KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Znajdź zabawki w kolorze czerwonym” – zabawa dydaktyczna.
Cele:
· klasyfikowanie przedmiotów według jednej cechy – barwy
· utrwalanie barw podstawowych
· szybkie reagowanie na sygnały dźwiękowe i polecenia
Metody:
· czynne:
- samodzielnych doświadczeń
- kierowania własną aktywnością dzieci
- zadań stawianych do wykonania
· słowne:
- objaśnienie
Formy:
· zbiorowa
· zespołowa
· indywidualna
Środki dydaktyczne:
Obręcz, zabawa dydaktyczna „Budujemy płot” według I. Dudzińskiej i T. Fiutowskiej (elementy), opaski w kolorach: zielonym, czerwonym, niebieskim i żółtym, zabawki w kolorze czerwonym znajdujące się w sali, magnetofon, płyta CD z nagraniem („W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz), kartki z konturami (pomidor, jabłko, banan, słońce, chmura, biedronka), kredki świecowe.
Przebieg zajęć:
1. „Wskocz do obręczy” – zabawa ruchowa. Nauczycielka wypowiada określone zdania, a dzieci, których dotyczy dana stwierdzenie wchodzą do obręczy.
Niech wejdzie do obręczy:
· ten, kto ma dziś czerwone spodnie
· ten, kto ma dziś czerwoną sukienkę
· ten, kto ma dziś czerwone kapcie
· ten, kto ma dziś czerwone gumki do włosów
2. „Budujemy płot” – zabawa dydaktyczna. Nauczycielka dzieli dzieci na cztery grupy. Każda z grup otrzymuje opaski w barwach podstawowych (1 – czerwone, 2 – zielone, 3 – żółte, 4 – niebieskie). Nauczycielka mówi, że dzieci są deskami, z których będzie budowała płot. Najpierw mówi, że potrzebne są deski zielone i ustawiają się obok niej dzieci z opaskami zielonymi. Kolejno wywołuje wszystkie kolory, aż wszystkie dzieci utworzą płot. Potem płot „rozpada się” i dzieci swobodnie poruszają się po sali. Na hasło „budujemy płot” zabawę należy powtórzyć.
3. „Pokaż zabawki w kolorze czerwonym” – klasyfikowanie przedmiotów według jednej cechy – barwy. Nauczycielka prosi dzieci aby rozeszły się po sali i znalazły zabawki, które mają czerwony kolor. Podchodzi do dzieci i przygląda się ich poczynaniom.
4. „Dzieci do domu!” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dzieci ponownie zostają podzielone na grupy i otrzymują opaski w takim kolorze, jak poprzednio. Gdy gra muzyka dzieci spacerują po sali, na przerwę w muzyce dzieci z każdej z grup łączą się w koło. Można wprowadzić element rywalizacji – która grupa utworzy koło jako pierwsza.
5. „Pokoloruj rzeczy, które mają kolor czerwony” – kolorowanie przy użyciu kredek świecowych. Dzieci otrzymują kartki z konturami różnych przedmiotów. Mają za zadanie pokolorować tylko te przedmioty, które w rzeczywistości mają czerwony kolor.
ulajasinska7