Scen. 3 - techniki mnemo(1).doc

(23 KB) Pobierz
Techniki mnemoniczne

Techniki mnemoniczne

Scenariusz nr 3

 

Cele:

Uczeń:

-          poznaje czynniki sprzyjające skutecznemu zapamiętywaniu

-          uświadamia sobie , że wyobraźnia jest sprzymierzeńcem w lepszym zapamiętywaniu

-          podejmuje próby pobudzania swojej wyobraźni

 

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Ćwiczenia uspakajające, zmniejszające napięcie.

Nauczycielka proponuje dzieciom zajęcie wygodnych miejsc, zamknięcie oczu, położenie rąk na klatce piersiowej i wczuwania się w swój oddech.

Następnie poleca dalej spokojnie i głęboko oddychać i włącza muzykę relaksacyjną.

 

2.      Ćwiczenia w pozytywnym wyobrażaniu.

Tworzenie przyjemnych obrazów. Uczniowie opowiadają wydarzenia, które przypominają im miłe chwile.

Nauczycielka uzmysławia dzieciom, że w takiej atmosferze o wiele łatwiej jest człowiekowi zapamiętać, to co chce.

 

3.      Nauczycielka rozdaje dzieciom karteczki z opisaną historyjką pt.: „Mój wymarzony dzień”. Poleca uważnie po cichu przeczytać tekst, wyobrazić sobie przedstawioną historię i zapamiętać jak najwięcej wyrazów, które są zaznaczone tłustym drukiem. (zał. 1)

 

4.      Po przeczytaniu dzieci odwracają karteczki z tekstem na druga stronę i na osobnej, na której znajdują się punkty od 1 do 9 (zał. nr 2) wpisują zapamiętane wyrazy.

Po wpisaniu wyrazów uczniowie samodzielnie sprawdzają ilość słów przydzielając sobie po 1 punkcie za każde poprawne.

 

5.      Podsumowanie zajęć i wyciągnięcie wniosków, że wyobraźnia i pozytywne skojarzenia sprzyjają zapamiętywaniu.

 

 

 

 

 

Opracowała: Iwona Jacek

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin