Enneagram.pl.doc

(1147 KB) Pobierz


Co to jest Enneagram ?



Słowo Enneagram pochodzi od połączenia dwóch greckich słów "ennea" oznaczającego "dziewięć" oraz "gram" oznaczającego "znak". Enneagram jest nauką próbującą scharakteryzować ludzkie rodzaje osobowości oraz związki pomiędzy nimi. Enneagram dzieli ludzkie charaktery na 9 podstawowych typów. Każdy z tych typów posiada swoje własne motywy działania, własne obawy oraz własne sposoby rozwiązywania problemów. Każda osoba posiada tylko jeden typ charakteru, który się rozwija w okresie dzieciństwa i przyjmuje się, że jest on nie zmienny podczas naszego całego życia. Ponieważ symbol Enneagramu jest przedstawiony za pomocą okręgu, każdy z typów posiada dwa sąsiednie typy, które w mniejszym lub większym stopniu mogą wpływać na dany typ. Te dwa typy są określane skrzydłami (ang. wing) i są używane pomocniczo przy określaniu typu danej osoby. Dla przykładu, ktoś z typem 7 może mieć silny wpływ jednego ze swoich sąsiadów czyli typu 8, wtedy określa się, że taka osoba posiada typ 7w8. Z kolei inna osoba posiadająca typ 8 z silnym wpływem typu 7, posiada typ 8w7. Zachowanie obydwu osób może być bardzo podobne, jednak posiadają one dwa różne motory swoich działań, które są określone przez ich typ główny. Ponadto rozróżnia się dwa stany emocjonalne, stres i relaks. Powodują one, że chwilowo przejmujemy pewne charakterystyczne cechy typu z którym jesteśmy połączeni. Symbol Enneagramu pokazuje które typy są połączone z którymi typami. Istnieją jednak obecnie dwa sposoby interpretacji tych połączeń. Pierwszy, starszy został przedstawiony przez psychologa Helen Palmer, wg której tylko stan emocjonalny powoduje przejęcie cech wynikających z połączenia. Drugi, nowszy, przedstawiony przez psychologów Don Richard Riso oraz Russ Hudson mówi, że owszem możemy przejmować pewne cechy ale jest to określone nie tylko przez nasz stan emocjonalny, ale również przez nasz ogólny charakter. Opisy zawarte na tej stronie opierają się głównie na tej drugiej interpretacji. Uwzględnione są również skrzydła. Dla przykładu typ 7 posiada połączenia z typami 1 oraz 5. W stanie stresu osoba z typem 7, może przejąć najgorsze cechy typów 1 i 5, z kolei w stanie relaksu przejmuje najlepsze cechy typów 1 i 5. Ponadto każda osoba może być emocjonalnie stabilna czyli zdrowa lub może być niezdrowa. W tym drugim stanie ujawniają się wszelkie wady wynikające z jej typu charakteru, podczas gdy osoba znajdująca się w pierwszym stanie, potrafi w pełni wykorzystać swoje zalety zupełnie "zapominając" o wadach. Jak widać rodzajów charakterów może być bardzo dużo. Wynikają one ze skrzydeł typów jak i z połączeń. Jednak to główny typ danej osoby określa jej motywy działania, obawy i jej ogólny obraz zachowania.

Pochodzenie Enneagramu jest wciąż tematem rozważań i wielu domysłów. Jedna z najwcześniejszych wzmianek, podaje Rosjanina o nazwisku Gieorgij Iwanowicz Gjurdżijew (1866-1949), który podróżując po Afryce Północnej i Azji poznawał starożytne tradycje i wierzenia. W czasie tych podróży natrafił on na pradawną naukę suficką, którą Gjurdżijew nazwał Czwartą Drogą i która tak zafascynowała Gjurdżijewa iż uznał, że zacznie jej nauczać wśród zachodnich państw. Jednakże pierwszy poważny opis Enneagramu należy przypisać czylijczykowi Oscarowi Ichazo który studiował wiele nauk takich jak Zen, I Ching, Buddyzm, Judaizm, a także Czwartą Drogę Gjurdżijewa. Ichazo w latach 60-tych rozwinął teorię dziewięciu osobowości i nauczył jej czylijskiego psychologa Cladio Naranjo. Naranjo "przetłumaczył" tą naukę na język współczesnej psychologii i we wczesnych latach 70-tych przedstawił ją na forum psychologów w Ameryce Północnej. Najsłynniejsze ze współczesnych opracowań Enneagramu to Helen Palmer - The Enneagram: Understanding Yourself and the Others in Your Life z roku 1988 oraz Don Richard Riso i Russ Hudson - Enneagram Transformation: Releases and Affirmations for Healing Your Personality Type - 1993. Enneagram stał się narzędziem badania osobowości używanym również w wielkich korporacjach. Opracowany przez Uniwersytet Stanforda system jest używany w takich firmach jak (podane za zagranicznym wydaniem Newsweek) Motorola, Marriott, Silicon Graphics czy nawet przez Pocztę Stanów Zjednoczonych.


1 - Perfekcjonista

 

 

Jedynka w skrócie

Jedynka jest realistką, jest obowiązkowa, skrupulatna, żyje wg swoich, ściśle określonych zasad.

Jak postępować ze mną

·         bądź odpowiedzialny i zajmij się swoimi obowiązkami, żebym nie musiała wszystkiego robić sama

·         doceniaj moje osiągnięcia

·         ustalam sobie wysokie standardy. Zapewniaj mnie, że jest dobrze tak jak jest

·         mów mi, że doceniasz moje rady

·         bądź taktowny i szlachetny tak samo jak ja jestem

·         przeproś gdy zachowasz się bezmyślnie. To mi pomoże wybaczyć

Co lubię w byciu jedynką

·         jestem zdyscyplinowana i potrafię ukończyć bardzo poważne sprawy

·         ciężko pracuję aby uczynić swoje otoczenie lepszym miejscem

·         mam wysokie wymagania wobec siebie i wysokie poczucie etyki. Nie uznaję w tej sprawie żadnych kompromisów

·         jestem rozsądna, odpowiedzialna i poświęcona wszystkiemu czym się zajmuję

·         umiem składać fakty, rozumiem problem i umiem znajdować mądre rozwiązania

·         starając się jak najlepiej, daję dobry przykład innym jak postępować

Co jest trudne w byciu jedynką

·         jestem rozczarowana sobą lub innymi gdy nie spełnione zostaną moje oczekiwania

·         czuję, że zawsze jestem obciążona zbyt dużą odpowiedzialnością

·         mam wrażenie, że nigdy nie przemyślę wystarczająco to co mam zrobić

·         czuję, że nikt nie docenia tego co robię dla innych

·         jestem zdenerwowana gdy inni nie starają się tak samo mocno jak ja

·         mam obsesję na punkcie tego co zrobiłam lub powinnam była zrobić

·         jestem zbyt spięta, nerwowa i biorę wiele rzeczy zbyt poważnie



Opis jedynki

Jedynki porównują rzeczywistość do ustalonych standardów i zasad. Mogą być obiektywne, zrównoważone i heroiczne, lub też mogą być represyjne, krytyczne i pedantyczne.
Jedynki mają silną nieświadomą tendencję do porównywania rzeczywistości z tym co uważają, że być powinno. Generalnie mają zbiór opracowanych ideałów za pomocą, których mierzą czyny i zachowanie swoje oraz innych osób. Te ideały mogą się zmieniać w zależności od osoby. Niektóre jedynki przejmują się ideałami w duchowym znaczeniu, podczas gdy inne skupiają się na dobrym zachowaniu i odpowiednich manierach. Jedne jedynki mogą być reformatorami, z kolei inne są po prostu pochłonięte odpowiednim sposobem życia czy doskonaleniem się w pracy.

Zdrowe jedynki specjalizują się w moralnym postrzeganiu i obiektywnej ocenie. Bardziej niż inne style, jedynki mogą być badaczami etyki, obiektywni i bezstronni. Mogą być świetnymi duchownymi i sędziami, tak jak i konstruktywnymi interpretatorami życia. Zdrowe jedynki mogą być moralnie heroiczne, chętne do poświęceń w imię zasad. Jeśli mają odpowiedni powód lub misję, będą ciężko i odpowiedzialnie pracować aby ją spełnić. Cenią wyżej etykę i jedność ponad korzyści, zysk czy łatwe rozwiązania. Ludzie z tym stylem są często postrzegani jako zrównoważeni, zadowoleni perfekcjoniści z usposobieniem gotowym do wybaczania i współczucia.

Gdy jedynki są mniej zdrowe, ich zainteresowania, zasady i wysokie ideały przeradzają się w bardziej przyziemne zainteresowanie przepisami. Takie jedynki nadal mogą walczyć o zasadę ale angażują w to więcej swojego ego, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Często mylą moralność z moralizatorstwem i roztropność z osądzaniem. Mniej zdrowe jedynki mogą się poświęcać by nagiąć niektóre zasady ale nadal nieświadomie są tym urażone. Jedynki stają się krytyczne i rozzłoszczone gdy ich zapał do reform nie jest podzielany przez pozostałych. Nadal mogą ciężko pracować, ale mogą znacznie częściej ujawniać swoją złość. Rygorystyczne postrzeganie świata przez jedynki może zubożyć ich zdolność do obiektywnego oceniania sytuacji, sprowadzając rozwiązywanie skomplikowanych problemów do prostych wyborów "tak" lub "nie". Próba jedynek do bycia dobrym powoduje u nich napięcie, często prowadzące do nieugiętego zachowania i obsesyjnego zamartwiania się. Wiele jedynek walczy ze swoimi potrzebami, zwłaszcza złymi (wg ich przekonania). Problemy socjalne mogą się łączyć ze sobą ponieważ jedynki mają problem ze zrozumieniem kiedy są rozzłoszczone i dostrzeżeniem jak bardzo represyjne i karcące są w oczach innych. Gdy jedynki czują się niepewnie lub mają poczucie bycia krytykowanym, ich obronną reakcją staje się obwinianie za daną sytuację innych. Nie akceptują rzeczywistości taką jak jest i uważają, że ty też nie powinieneś. Cokolwiek jedynka potępi w swoim własnym zachowaniu jest tym co piętnuje u innych. Czasem mogą nie pozwalać sobie na złe zachowanie, ale to nie oznacza, że nie chcą. Jedynki w tym stadium, mają w zwyczaju zwalczanie swoich potrzeb, a następnie uzewnętrznianiu ich. Więc jedynka może widzieć doskonałe miejsce do pływania w letni dzień i nagle zaczyna rozmawiać o zgubnych skutkach lenistwa i zbyt skąpych ubraniach kąpielowych, które ludzie noszą w dzisiejszych czasach.

Bardzo niezdrowe jedynki mogą być obsesyjne, paranoidalne i zazdrosne. Mogą być okrutne i prześladować innych w imię dobrobytu. Jedynka może być moralnie próżna i hipokrytą, jak również obsesyjnie wypełniać wątpliwe zadania i misje. Wiele rodzajów religijnych i ideologicznych zachowań fundamentalistów są przejawem ducha bardzo niezdrowej jedynki.



Jedynka ze skrzydłem dziewięć: 1w9 - "Idealista"

Jedynka z tym skrzydłem ma podobną do dziewiątki aurę spokoju, choć nadal możliwe są u niej wybuchy gniewu. Często jest introwertyczna i sprawia wrażenie nieobecnej zupełnie jak piątka. Ma tendencję do tworzenia zasad, które rzadko zadowalają innych, ale to też jest jej siła. Gdy jedynka jest zdrowa, może obiektywnie patrzeć na świat, jest spokojna i powściągliwa w swoich ocenach. W ubiorze często jest bardzo tradycyjna i konserwatywna. Wiele jedynek z tym skrzydłem preferuje ubranie funkcjonalne i odpowiednie do okazji, ale niczym się nie wyróżniające.
Gdy jest w stresie, może mieć zbyt wysokie oczekiwania, wymagać od innych rzeczy, które nie są możliwe do realizacji przez przeciętną osobę. Może okazywać polityczne i socjalne opinie, które są logiczne ale bardzo rygorystyczne i całkowicie pozbawione współczucia lub jakichkolwiek innych ludzkich emocji. Najważniejsze stają się zasady, nie zależnie jakim kosztem. Jedynka może być bezlitosna i nieświadomie okrutna.

Słynne jedynki ze skrzydłem dziewięć: Harisson Ford, Gorge Bernard Shaw, Michael Dukakis, Katherine Hepburn, Judie Foster, George Harrison .



Jedynka ze skrzydłem dwa: 1w2 - "Adwokat"

To skrzydło daje jedynce więcej ciepła i pozytywnych odczuć międzyludzkich. Wysokie standardy i wymagania są nieco stonowane przez bardziej ludzkie oblicze. Jedynka z tym skrzydłem, rozumie i łatwiej wybacza innym za to, że nie spełniają jej oczekiwań. Ciężko pracuje, poświęca swój czas i energię, aby poprawić warunki życia innym.
Gdy jest w stresie, może być bardzo gwałtowna i agresywna. Uważa się za jedyną osobę trzymającą się zasad. Ma przerost autorytatywnych ambicji i jest zarozumiała. Może wygłaszać moralizatorskie kazania lub próbować uderzać w czyjś czuły punkt. Możliwa jest postawa "rób jak Ci mówię, a nie to co Ja robię". W tym co robi i mówi okazuje dużo hipokryzji, ponieważ jest przekonana o swoim wysokim morale, podczas gdy inni nie spełniają jej standardów. Jest też bardzo nie konsekwentna w swoim zachowaniu. Ustala własne reguły, po czym je zmienia w zależności od potrzeby chwili.

Słynne jedynki ze skrzydłem dwa: Gregory Peck, Margaret Thatcher, Jane Fonda, Hillary Clinton, Sidney Poitier.



Wpływ na jedynkę, połączenia z siódemką

Zdrowe połączenie z siódemką, daje jedynce większą elastyczność, pogodne usposobienie i większą chęć do zabawy. Jedynka pod wpływem tego połączenia jest rozluźniona i nie osądza tak krytycznie innych, pozwala się bawić innym i sobie. Jedynka może być bardziej czuła i posiadać lepsze poczucie humoru. Jest bardziej kreatywna i bardziej docenia i rozumie radykalne pomysły i zmiany. Cieszy się bardziej życiem, jest bardziej spontaniczna, nie trzyma się tak rygorystycznie zasad.
Gdy jest w stresie, jedynka zaczyna walczyć z odczuciami typowymi dla siódemki. Może odczuwać potrzebę bycia wolnym i pozbawionym ograniczeń, co może się kłócić z  przestrzeganiem zasad i chęcią pomagania innym. Jednakże mogą się zdarzać chwilowe impulsy. Jedynka z takimi odczuciami staje się mniej solidna i godna zaufania, a bardziej obłudna i unikająca obowiązków. Dodatkowo może się pojawić uzależnienie od picia alkoholu dla relaksu i rozluźnienia. Krańcowa wersja takiego zachowania objawia się epizodycznymi ucieczkami od otoczenia i obowiązków, łamaniem wszelkich zasad i reguł.



Wpływ na jedynkę, połączenia z czwórką

Zdrowe połączenie z czwórka, daje jedynce dostęp do swoich uczuć i bardziej romantyczne oblicze. Jedynka pod wpływem tego połączenia uczy się jak się naprawdę czuje, a nie jak czuć się powinna. Wpływa na nią kreatywna wyobraźnia czwórki i jedynka przejawia większe zainteresowanie sztuką.
Gdy jedynka jest w stresie, połączenie to dodatkowo wzmacnia niezadowolenie z rzeczywistości. Jedynka może czuć się markotna i smutna gdy zaczyna odczuwać osamotnienie w swoich próbach wprowadzania reform i w pracy dla innych. Czasami może, jak czwórka, tęsknić za życiem w lepszym, bardziej idealnym świecie. Czasami wysoko postawione standardy obracają się przeciw jedynce. Jej poczucie niedoskonałości świata, może ją pogrążyć w samo-oskarżaniu się i odczuwaniu do siebie wstrętu. Może sobie przysięgać, że będzie tłumić i nie dostrzegać swoje wady, co z kolei może doprowadzić do zachowań opisanych przy połączeniu z siódemką. Łamanie zasad, ucieczki od stresu i obowiązków.



Jedynka w miłości

·         zwraca uwagę i pamięta o wszystkich szczegółach. Docenia drobne gesty: przyjście na czas, odpowiednie przedstawienie się, pamiętanie imion i nazwisk.

·         natychmiast przyznawaj się do błędu. Oczyści to atmosferę i zapobiegnie pretensjom.

·         wnoś coś nowego i zabawnego do związku. Jedynka często popada w rutynę.

·         nie obnoś się ze swoimi sukcesami. Sam pracuj nad realizacją i ulepszeniem swoich celów.

·         miej własne zainteresowania. Jedynka często pracuje sama i jest ją ciężko zmusić do wspólnych zajęć.

·         przyjemność i radosne chwile, wprowadzają jedynkę w stan lękowy "skoro się tak dobrze bawimy to na pewno zaraz coś się złego stanie"



Jedynka w pracy

·         lubi ściśle określone zadania i harmonogram zajęć

·         zwraca uwagę na szczegóły. Wykonuje pracę wg listy, punkt po punkcie

·         preferuje skupienie się na pracy niż nad rozwijaniem znajomości.

·         zdaje sobie sprawę z problemów i krytycznych uwag, ale ma problem z zaproponowaniem innych rozwiązań. Zbyt duże prawdopodobieństwo wystąpienia błędu

·         pracuje ciężko dla sprawy; dla dobrego przywódcy, dla kompetentnej drużyny

·         unika ryzyka. Ryzyko prowadzi do błędów. Gdy ma wątpliwości, czeka.

·         w przypadku błędu lub niepowodzenia, unika brania odpowiedzialności "To nie była moja wina", "Był ku temu powód, tak się musiało stać"



 


Rozpoznanie jedynki

Typowy komentarz jedynki:

"Wiem, że mam rację. Dlaczego mam iść na kompromis ?"
"Jestem swoim największym krytykiem."
"Przez całą moją karierę, musiałem naprawiać błędy innych."
"Gdy byłem dzieckiem, zawsze mi powtarzano: na pewno stać Cię na więcej"

Jedynki są często inteligentne i niezależne więc może się mylnie identyfikować z piątką, jednakże jedynka jest typem akcji i podejmowania działań, podczas gdy piątka głównie zajmuje się rozmyślaniem. Jedynka często się zamartwia i ma skłonność do lęków, może więc się mylnie utożsamiać z szóstką, ale jedynce mniej zależy na nawiązywaniu stosunków z innymi i nie jest dla niej ważne szukanie porozumienia z grupą. Jedynka często może popadać w depresję gdy nie potrafi sprostać wysoko postawionym sobie wymaganiom. W takich chwilach, jedynka się może utożsamiać z czwórką, ale czwórka jest wobec siebie bardziej pobłażliwa i wyrozumiała, podczas gdy jedynka ciągle się oskarża, a nawet odczuwa do siebie wstręt. Dodatkowo czwórka potrafi wyrazić swoje emocje, podczas gdy jedynka jest bardzo powściągliwa w okazywaniu swoich odczuć.

 


2 - Dawca

 

 

Dwójka w skrócie

Dwójki są ciepłe, troskliwe, opiekuńcze, wrażliwe na potrzeby innych.

Jak postępować ze mną

·         mów mi, że doceniasz moje działania. Bądź szczegółowy

·         dziel ze mną radosne chwile

·         interesuj się moimi problemami, choć prawdopodobnie ja się skupię na twoich

·         daj mi znać, że jestem dla Ciebie ważna i wyjątkowa

·         bądź delikatny jeśli zdecydujesz się mnie krytykować

·         mów mi, że jestem atrakcyjna i że jesteś zadowolony gdy inni Cię mogą wiedzieć ze mną

Co lubię w byciu dwójką

·         łatwość w nawiązywaniu znajomości i znajdowaniu sobie przyjaciół

·         wiem czego ludzie potrzebują i wiem jak uczynić ich szczęśliwszych

·         jestem hojna, czuła i opiekuńcza

·         jestem wrażliwa na uczucia innych i łatwo je dostrzegam

·         jestem entuzjastycznie nastawiona, lubię zabawę i mam duże poczucie humoru

Co jest trudne w byciu dwójką

·         nie umiem mówić "Nie"

·         brakuje mi szacunku do samej siebie

·         czuję się wyczerpana od ciągłego pomagania innym

·         krytykuję siebie za to, że nie jestem tak czuła wobec innych jak mogłabym być

·         smucę się gdy inni nie chcą być tak blisko mnie jak ja chcę być blisko nich

 



Opis dwójki

Dwójki są osobami, które widzą świat przez pryzmat spraw międzyludzkich i określają się poprzez służenie innym. Mogą być bezinteresowne, kochające i obdarowujące, lub też mogą być zależne, ambicjonalne i wrogie.
W Enneagramie dwójki, trójki i czwórki tworzą emocjonalne trio, które doświadcza na sobie rodzaj dezorientacji na temat własnego Ja, nie będąc pewnym kim są i jakie mają role do spełnienia. Inne typy też mogą w pewien sposób myśleć, ale dwójki, trójki i czwórki mylą bycie "daną osobą" z "wydawaniem się, że nią się jest". Te typy mają skłonność do mylenia tego jak się czują z tym jak sobie wyobrażają, że się czują w danej sytuacji. Ludzie z tymi typami są skłonne do konfliktów na tle związków i w sprawach sercowych. Dwójka jest najbardziej bezinteresownym typem w enneagramie. Dwójki są podatne na odbieranie życia jako fundamentalne "daj i bierz" w relacjach między ludźmi, których traktują jako jedną wielką rodzinę. Z takiego punktu widzenia, dawanie miłość staje się jednym z najważniejszych rzeczy jakie dwójki mogą innym ofiarować.
Ludzie z tym typem mają dobrze rozwiniętą zdolność do identyfikowania się emocjonalnie z potrzebami innych. Mają oni silny nieświadomy zwyczaj wczuwania się w sytuację innych osób i intuicyjnego przepowiadania co w danej chwili taka osoba może odczuwać lub potrzebować.

Zdrowe dwójki praktykują ten zwyczaj zupełnie dobrowolnie, chcąc identyfikować się z innymi zanim znowu przyjmą swój punkt widzenia. Są zdolne do dbania o potrzeby innych, ale znają również swoją własną emocjonalną naturę i efektywnie posługują się nią dla własnych potrzeb. Zdanie "użycz siebie innym ale również daj siebie sobie" najlepiej opisuje zdrowe dwójki. Są one również zdolne do odczuwania prawdziwie bezinteresownej miłości do innych i mają unikalne zdolności pasterskie. Biografie wielu świętych pasują do opisu dwójek chętnych do poświęcenia i duchowego cierpienia. Klasyczna intencja postępowania chrześcijaństwa jest fundamentalna dla dwójek.

Gdy dwójki są mniej zdrowe, nadal poświęcają dużo swojej uwagi innym, ale zaczynają tłumić swoje własne potrzeby i przekierowują swoją energię w kierunku dbania o innych niezależnie od tego czy inni tego potrzebują czy nie. Mogą zbytnio identyfikować się z innymi, tracąc sens własnego Ja, jednocześnie pokładając nadzieje w to, że ktoś je dostrzeże, doceni i pokocha. Dwójki starają się poprzez innych zaspokoić swoje własne potrzeby, które wcześniej same odrzuciły. Niezdrowe dwójki używają pochlebstw do manipulowania innymi w nadziei na to, że inni odpowiedzą i docenią wysiłek jaki dwójka wkłada aby pomagać innym. Dwójki w tym stadium mogą zacząć obawiać się być porzuconym i samotnym. Potrzeba dwójek do dawania i pomagania innym, jest tak silna, że w pewnym momencie zaczyna ujawniać się ukryta cena takiego zachowania, ukazując egozim dwójki. Dwójki rekompensują sobie utratę własnego Ja zaczynając wyolbrzymiać znaczenie tego co dają innym. Te wyolbrzymione poczucie własności, jest określane jako duma i gdy dwójki są bardzo niezdrowe, duma i pycha stają się ich główną bronią. Nie jest też zaskoczeniem to że dwójki mogą borykać się ze związkami ponieważ nie potrafią rozpoznać ani określenie własnych uczuć i motywów, po to aby móc uczciwie odnosić się do innych.

Gdy dwójki są bardzo niezdrowe, bardzo często się same oszukują na temat swoich własnych motywów. Zasłaniają swoje odczucia samolubnej desperacji i agresji, wizerunkiem altruisty męczennika, któremu ludzie są wiele winni, za to co on dla nich uczynił. To co jest dla wielu niezrozumiałe, to jak bardzo niezdrowe dwójki potrafią traktować wrogość jako rodzaj miłości. Dobra i uczynna część dwójki oczywiście niezwykle silnie wpływa na jej zachowanie ale jej druga połówka może być niezwykle destrukcyjna. Widok dwójki śledzącej w zazdrości obiekt swojej miłości jest równie trafny opisowi tej złej strony, jak porównanie do wampira, który żyje na krwi innych osób.



Dwójka ze skrzydłem jeden: 2w1 - "Służący"

To skrzydło daje dwójce nieco uczciwości i emocjonalnej stabilności. Gdy dwójka z tym skrzydłem jest zdrowa, pracuje według swoich zasad pomagania innym. Może się starać utrzymywać wysokie standardy. Etyka jest ważniejsza niż duma. Jest bardziej dyskretna i szanująca granice innych ludzi, a gdy jest smutna, ma tendencję do zamykania się w sobie i przeżywania silnych emocji wewnątrz. Jest bardziej melancholijna niż dwójka ze skrzydłem trzy.
Gdy jest w stresie, często myli swoje poczucie misji pomagania innym z potrzebami związanymi tylko z jej osobą. Może ślepo kierować się swoimi motywami, naruszać prywatność innych osób oraz starać się innych zdominować. Uważa, że jej akcje są zupełnie usprawiedliwione poczuciem, że pomaga w dobrej wierze. Może również skupiać się tylko i wyłącznie na pomaganiu innym. Jest to dla niej sposób aby unikać rozstrzygania dylematu czy trzymać się swoich zasad etyczno-moralnych czy słuchać swoich własnych potrzeb.

Słynne dwójki ze skrzydłem jeden: Alan Alda, Bill Cosby, Matka Teresa, Yoko Ono, Danny Glover, arcybiskup Desmond Tutu.



Dwójka ze skrzydłem trzy: 2w3 - "Gospodarz"

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin