem w codziennej pracy i w trudach wychowania dzieci. Ciebie prosimy...

 

5.Módlmy się za dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przyjmują Ciało Chrystusa, aby kochały Go całym sercem i przez całe życie. Ciebie prosimy...

 

6.Módlmy się za zmarłych z naszych rodzin, aby dobry Bóg wynagrodził im trudy ziemskiego życia. Ciebie prosimy...

 

7. Módlmy się za nas wszystkich, otaczających Stół Pański, abyśmy oświeceni Bożym słowem i nakarmieni Chlebem z nieba, jeszcze bardziej kochali Boga i ludzi. Ciebie prosimy...

 

Dół formularza

Komentarz do procesji z darami

1. Kielich – Panie Jezu mój kielich to są moje dobre uczynki. Nieraz jednak i moje grzechy dziecięce. Proszę Cię, przyjmij od nas ten dar.

2. Ampułki – Wino i woda. Boże, z Twojej hojności ziemia rodzi winne grona. Przyjmij to wino i przemień je w Krew swojego Syna. Jak ta woda łączy się z winem, tak nas połącz na wieki z Jezusem Chrystusem.

3. Komunikanty w puszce – Boże z Twojej woli ziemia rodzi chleb. Przyjmij ten chleb i przemień go w Ciało swojego Syna, aby nas nakarmić.

4. Dar ołtarza – Gong. Dar pracy naszych rodziców. Będzie oznajmiał początek każdej Najświętszej Ofiary. Spraw byśmy w niej zawsze godnie uczestniczyli.

5. Chleb – Owoc Twojego błogosławieństwa i pracy naszych rodziców. Spraw by nikomu go nie brakło, a my byśmy go szanowali.

6. Kwiaty – Boże, Ty stworzyłeś trawę i lilie polne. Przyjmij te kwiaty dla ozdoby ołtarza. Pomóż nam zachować serca piękne i czyste.

 

 

 

 

I Komunia Święta

1. Zbiórka - dzieci gromadzą się przed kościołem,
- powitanie przez Kapłana, pokropienie wodą święconą,

- błogosławieństwo Rodziców,

(Celebrans - dzieci - Rodzice powtarzają za Celebransem)

2. Wprowadzenie do kościoła

- śpiew,

*

Msza Święta

3. Liturgia Słowa

- „Chwała na wysokości Bogu”,

- czytanie I - dziecko,

- psalm responsoryjny - dziecko,

- Ewangelia, homilia,

- wyznanie wiary - (wychodzą dzieci do modlitwy wiernych i do niesienia darów),

- modlitwa wiernych - dzieci,

4. Liturgia Eucharystyczna

- procesja z darami - śpiew,

- komentarz - składanie darów - dzieci,

- śpiew:

- „Święty...” - śpiewane,

- po Przeistoczeniu - śpiew:


- „Ojcze nasz” - recytowane,

5. Komunia Święta

- modlitwa - dziecko,

- śpiew:


- modlitwa dziękczynna - dziecko,

- śpiew (wychodzą dzieci do podziękowania)


- modlitwa Celebransa po Komunii,

- podziękowania: Księżom, Rodzicom, Chrzestnym, Dziadkom, Gościom,

- ogłoszenia,

- błogosławieństwo

- śpiew:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dary ofiarne

BIAŁA SZATA i ŚWIECA
Przyjmij Panie w symbolu białej szaty i płonących świec naszą wdzięczność za otrzymany przed laty sakrament Chrztu świętego, przez który staliśmy się dziećmi Bożymi.
Pomóż nam, by w naszych sercach płonęła gorąca miłość ku Tobie.
KWIATY
Przyjmij Panie w symbolu kwiatów naszą wdzięczność za dar życia, za dar naszych kochanych Rodziców i pomóż nam,
aby nasze serca były piękne, podobne do kwiatów: pełne radości, miłości i dobroci.
ZESZYTY
Przyjmij Panie katechizm i zeszyty jako znak wdzięczności za Twoje błogosławieństwo w nauce i pomóż nam,
aby zdobyte na katechezach wiadomości były wciąż żywe w naszych sercach.
POSTANOWIENIA
Przyjmij Panie nasze mocne postanowienia i pragnienie stawania się lepszymi i pomóż nam, byśmy wypełniali je z gorliwością i pilnością.
DAR OŁTARZA
Oto Panie dar Rodziców dla kościoła z okazji naszej Pierwszej Komunii świętej.
Prosimy Cię niech on przypomina nam o tym dniu na długie lata i niech będzie zachętą do częstego korzystania z sakramentu pojednania.
CHLEB I WINO
Przyjmij Panie, chleb i wino, które staną się za chwilę Twoim Ciałem i Krwią.
Włącz nas w swoją świętą Ofiarę i obudź w nas pragnienie częstego spotykania się z Tobą w Najświętszym Sakramencie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dół formularza

I Komunia Święta teksty

1 WEJŚCIE

Dzisiaj całe podwórko podskoczy z radości a podwórkowa czeremcha płatki rozsypie pod nasze stopy.
Dzisiaj słońce zapyta zdziwione czemu dzieci takie czyste i jasne? Dokąd idą przez podwórko takie wystrojone ?
Dzisiaj wszystkie grzechy granatowe i czarne przepadną na zawsze .
Dzisiaj mały Pan Jezus wprost z dłoni kapłana przyjdzie do serca i zostanie .

2 PRZYNIESIENIE DARÓW

Nie chcę przychodzić z pustymi rękami na spotkanie w Twoim Domu , Panie . Przynoszę Ci moją radość , którą codziennie odczuwam w czasie zabawy . Przynoszę Ci moją miłość , którą codziennie żyję w mojej rodzinie . Przynoszę Ci mój trud , którym codziennie żyję w szkole . Przynoszę Ci moje przebaczenie dane wspaniałomyślnie koledze . Przynoszę Ci to wszystko , a Ty dasz miwspaniały dar , Jezusa , któryprzychodzi aby uczynić mnie szczęśliwym .

4) PRZED OJCZE NASZ

Ten się chwali tatą , tamten starszym bratem , a tamta siostrą aktorką , a inny małym fiatem . A ja pochwalę się przed światem moim Bogiem , moim cudownym Tatą i na cały głos razem z orkiestrą skrzydlatą , chwalę Cię Boże , Ojcze , Tato .

5) PRZED KOMUNIĄ ŚWIĘTĄ

Panie Jezu mój byłeś mały jak ja , ale czy wtedy miałeś swój skarb jak ja ? I czy przed całym światem umiałeś go ukryć ? Ja Ci powiem , Panie Jezu , co to za skarb , to ziarenko żyta w malutkim pudełku , na białym prześcieradełku z tego ziarenka jest mąka , z mąki chleb ... a chleb to życie .
Wiem, co mi odpowiesz, Panie Jezu, wiem, że mam od Ciebie jeszcze jeden skarb, najważniejszy. Taki, który daje życie wieczne. To Chleb Najbielszy, Chleb dla mnie i dla wszystkich ukryty w Eucharystii.

6) UWIELBIENIE

Panie Jezu, czekałam na Ciebie jak maleńki kwiatek zakochany w słońcu. Dziś przyszedłeś do mnie w Białym Chlebie, a ja mogłam Cię dosięgnąć, objąć i utulić w sobie. Teraz wszystko w mym sercu gra, jakbyś smykiem po strunach pociągał. Słychać w nim gwizd kosa i lot trzmiela, i chichot strumyka, i żabie re, re, rebusy, i płacz wiatru w kominie i nucenie mamy, gdy jej wyjdzie rosół.
Jesteś jak wielka niespodzianka, której zmieścić w sobie nie można, dlatego chcę Ciebie zanieść do ludzi smutniejszych od nocy i do wszystkich uśmiechniętych jak tęcza po deszczu.
Dziękuję Ci za to, że choć tak wielki jesteś, Moje Słońce, to do mnie małego przychodzisz na łąkę. Robisz się mały, maleńki jak kamyk, że wziąć Cię mogę do siebie ustami.
 


7) PODZIĘKOWANIE

A ).Chcę być jak ogromne serce, które im więcej daje, im więcej dziękuje, tym więcej ma. Wiem, Panie Jezu, że za Ciebie nie można zapłacić, bo kosztujesz tyle, ile wiatru we włosach granie, ile słoneczny zajączek na ścianie, ile piosenka skowronka i najczerwieńsza poziomka. Tyle, ile kosztuje przyjaciel.
Dziękuję Ci za to, że przyszedłeś do mnie w Kruszynie Białego Chleba i mogę Cię w sobie zamknąć i utulić. Dziękuję za tych, którzy mi Ciebie pokazali i nauczyli kochać.

B ).Dziękuję rodzicom, którzy opowiadali mi o Tobie ładniej niż niejeden ksiądz i uczyli mówić do Boga - Ojcze !
Dziękuję babciom i dziadkom, którym sto tysięcy kłopotów pomalowało włosy na srebrny kolor, a łzy jak małe strumyczki zostawiły na twarzy ślady, które ludzie nazywają zmarszczkami.
Dziękuję księżom i katechetom - za przygodę z Jezusem pod rękę. Tak jak ptak, co w dalekim kraju przeczuł wiosnę, ufny, jak modlitwy słowa - te najprostsze.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modlitwa wiernych

1. Panie Jezu, prosimy Cię za kapłanów i katechetów. Daj im oczy jak niezapominajki,w których przegląda się niebo z tysiącem aniołów. Daj serca jak promyki gorące od kochania i ręce otwarte - jak furtka do nieba.

Ciebie prosimy .

2. Panie Jezu, prosimy Cię za nasze mamy. Daj im serca złote jak Twoje ręce, z motylem, by im we włosach siadł. Prosimy za tatusiów o nadzieję zieloną jak Twoje spojrzenie i o wielkie serce, w których mógłbyś się zmieścić.

Ciebie prosimy.

3. Panie Jezu, prosimy Cię za nasze babcie - kwiatki jesienne, aby wszystko to, co podoba się ludziom, schowało się im do serca. Prosimy Cię za dziadków - naszych czarodziejów. Daj im oczy pełne kochania, wiosnę, kawałek nieba i tyle słońca, ile tylko może się zmieścić w ich dobrych rękach.

Ciebie prosimy.

4. Panie Jezu, prosimy Cię za wszystkich dorosłych, aby ich serca stały się podobne do serc dzieci. Bo jeśli człowiek chce być wielki, musi zmaleć do muszelki i nie marzyć, by być wielkoludem, lecz najmniejszym Bożym cudem.

Ciebie prosimy.

5. Panie Jezu, prosimy Cię za wszystkie dzieci, które są smutne. Daj im szczęście jak niebo, w którym liczy się wszystkie łzy, najcichsze i najprawdziwsze i zamienia na klejnoty.

Ciebie prosimy.

6. Panie Jezu, prosimy Cię za nas. Abyśmy od dziś mogli zakochać się w Tobie jak słoneczniki w słońcu i świecić Tobą tak jasno, jakbyśmy słońce schowali za pazuchę.

Ciebie prosimy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dół formularza

Scenariusz I Komunii Świętej

PRZED KOŚCIOŁEM:
Dzieci gromadzą się w towarzystwie rodziców (i chrzestnych) na placu przed wejściem do kościoła. Do zgromadzonych przychodzi ubrany w szaty liturgiczne Prezbiter.
Prezbiter mówi:
W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

Wszyscy żegnają się i odpowiadają:
Amen.

Prezbiter pozdrawia zgromadzonych:
Łaska i pokój od Boga, naszego Ojca, i od Jego Syna, Jezusa Chrystusa, który okazał dzieciom swoja miłość i od Ducha Świętego, niech będą z wami wszystkimi.

Wszyscy:
I z Duchem Twoim.

Prezbiter do dzieci i wszystkich zebranych zwraca się tymi lub podobnymi słowami:
Najmilsi! Wśród nas zgromadzonych w imię Chrystusa, by Bogu złożyć Najświętszą Ofiarę stoją dziś dzieci, które po raz pierwszy przyjmą w Komunii świętej Ciało i Krew Pana Jezusa. Jest to wielka chwila dla Kościoła, który raduje się z nowych uczestników stołu Pańskiego. Jest to też wielka chwila dla was dzieci. Od tej Mszy świętej będziecie często spożywać pokarm, który daje życie wieczne.
Niech to błogosławieństwo wody i pokropienie nią przypomni tym dzieciom, które dzisiaj po raz pierwszy w pełny sposób będą uczestniczyć we Mszy św., a także nam wszystkim, wielką godność przybranych dzieci Bożych.

Wszyscy przez chwilę modlą się w ciszy i milczeniu.    

Następnie prezbiter rozkłada ręce i wypowiada modlitwę błogosławieństwa.
Panie, Ojcze Święty, Twój Syna nas odkupił, a przez chrzest obdarzył nowym życiem z wody i Ducha Świętego. Wejrzyj na nas i spraw abyśmy pokropieni tą wodą, odnowili się na Duchu i służyli Tobie z czystym sercem. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Wszyscy odpowiadają;
Amen.

Prezbiter kropi obecnych wodą święconą, podczas gdy wierni wykonują odpowiedni śpiew ( np. „Kiedyś o Jezu chodził po świecie”.)

Po pokropieniu prezbiter zwraca się teraz do dzieci.:
Kochane dzieci proście teraz waszych rodziców błogosławieństwo.

a) Jeden z chłopców mówi: Błogosław mnie ojcze, błogosław mnie matko, dłońmi swoimi, gdy dzisiaj Ciało Chrystusa mam przyjąć wspólnie z braćmi moimi.

b) Ojcowie wkładają ręce na głowy swoich dzieci mówiąc wspólnie z prezbiterem: Błogosławieństwo twego ojca niech ci towarzyszy do ołtarza Pańskiego i na całej drodze życia. W imię Ojca i syna i Ducha Świętego. Amen.

c) Matki wkładają ręce na głowy swoich dzieci mówiąc wspólnie z prezbiterem:

d) Błogosławieństwo twojej matki niech idzie z tobą. Wspomożycielka Wiernych, niech cię otoczy swoja opieką. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

Prezbiter:                                                                                                                                             Teraz procesyjnie ze śpiewem pieśni wprowadzimy nasze dzieci do kościoła, by mogły uczestniczyć w Najświętszej Ofierze Chrystusa.


Następnie, jeżeli warunki na to pozwalają wszyscy kroczą w procesji wokół kościoła i wchodzą do kościoła. Po wejściu do kościoła dzieci zajmują wyznaczone miejsca. W czasie procesji wykonuje się śpiew np. Pod Twą obronę, Gwiazdo śliczna wspaniała, Chwalcie łąki umajone. Procesja odbywa się w następującym porządku: Krzyż z akolitami, służba liturgiczna, dzieci komunijne, kapłan rodzice, chrzestni, wierni


W KOŚCIELE:
Po zajęciu miejsc wszyscy klękają
Prezbiter: Niechaj będzie pochwalony, Przenajświętszy Sakrament …..(3 razy)

Rozpoczyna się Najświętsza Ofiara. Kapłan udaje się do miejsca przewodniczenia, wszyscy wstają.
Prezbiter zwraca się do rodziców:
Drodzy Rodzice, przyprowadziliście dziś do tej świątyni wasze dzieci. Cała nasza wspólnota w uroczystym nastroju napełnia ten Boży Dom. Wystrój świątyni świadczy o doniosłości tej chwili. Pytam was zatem Rodzice: Czego żądacie od Kościoła Świętego?

Następnie ojciec jednego z dzieci w imieniu rodziców prosi o dopuszczenie dzieci do pełnego uczestnictwa we Mszy świętej:
Ojciec: Czcigodny Ojcze! Przed dziewięciu laty z troską i miłością chrześcijańskich rodziców przynieśliśmy nasze dzieci do Kościoła prosząc dla nich o łaskę wiary. Na ile starczało nam sił podtrzymywaliśmy i rozwijaliśmy w nich to święte życie Boże Dziś, wobec zgromadzonej tu rodziny i gości prosimy o udzielenie, naszym dzieciom pierwszej Komunii Świętej. Prosimy też o modlitwę, aby wytrwały w wierze swoich Ojców i w czystej miłości do Boga i Świętej Matki

Prezbiter zwraca się do katechety:

Czy zgromadzone tutaj dzieci, zgodnie z ich wolą wyrażoną przez ich rodziców, są przygotowane do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej?

Odpowiedź Katechety:

Z pełną świadomością stwierdzam, że przyprowadzone tutaj przez rodziców dzieci wykazały się znajomością zasad wiary i Katechizmu.
Przychylam się zatem do prośby wyrażonej przez rodziców proszę o umożliwienie tym dzieciom pełnego uczestnictwa w liturgii Mszy św. Proszę, aby Kościół dał im najdroższe i najświętsze - Prawdziwe ciało i Krew Pana Jezusa pod postacią Eucharystycznego Chleba.
W domu rodzinnym, w kościele i na katechezie przygotowywały się one do tego dnia. Stały się lepsze, bardziej kochające Pana Jezusa i pragną Go kochać jeszcze bardziej. W modlitwie wyrażają pragnienie czuwania, aby zapał duchowy dzisiejszego dnia nieustannie w nich wzrastał.
Pragnieniem moim jest, aby zarówno dzisiejsze przyjęcie pierwszej Komunii św. jak i każde następne spotkanie tych dzieci z Chrystusem Eucharystycznym było dla nich wielkim wydarzeniem.
Niech od dziś żyje w was, kochane Dzieci, Pan Jezus, który jest Bogiem, Królem i Miłością! Waszym Najwspanialszym Przyjacielem!
Kochajcie Pana Jezusa coraz bardziej,...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin