cwiczenia_metoda_Labana.doc

(25 KB) Pobierz
Konspekt do zajęć w grupie 5-6-latków

Konspekt do zajęć w grupie 5-6-latków

 

Temat kompleksowy:   „Ćwiczenia gimnastyczne metodą Labana”

Temat zajęć:   „Indianie wybierają się na polowanie”

Cel główny:  Rozwijanie świadomości własnego ciała oraz poczucia rytmu.

Cele operacyjne: 

Dziecko  -    potrafi manipulować przyborem gimnastycznym

-         podejmuje inicjatywę podczas zabaw ruchowych

-         współdziała z partnerem i w grupie

-         wczuwa się w powierzoną mu rolę

-         potrafi grać rytmicznie na instrumentach perkusyjnych

Metody:  

              Oglądowe   -  pokaz

              Słowne       -  słuchanie muzyki i opowiadania nauczyciela

              Czynne       -  zadania do wykonania

Forma pracy:  grupowa, w parach

Środki dydaktyczne:   wstążki gimnastyczne, odpowiednio dobrana muzyka,

                                                grzechotki

Przebieg zajęć:

1.     Marsz po obwodzie koła z muzyką na palcach, na piętach, z wysokim unoszeniem kolan.

2.     Podczas przerwy w muzyce dzieci w dowolny sposób kłaniają się (skłon, dyg itp.)

3.     Nauczyciel zaprasza dzieci na wyprawę w nieznane, dzieci patrzą w dal przez „lornetkę” ułożoną z pięści, wybierają kierunek wędrówki.

4.     Dzieci poruszają się do muzyki z filmu „Król Lew”- mają za zadanie :iść pod wiatr, w gąszczu drzew, po piasku  (następują zmiany tempa poruszania się ).

5.     Nauczyciel wywołuje zainteresowanie u dzieci patyczkami leżącymi w głębi sali.....dzieci manipulują w dowolny sposób, wg własnej wyobraźni patyczkami z przywiązaną do nich wstążką ( uderzają nimi o ziemię, o podłogę, poruszają w górę, w dół, falują itp.).

6.     Swobodny taniec ze wstążkami gimnastycznymi do odpowiedniej muzyki ze zmiennym tempem.

7.     Dzieci wykorzystując wstążki gimnastyczne i własne ciało tworzą różne figury gimnastyczne w poziomie i w pionie.

8.     Ułożenie z patyczków ogniska, dzieci naśladują czynności ogrzewania się przy ognisku.

9.     Śpiewanie wspólnie z nauczycielką piosenki „ Płonie ognisko

10. Dzieci wczuwają się w role Indian siedzących przy ognisku, wybierają spośród siebie wodza...Indianie planują wyprawę na polowanie ( wódz- nauczyciel pokazuje czynności a dzieci powtarzają ):

v    wódz przekazuje informacje o wyprawie....stuka palcami o brzuch i wydaje dźwięk „bara, bara”

v    Indianie cicho udają się do stajni....uderzają palcami o podłogę

v    Indianie czeszą konia....przebierają palcami w powietrzu

v    Wyruszają na polowanie, siadają na konia....uderzamy rękami o kolana

v    Jadą galopem...uderzamy dłońmi o podłogę

v    Jadą przez most....uderzamy dłońmi o klatkę piersiową

v    Jadą przez szuwary, trawy....pocieramy dłońmi

v    Zsiadają z konia....uderzamy dłońmi o kolana

v    Idą pieszo.....przebieramy palcami po podłodze

v    Uwaga, stado dzikich lwów, trzeba uciekać.......wszystkie czynności powtarzamy w odwrotnej kolejności

v    Głodni Indianie wybierają ziemniaki z ogniska......dzieci naśladują te czynności.

11. Indiański taniec do muzyki z płyty CD

12. Rozdanie grzechotek własnoręcznie wykonanych przez dzieci ( kapsle nanizane na drut, słoiki z zawartością.....dzieci grają na grzechotkach do w/w muzyki.

13. Indianie idą spać....dzieci tworzą namioty w zespołach dwuosobowych, pozostałe dzieci kładą się spać w namiotach.

14. Do rytmu spokojnej muzyki dzieci wstają powoli i siadają na swoich miejscach na dywanie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin