wykład7.doc

(63 KB) Pobierz
Wykład #7

Wykład #7           

Przenikanie w aksonometrii

W wykładzie rozwiążemy kilka przykładów przenikania brył a aksonometrii ukośnej. Metoda postępowania w tego typu zadaniach w aksonometrii prostokątnej jest identyczna.

Przykład 1

Znaleźć linię przenikania dwóch prostopadłościanów.

7-1.GIF (11339 bytes)

Prowadzimy płaszczyzny pomocnicze e równoległe do kierunków krawędzi bocznych obu brył. W tym przypadku wystarczą dwie płaszczyzny pomocnicze, pionowe, przeprowadzone przez krawędzie jednej bryły i przebijające drugą bryłę.

Zauważmy, że krawędź k pomiędzy dwoma płaszczyznami pionowymi np. a i b jest prostą pionową wychodzącą z punktu przecięcia rzutów obu płaszczyzn (a I b I) kI.

Przykład 2

7-2.GIF (14441 bytes)

Zbadać linię przenikania domku z kominem.

Potrafimy znaleźć krawędź pomiędzy pionowymi płaszczyznami a b , jest to krawędź k istniejąca na odcinku ograniczonym powierzchniami ścian bocznych ( odcinek 23 ) . Natomiast szukając punktu A, który wyznaczy krawędź dachu z kominem możemy posłużyć się dwoma sposobami. Pierwszym niech będzie poprowadzenie płaszczyzny b i zbadania jej krawędzi z dachem ( punkty 1 na kalenicy c oraz punkt 2 ). Drugim niech będzie poprowadzenie płaszczyzny pionowej c i znalezienie jej krawędzi z dachem przy pomocy punku 3. W tego typu zadaniach prowadzimy płaszczyzny rzutujące przez krawędzie jednej bryły , które przebijają drugą bryłę.

 Przykład 3

Skonstruować linię przenikania dwóch graniastosłupów

7-3.GIF (12818 bytes)

Tylna ściana graniastosłupa przenikającego się z domkiem jest pionowa i linię przenikania rozwiązujemy tak, jak w zadaniu poprzednim przy pomocy punktu przebicia z kalenicą 1 ( wyznaczamy punkt A) . Następnie prowadzimy płaszczyznę rzutującą b przez ścianę domku i szukamy krawędzi z pochyłym graniastosłupem przy pomocy punktów 2 i 3. Krawędź A 4 traktujemy jako wynikową.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin