Świadome Sny - Najczęściej Zadawane Pytania (FAQ).doc

(46 KB) Pobierz

Świadome Sny - Najczęściej Zadawane Pytania (FAQ)

 

·                      Czym są świadome sny? ·Odp:
Określenie "świadome snu" [Lucid Dream / LD] odnosi się do snu w trakcie którego jesteście świadomi że śnicie. "Świadoma" część przekazuje do świadomości poczucie raczej barwności i nierealności snu. Przeważnie zdarza się że uświadamiacie sobie w trakcie snu iż śnicie, prawdopodobnie dlatego że przydarza się coś dziwnego. Większość ludzi którzy pamiętają swe sny doświadcza tego co jakiś czas, często budząc się od razu po zdarzeniu. Niemniej, jest jednak możliwe kontynuowanie snu pozostając świadomym że się śni.
 

·                      Czy będąc świadomym śnienia, można kontrolować sen?
Odp:
Zazwyczaj świadomość niesie z sobą pewien sposób kontrolowania nad przebiegiem snu. Jak bardzo kontrola jest możliwa zmieniania z snu na sen i z biernego widza na aktywnego marzyciela ? Praktyka może się przyczyniać do umiejętności doświadczonego sterowania nad przebiegiem wydarzeń w śnie. Wreszcie, świadomie śniący mogą wybierać sposób reagowania na wydarzenia w śnie. Na przykład, możesz zdecydować by stawiać czoło przeciw przerażającym wobrażeniom sennym, wiedząc iż nie mogą tobie wyrządzić żadnej krzywdy, niż próbować unikać niebezpieczeństwa - jak naturalnie postąpiłbyś gdybyś nie poznawał iż to tylko sen. Nawet ta miara kontroli może zmieniać senne doświadczenia od tych w których jesteś bezradną ofiarą licznego przerażenia, niezrozumiałych zdarzeń, lub też irytujących doświadczeń, w te, w których możesz oderwać się na jakiś czas od codziennych kłopotów i życiowych trosk. Z drugiej strony, niektóre osoby są zdolne do osiągania mistrzostwa w opanowaniu swym świadomych śnów, gdzie mogą tworzyć dowolne światy, i ożywiając całą swą fantazję, doświadczać co tylko sobie wyobrażą !
 

·                      Czy świadome sny przeszkadzają w funkcjonowaniu "zwykłych snów"?
Odp:
Zgodnie z powszechną myślą, świadome sny są normalnymi snami. Mózg i ciało są w tym samym stanie fizjologicznym podczas świadomego snu, jak i w trakcie powszechnego nieświadomego snu, będąc spaniem w fazie snu REM. Sen jest wynikiem aktywności mózgu, w czasie której, zmysły ciała odcinają się od świata zewnętrznego. W tym stanie, typowym dla fazy snu REM , umysł tworzy doświadczenia i doznania daleko wykraczające poza obecne myślenie, sprawy, wspomnienia i fantazje. Spostrzeżenie że śnicie, łatwo pozwala wam kierować snem ku twórczym lub pozytywnym treściom, podobnie jak kierujecie swe myśli po przebudzeniu. Prócz tego, świadome sny mogą wam dostarczyć więcej informacji o was samych niż nieświadome sny, gdyż możecie obserwować przebieg sny stojąc poza waszymi odczuciami i skłonnościami, podczas gdy jesteście świadomi iż śnicie i że sen pochodzi od was. Poglądy że sny są procesem nieświadomym wydaje się więc fałszywe. Wasza przebudzona świadomość jest zawsze obecna w waszych snach. Gdyby tak nie było, nie bylibyście zdolni zapamiętać sny, gdyż pamięta się tylko te wydarzenia podczas których obecna jest wasza świadomość. Dodanie "świadomy" w świadomym śnie jest niczym innym, niż oddaniem sensu rozumienia stanu w jakim jesteście podczas snu.
 

·                      Czy wszyscy śnią?
Odp:
Każdy śni. Wszystcy ludzie (a dokładniej, wszystkie ssaki) mają fazę snu REM. Większość snów zachodzi podczas fazy REM. Jest to sprawdzone przez wybudzanie ludzi z innych faz/poziomów snu i sprawdzanie czy śnili. 85% ludzi wybudzonych z fazy REM snu, zgłasza że śnili. Sny są rzadko kiedy zgłaszane po innych fazach snu (zbiorczo zwanych fazami snu nie-REM). Faza snu REM przebiega naprzemian z nie-REM w około 90 minutowych okresach w trakcie spania. W czasie typowej 8 godzinnej nocy, spędza się około godziny i połowę całego czasu w fazie snu REM, przerywanych poprzez cztery lub pięć "przebiegów fazy REM " obejmujących długości od 5 do 45 minut. Większość snów jest zapominane. Niektórzy ludzie nigdy nie przywołują, podczas gdy inni przywołują pięć lub więcej razy każdą nocą. Można polepszać swe zdolności do przywoływania snów. Dobre odwoływanie się do snów jest niezbędne do opanowania świadomego śnienia. Są dwie podstawowe sprawy do opanowania z rozwijaniem odwoływania się do snu. Początkowo przegląd snu, w którym zapisujesz wszystko co pamiętasz z swych snów, nawet niepozorne fragmenty. Zapamiętacie większość jeśli będziecie zapisywać sny tuż po obudzeniu się. Przed kładzeniem się spać, każdej nocy, przypomij sobie że chcesz po obudzeniu się pamiętać swój sen i zanotować/opisać go.
 

·                      Dlaczego pragnie się mieć świadome sny?
Odp:
Prawa fizyki i społeczeństwa są w snach nieistotne. Jedynymi ograniczeniem jest zasięg twej wyobraźni. Większość możliwości snów jest marnowanych ponieważ ludzie nie rozpoznają iż śnią. Gdy jesteśmy nieświadomi tego w trakcie snu,myślimy i zachowujemy się zupełnie tak jak w rzeczywistości po obudzeniu. Może to prowadzić do niweczenia, nieładu, i marnotrawienia energi w snach, a w najgorszych przypadkach - nawet do przerażających koszmarów... Jest to użyteczne do spróbowania wykonywania zadań z życia po obudzeniu, w snach [niczym symulacje]. Nasze błędne wysiłki tak samo też kończą się w snach nieprzyjemnościami, lub błędnością mechanizmu, nieprzekraczalnymi granicami, zapominaniem badań, traceniem drogi itp. Nieprzyjemne sny i koszmary senne mogą być pokonywane poprzez świadome śnienie gdyż gdy wiemy że śnimy, nie mamy się czego obawiać. Obrazy senne nie mogą wyrządzić krzywdy. Świadome sny w dodatku pomagają kierować wasze sny ku zadowalających was kierunkach, cieszyć się fantastycznymi przygodami, i pokonywać koszmary senne, mogąc być cennym narzędziem na drodze do sukcesu w życiu i świecie po obudzeniu. Osoby praktykujące świadome śnienie mogą używać naturalnego twórczego potencjału snów do rozwiązywania problemów i pozyskiwania natchnienia twórczego. Sportowcy, wykonawcy lub każdy kto przygotowuje przedstawienia, może je przygotowywać, czyniąc je i udoskonalając podczas gdy śpi. A to tylko kilka z przykładów różnych sposobów poprzez jakie ludzie mogą wykorzystywać świadome sny do poszerzenia zakresu swego życia...
 

·                      Jak mieć świadome sny?
Odp:
Jest kilka sposobów wywoływania świadomych snów. Pierwszym krokiem, niezależnie od sposobu/metody, jest rozwinięcie umiejętności odwoływania się do snów do momentu w którym zdołasz zapamiętywać co najmniej jeden z snów na noc. Wtedy, gdy będziesz miał świadomy sen zapamiętasz go. Staniesz się dzięki temu bardziej zaznajomiony z twymi snami, czyniąc lżejszym naukę podczas ich trwania. Jeśli potrafisz przywoływać swe sny, możesz zacząć bezzwłocznie z dwoma łatwymi technikami wspomagającymi świadome śnienie.
Świadomie śniący tworzą zazwyczaj "rzeczywistość próbną". To znaczy kontrolne środowisko używane by rozpoznać czy śnicie czy też czuwacie po obudzeniu się. Pytaj się samego siebie wielokrotnie w ciągu dnia, "Czy mógłbym śnić ?" Następnie, sprawdź stałość twej aktualnej rzeczywistości przez spróbowanie czytania niektórych słów, patrzenie w dal, przyglądając się wydarzeniom gdy będzie się cokolwiek zmieniać. Niestabilność snów jest najłatwiejszą przesłanką rozróżniającą przebudzenie się od śnienia. Jeśli wyrazy które czytasz zmieniają się, wtedy jesteś śniący. Drzemanie jest sposobem do znacznego wzrostu twych szans uzyskania świadomych snów. Musisz spać odpowiednio długo podczas drzemki by wejść w fazę snu REM. Jeżeli zażywasz drzemki rano (po wstaniu wcześniej niż zwykle), prawdopodobnie wejdziesz w fazę REM snu w obrębie od pół godziny do godziny po zapadnięciu w sen. Jeśli drzemiesz od 90 minut do 2 godzin, będziesz mieć wiele snów i większą szansę na uzyskania świadomego śnienia, niż w snach które miewasz śpiąc późnym wieczorem. Skupiaj się na swych zamiarach by rozpoznać że śnisz podczas gdy zapadasz w sen w trakcie drzemki.
Zewnętrznymi pomocnymi wskazówkami dla osób osiągających świadomość w snach dysponowało przez kilka lat centrum badań Dr. Stephen LaBerge's i Instytut rozwoju Świadomości Używając wyników badań laboratoryjnych, opracowali w tym celu przenośne urządzenie nazwane "Światło-Snu". Czuwa ono nad spaniem i gdy wykrywa fazę snu REM, sygnalizuje (błyskami światła) pojawienie się snu przypominającego śnienie stającego się świadomym. Światło pochodzi z miękkiej maski noszonej podczas snu, która zawiera czujniki określające moment kiedy śpiąca osoba jest w fazie snu REM. Małe urządzenie komputerowe połączone do maski przewodem wykrywa moment kiedy osoba nosząca maskę jest w fazie REM i kiedy następują przebłyski światła.
 

·                      Czy są sposoby zapobiegania wybudzania się tuż po uzyskaniu świadomości że się śni?
Odp:
Na początku, początkujący mogą mieć trudności z utrzymywaniem się w śnie po tym jak uzyskają świadomość. Ta przeszkoda może utrudniać wielu ludziom w uzmysłowieniu sobie wartości świadomego śnienia, gdyż nie uzyskują więcej doświadczeń poza przebłyskiem poznania iż śnią, z powodu natychmiastowego wybudzenia się. Dwie proste techniki mogą ci pomóc przezwyciężyć ten problem. Pierwszą jest zachowywanie spokoju w śnie. Przychodząca świadomość jest ekscytująca, lecz ujawnianie podekscytowania, może cię obudzić. Stłum twe odczucia i skup swą uwagę na śnie. Jeśli sen wykazuje oznaki kończenia się - w rodzaju znikania, gubienia przejrzystości lub głębi obrazu, snucie/wirowanie - może pomóc sobie przywracać sen z powrotem. Kiedy tylko sen zaczyna "zmieniać" się, zanim odczujesz swe prawdziwe, realne ciało w łóżku, wiruj swym sennym ciałem ku górze. Oznacza to - kręć się sie wokoło zupełnie jak dziecko próbujące dostać zawrotów głowy (prawdopodobnie nie nabawisz się zawrotów podczas snu gdyż twe fizyczne ciało nie wiruje dokoła). Przypominaj sobie, "Następne miejsce będzie snem". Gdy przerywasz wirowanie/obracanie się, jeśli nie jest jasne czy śnisz, wykonaj sprawdzian rzeczywistości.

Nawet gdy sądzisz iż jesteś obudzony, możesz się zdziwić gdy odkryjesz iż nadal śnisz !

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin