Joanna Budzyńska
PWiP, gr. B
Konspekt zajęć
Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie
Grupa: 6-latki
Nauczyciel prowadzący:
Temat bloku: Muzyka jest wszędzie.
Temat dnia aktywności: Śpiewamy i gramy.
Temat do dziennika: Zapoznanie się ze słowami: „solo”, „duet”, „trio (tercet)”, „chór”. Koncert 6-latka. Zabawy dydaktyczne: „Skąd dochodzi dźwięk”, „Jesteśmy instrumentami”. Wypowiedzi dzieci na temat opowiadania pt. „Zbuntowana orkiestra”. Tworzenie krótkich inscenizacji pt.: „Kłótnia instrumentów”. Zabawa ruchowa pt. „Sala pełna dźwięków”. Tworzenie grzechotki oraz akompaniowanie na niej.
Cele ogólne:
- uważne słuchanie opowiadania i wypowiadanie się na jego temat;
- muzykowanie na stworzonych przez siebie instrumentach.
Cele operacyjne:
dziecko:
- wyjaśnia znaczenie słów: „solo”, „duet”, „trio (tercet)”, „chór”;
- wskazuje przy zawiązanych oczach kierunek źródła usłyszanego dźwięku;
- naśladuje dźwięki wydawane przez różne instrumenty;
- wypowiada się na temat wysłuchanego opowiadania;
- wykonuje prosty instrument i akompaniuje na nim.
Metody:
- metody oparte na słowie: dyskusja;
- metody oparte na obserwacji: metoda pokazu;
- metody oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych;
- metody gier dydaktycznych: metoda inscenizacji (wg Cz. Kupisiewicza).
Środki dydaktyczne:
- chustka do zawiązania oczu;
- instrumenty perkusyjne;
- woreczki, tamburyno;
- opowiadanie pt.: „Zbuntowana orkiestra”;
- rymowanka pt.: „W naszym przedszkolu”;
- ilustracje instrumentów: akordeon, bęben, cymbałki, dudy, flet prosty, fortepian, gitara klasyczna, harfa, klarnet, kontrabas, perkusja, pianino, puzon, róg, saksofon, skrzypce, talerze, tamburyno, trąbka, trójkąt, tuba, wiolonczela;
- puszki, kasza, ryż, taśma klejąca, wycinanki, nożyczki, klej;
- szablony z rebusami.
Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Czas trwania: 180 min.
Literatura:
- M. Skrobacz, Nasza klasa. Przewodnik metodyczny. Klasa 0, Kielce 2007.
Szczegółowy przebieg zajęć:
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI
UCZNIÓW
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE
1.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie, przywitanie się);
- kto potrafi wytłumaczyć pojęcia: „solo”, „duet”, „trio (tercet)”, „chór”?
- zapoznanie dzieci z ich zadaniem;
2.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie);
- zapoznanie dzieci z zabawą pt.: „Skąd dochodzi dźwięk”;
- wybranie dwóch osób (zawiązanie jednej osobie oczu chustką oraz ustawienie jej na środku sali);
- wybranie innych dwóch osób do zabawy.
3.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie);
- prezentacja różnych instrumentów perkusyjnych;
- zapoznanie dzieci z dźwiękami, jakie wydają poszczególne instrumenty;
- jakie dźwięki wydają te instrumenty?... spróbujcie je naśladować, np.: bębenek (bum, bum), kołatka (klap, klap), grzechotka (szu, szu), drewienka (puk, puk);
- zapoznanie dzieci z zabawą dydaktyczną pt.: „Jesteśmy instrumentami”;
- wskazywanie różnych instrumentów, w różnej kolejności, różną liczbę razy.
4.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w rozsypce na dywanie, prośba o rozłożenie przez dzieci woreczków na podłodze);
- prowadzenie ćwiczeń porannych:
(1) zabawa pt. „Omiń woreczki”;
(2) zabawa pt. „Woreczek pokazuje…” (wypowiadanie komend, np.: „woreczek pokazuje głowę!”);
- wprowadzanie dzieci w błąd (wypowiadanie oraz wskazywanie innych części ciała);
(3) zabawa pt. „Nie zgub woreczka”;
(4) zabawa pt. „Podrzuć i złap”;
(5) zabawa pt. „Przeskocz woreczek”;
(6) zabawa pt. „Zmień miejsce”;
- czynności organizacyjne (prośba o odłożenie woreczków).
5.
- czytanie dzieciom opowiadania pt.: „Zbuntowana orkiestra”.
6.
- czynności organizacyjne (prośba o powstanie dzieci i utworzenie koła);
- zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „W naszym przedszkolu”;
- czytanie rymowanki przez nauczyciela oraz powtarzanie kolejnych jej fragmentów wraz z dziećmi;
- prezentacja ruchów do słów rymowanki w rytmie: 4 ćwierćnuty, 2 ósemki, półnuta.
7.
- rozmowa do wcześniej wysłuchanego przez dzieci opowiadania:
(1) jakie instrumenty występowały w utworze?... odszukajcie je na ilustracjach:
- kontrabas;
- flet;
- klarnet;
- wiolonczela;
- bęben;
- puzon;
- skrzypce;
- tuba;
- cymbały;
- trąbka;
- talerze;
- fortepian;
(2) co robi dyrygent?
(3) do czego służy batuta?
(4) czy instrumenty postąpiły dobrze?... dlaczego?
8.
- czynności organizacyjne (podział dzieci na kilka zespołów);
- zapoznanie dzieci z zabawą pt.: „Kłótnia instrumentów”.
9.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w rozsypce na dywanie);
- zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt.: „Sala pełna dźwięków”.
10.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci przy stolikach, rozdanie puszek, kaszy, ryżu oraz taśmy klejącej, wycinanek, nożyczek i kleju);
11.
- zapoznanie dzieci z ich zadaniem.
12.
- zapoznanie dzieci z zabawa ruchową pt.: „Literki”;
- podawanie literek, np. „O”, „U”, „A”, „I”, itp.
13.
- prezentacja szablonów z rebusami.
- dzieci siadają w kole na dywanie, przywitanie się z nauczycielem;
- dzieci przy pomocy nauczyciela wyjaśniają znaczenie słów: „solo”, „duet”, „trio (tercet)”, „chór”;
- dzieci mają za zadanie urządzić koncert, śpiewając wybrane przez siebie piosenki – solo, w duecie, itd.;
- dzieci siadają na dywanie;
- osoba z zawiązanymi oczami stoi na środku sali. Druga osoba natomiast wybiera sobie przedmiot znajdujący się w sali, który wydaje jakiś dźwięk, ustawia się w wybranym przez siebie miejscu w sali i przez chwilę gra na danym przedmiocie. Osoba z zasłoniętymi oczami ma za zadanie odgadnąć, z której strony dobiega dźwięk oraz czym jest wydawany (zmiana osób).
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci przy pomocy nauczyciela próbują naśladować dźwięki wydawane przez różne instrumenty perkusyjne;
- dzieci kolejno mają za zadanie zapamiętać ile razy i w jakiej kolejności zostały wskazane poszczególne instrumenty, a także naśladować w odpowiedniej kolejności i ilości dźwięki wydawane przez wskazane instrumenty (np. jeżeli nauczyciel wskaże raz bębenek i dwa razy kołatkę – dziecko powinno powiedzieć: „bum, klap, klap”).
- dzieci stają w rozsypce na dywanie oraz rozkładają swoje woreczki na podłodze;
- dzieci poruszają się po sali w rytm tamburyna, omijając rozłożone na podłodze woreczki. Na przerwę, przykucają obok wybranego woreczka;
- dzieci wskazują woreczkiem trzymanym w ręce różne części ciała, których nazwy wypowiada i pokazuje nauczyciel;
- dzieci poruszają się po sali w różnych kierunkach, wykonując pięć kroków z woreczkiem na głowie. Co pewien czas przykucają, wstają i zmieniają kierunek ruchu;
- dzieci chodzą po sali, podrzucając i łapiąc woreczki dwoma rękami, a następnie jedną;
- dzieci przeskakują przez woreczek leżący na podłodze, do przodu, do tyłu i na boki;
- dzieci maszerują w rytm tamburyna w przeciwnych kierunkach, w dwóch współśrodkowych kołach. Na przerwę w grze, zatrzymują się i zamieniają woreczkami i miejscami z dzieckiem stojącym naprzeciwko. Utrzymują kierunek ruchu (koło wewnętrzne w lewo, zewnętrzne w prawo);
- dzieci odkładają woreczki na swoje miejsce.
- dzieci uważnie słuchają opowiadania czytanego przez nauczyciela.
- dzieci stają w kole na dywanie;
- dzieci powtarzają z nauczycielem rymowankę czytaną przez nauczyciela;
- dzieci wykonują czynności, o których jest mowa w rymowance w rytmie prezentowanym przez nauczyciela.
- dzieci odpowiadają na pytania postawione przez nauczyciela;
- dzieci odszukują wśród obrazków te, które występowały w opowiadaniu.
- dzieci w zespołach tworzą krótkie dialogi pomiędzy wybranymi instrumentami oraz prezentują je pozostałym zespołom.
- dzieci poruszają się w rytmie tamburyna. Na przerwę w grze, podchodzą do dowolnego przedmiotu, rytmicznie wypowiadają zdanie: „Sala pełna dźwięków jest!” i wystukują na danym przedmiocie rytm: 4 ćwierćnuty, 2 ósemki, półnuta.
- dzieci siadają przy stolikach;
- dzieci mają za zadanie wykonać z puszki, a także kaszy, lub ryżu grzechotki oraz ozdobić je wycinankami według własnego pomysłu.
- dzieci mają za zadanie grać na swoich nowostworzonych instrumentach do akompaniamentu wybranej przez siebie piosenki.
- dzieci biegają po sali w rytmie tamburyna. Na przerwę w grze „składają” ciało w kształt dowolnej literki, lub podanej przez nauczyciela oraz podają wyraz rozpoczynający się na te literę.
- dzieci odgadują słowa zaszyfrowane na szablonach w postaci rebusów.
ab_cdef_88