SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE 5 - latków
Prowadząca:
Cel ogólny:
- rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności odbierania muzyki;
- rozbudzanie zainteresowania grą na instrumentach
Cele szczegółowe: (dziecko...)
- potrafi wykonać instrument smyczkowy,
- potrafi wydobyć dźwięk na instrumencie smyczkowym poprzez szarpnięcie struny palcem,
- umie płynnie zatańczyć taniec kubków z wirującą wstążką
Metody: aktywne – B. Strauss.
Formy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: Materiały plastyczne do wykonania instrumentu smyczkowego – plastikowe kubki, gumka recepturka, kolorowa bibuła, taśma klejąca,
– nagranie utworu Pizzicato z baletu Sylwia czyli nimfa Diany Leo Delibes’a,
– nagranie pląsów : powitanie „Wszyscy są”, pożegnanie „ Zajęcia skończone” - KLANZA
Przebieg:
1. Powitanie zabawą : „Wszyscy są” / KLANZA
Ustawienie : parami po obwodzie koła, twarzami do siebie / powstaje koło wewnętrzne i zewnętrzne
Dzieci powtarzają tekst: Wszyscy są witam was !Zaczynamy już czas!
Jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy!
Taniec:
· klaśniecie w swoje ręce i prawymi dłońmi na krzyż z partnerem,
· klaśniecie w swoje ręce i lewymi dłońmi na krzyż z partnerem,
· pokazanie na siebie, na partnera,
· 3 klaśnięcia oburącz w dłonie partnera i przesunięcie się kola zewnętrznego o jedną osobę w prawo.
· Całość powtarzamy.
2. Wykonanie instrumentów smyczkowych z plastikowych kubeczków, gumki recepturki i kolorowej bibuły.
3. Nagranie Pizzicato – gra na instrumentach smyczkowych wykonanych przez dzieci;
· wyjaśnienie techniki wydobywania dźwięków na instrumentach smyczkowych poprzez szarpnięcie struny palcem
· zaproszenie do gry na wcześniej wykonanym instrumencie smyczkowym
Ustawienie – dzieci siedzą na krzesełkach w kole
Rekwizyty – instrumenty smyczkowe wykonane przez dzieci
Pizzicato gumkami – dzieci szarpią gumki na drugiej ćwierćnucie w takcie
4. Taniec kubków – dzieci wykonują taniec z kubkiem i wirującą wstążką podkreślając jego płynny charakter .
5. Pląs pożegnalny: „Zajęcia skończone / KLANZA
Ustawienie: porami po obwodzie koła, twarzami do siebie/ powstaje koło wewnętrzne i zewnętrzne
Tekst: „ Zajęcia skończone” I chce nam się jeść.
Do domu idziemy,
Adieu, bay- bay, cześć!
· 2 klaśnięcia w swoje ręce,
· 2 klaśnięcia w ręce sąsiada,
· masujemy się po brzuszku
· machamy ruchem pożegnalnym do partnera, koło zewnętrzne przesuwa się o jedną
osobę w prawo.
iwonka888