To, w jaki sposób człowiek postrzega samego siebie, wpływa na jego postępowanie, sposób bycia i całe jego życie. Aby uświadomić młodym ludziom jak ważna jest pewność siebie w codziennym życiu, w radzeniu sobie z problemami i poszukiwaniu swego miejsca na ziemi, przygotowałam scenariusz poświęcony budowaniu pewności siebie.
Scenariusz zajęć: „Jak budować pewność siebie . „
opracowała mgr Katarzyna Haberek
Część teoretyczna
Powodzenie w przyjaźni , pracy, miłości , słowem w każdej prawie dziedzinie życia, zależy w ogromnej mierze od naszego wyobrażenia o sobie. W ludziach pewnych swojej wartości tkwi jakiś szczególny magnes przyciągający szczęście i powodzenie.
Wszystko, co dobre, samo jakby wpada im w ręce, ich związki uczuciowe są trwałe, a plany życiowe na ogół kończą się sukcesem. Co więcej, osoby te umieją cieszyć się życiem i przyjemnościami, które niesie im każdy dzień.
Bywają jednak ludzie, których dla odmiany spotykają same tylko porażki i nieszczęścia.
Każda ich inicjatywa kończy się fiaskiem, a oni sami w niepojęty sposób potrafią storpedować najlepiej nawet zapowiadające się zamierzenia - czego się tkną, nie wypala. W większości wypadków źródłem wspomnianych problemów są trudności
z samoakceptacją .
To nieprawda, że człowiek, który z jakiś powodów nabawił się kiepskiego mniemania o sobie, już do końca życia skazany jest na niepowodzenia i niezasłużone poczucie winy. Przeciwnie, istnieje realna szansa, że przy zastosowaniu odpowiednich metod taka osoba uwolni się od dużej części negatywnych postaw, zyskując w zamian zdrowe poczucie pewności siebie.
Cztery najważniejsze zasady budowania pewności siebie :
1) Koncentruj się na możliwościach, a nie ograniczeniach.
Wielu ludzi skarży się na kompleks niższości - tylu jest ludzi inteligentniejszych od nich, przystojniejszych, dowcipniejszych, mądrzejszych itp.
Przyczyną tego bywa nierzadko obsesja na punkcie własnych braków. Zamiast dostrzegać wspaniałą całość , widzimy wciąż tylko poszczególne tzw. Defekty. Ludzie, którzy wątpią w swoją wartość, nie potrafią przyjąć komplementów. A przecież można by sądzić, że ten, komu brak pewności siebie, powinien tym chętniej akceptować wszelkie wyrazy uznania. W rzeczywistości dzieje się akurat odwrotnie. My ludzie, mamy jakiś wewnętrzny filtr pozwalający przenikać do świadomości jedynie określonym informacjom - takim, które potwierdzają nasze własne przekonanie o nas. Kolejnym czynnikiem wywołującym obsesję na punkcie własnych niedoskonałości jest skłonność do porównywania siebie z bliźnimi. Nic chyba w sposób tak skuteczny nie podkopuje pewności siebie jak ustawiczne obserwowanie otoczenia w celu poszukiwania różnic i podobieństw.
Wszyscy mamy swoje słabości. Sztuka polega na tym, które z tych słabych stron rokują szanse na poprawę, a potem zacząć nad nimi pracować, zapominając o pozostałych brakach.
2) Poznaj prawdę o sobie samym.
Oznaką zdrowia psychicznego jest umiejętność zaakceptowania niedoskonałych aspektów własnej natury. Krokiem na drodze wiodącej do harmonijnej całości jest rzetelny ogląd ciemnych stron własnej natury, a nie chowanie grzeszków pod korcem i udawanie, że ich nie ma.
Ktoś wypowiedział kiedyś trafną myśl, że jedynym uczuciem, które naprawdę może człowiekowi przynieść krzywdę, jest to, do którego on się nie przyznaje.
Znać siebie to nie znaczy też pobłażać sobie.
Jak lepiej przyjrzeć się sobie?
- Prowadź dziennik - czytając opis własnych przeżyć i emocji, łatwiej dostrzec swoje błędy.
- Zarezerwuj sobie czas na samotność, która sprzyja przemyśleniom.
- Zwracaj uwagę na wyróżniające się cechy - zamiast tracić czas na wymyślanie sposobów, jak tu bardziej upodobnić się do otoczenia, lepiej poświęć ten czas na zastanowienie, czym się wyróżnić.
- Regularnie dokonuj weryfikacji - bo póki żyjemy znajdujemy się w stanie ustawicznych przemian, także swoich cech.
- Znajdź kogoś, komu mógłbyś zaufać - zwierzając się komuś szczerze możemy dowiedzieć się o sobie bardzo wielu rzeczy.
3) Zauważ różnicę między tym, kim jesteś, a tym, co robisz.
Już w dzieciństwie uczymy się na własnej skórze, że nie wystarczy po prostu być, trzeba jeszcze bardzo dużo zrobić. Drugim , podobnym kryterium samooceny jednostki jest jej dochód materialny. Suma konta bankowego, marka samochodu, dom - wszystko to bywa nie tylko wykładnikiem sukcesu, ale wywiera wpływ na nasz szacunek dla samych siebie. Z drugiej strony, człowiek, który naprawdę się ceni i czuje kochany, nie przez to , co robi, lecz dzięki temu, kim jest, na pewno nie spędzi życia na plaży w Honolulu, bo wiara we własną wartość nie tylko skłoni go do działania, ale wręcz powiększy jego osiągnięcia.
4) Znajdź dobre zajęcie, które będzie sprawiało ci przyjemność i które będziesz dobrze wykonywać. Ćwicz tę umiejętność przez powtarzanie.
Utalentowane jednostki, którym nie wiedzie się w życiu to zjawisko pospolite. Wiele z takich osób ma trudności nie tyle z rozpoznaniem wrodzonych uzdolnień, ile z ich rozwinięciem. Bo tylko intensywny trening, systematyczne szlifowanie danej umiejętności wynosi człowieka ponad przeciętność.
Ćwiczenia pomagające budować pewność siebie.
1) Praca nad swoimi myślami - zastąpienie samokrytycyzmu przekonaniem o własnej wartości.
Wiecznych pretensji do siebie nauczyło nas otoczenie - rodzice, nauczyciele, starsze rodzeństwo itd. Wiele wiedzy o sobie czerpiemy z reakcji innych ludzi wobec nas i naszych zachowań.
Można zacząć od zapoznania się z prawem zamienności polegającym na oczyszczaniu umysłu z treści destruktywnych i napełnianie go myślami budującymi i zachęcającymi, tak, aby zajęły one miejsce poprzednich. Wszystkiego uczymy się w trakcie praktyki, tak jest z umiejętnością życzliwego myślenia o samym sobie
Inna metoda to przelanie pozytywnych treści na papier - gdyż myśl ludzka łatwo ulatuje, a ponadto pisanie pozwala skoncentrować uwagę.
2) Zastąpienie obawy przed niepowodzeniem obrazem celu działania i sukcesu.
Gdy stajemy przed trudnymi zadaniami powinniśmy uruchamiać naszą wyobraźnię i poprzez nią zobaczyć siebie w pozycji sukcesu. Jeśli potrafimy szczegółowo i przekonywująco wyobrazić sobie , że cieszą nas wyznaczone na ten dzień zadania, że wykonujemy je bez przymusu i napięcia, ze śmiechem kwitujemy napotkane po drodze absurdy, a w końcu szczęśliwie radzimy sobie ze wszystkimi trudnościami, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż rzeczywistość okaże się bardzo zbliżona do tego obrazu.
Wskazówki praktyczne dotyczące budowania wizji :
- wyznacz sobie czas i miejsce marzeń ( na przykład w drodze do pracy lub szkoły, wieczorem przed snem itp.)
- wyobrażaj sobie konkretne, realne sytuacje
- zaangażuj wszystkie zmysły ( usłysz dźwięki dobiegające z miejsca akcji, poczuj zapachy, zobacz obrazy itp.)
- zachowaj realizm przy budowaniu wizji - wyobrażenia buduj na miarę swojej wyobraźni.
3) Pozbądź się nieuzasadnionego poczucia winy.
Bardzo często występuje postać poczucia winy, która przejawia się złym samopoczuciem za każdym razem, kiedy zdarza się nam wykonać coś w sposób mniej perfekcyjny, jak również uchylaniem się od zadań, co do których nie mamy pewności powodzenia. Powinniśmy nauczyć się ważnej rzeczy: przyjąć do wiadomości, że wszystkiego nie da się zrobić, że część naszych codziennych zadań pozostanie nie wypełniona. Tajemnica powodzenia właśnie na tym polega: załatwiać jedynie to, co najważniejsze, sprawy mało istotne „ odpuszczać „.
Wystrzegajmy się pogardy dla samych siebie; nie bądźmy tymi, których jedynym zajęciem jest powtarzanie „ przepraszam, że żyję .”
4) Zaskarbiaj sobie przyjaźń ludzi, którzy pomogą ci rozwijać się.
Najskuteczniejszym środkiem wzmacniającym naszą pewność siebie jest ludzka miłość i życzliwość, której sobie trzeba zapewnić w życiu jak najwięcej. Trzeba znaleźć w swoim otoczeniu człowieka, któremu można by wyświadczyć przysługę, posłać mu słowa otuchy, może nawet pokochać. Kiedy próbujemy szukać przyjaciół jedynie dla korzyści, które sami mamy nadzieję odnieść, sprawa zwykle kończy się fiaskiem, ale gdy zaczynamy szukać ludzi potrzebujących, gdy jako pierwsi ofiarujemy im uczucie - miłość sama nas zaskakuje.
5) Nie trać inicjatywy , nie dawaj za wygraną, nawet jeśli spotkało cię odrzucenie.
Wśród czynników kształtujących nie tylko wizerunek własny, ale decydujących życiowych sukcesach do najważniejszych należy to, czy potrafimy radzić sobie z odrzuceniem. Dlatego nie tracić inicjatywy, mimo wielokrotnego odrzucenia - to kardynalna zasada postępowania, dotycząca nie tylko związków uczuciowych, lecz i wszelkich w ogóle przedsięwzięć.
Jak sobie radzić z odrzuceniem ?
- Bądź przygotowany na odrzucenie.
- Rozważ, czy się nie mylisz. Morze to, co bierzesz jako odrzucenie, w rzeczywistości, wcale nim nie jest.
- Zrozum, że są ludzie, którzy odrzucą każdego
- Ucz się z dotychczasowych doświadczeń
-Próbuj do skutku, aż znajdziesz osobę, która obdaruje cię miłością.
Cele zajęć : Po przeprowadzonej lekcji uczeń powinien :
- umieć sprawdzić, jaką osobą jest – pewną siebie, czy nieśmiałą, z kompleksami.
-być świadomym, że człowiek nieśmiały, mający problemy z samookreśleniem się, nie jest skazany na niepowodzenia, ale przy zastosowaniu odpowiednich metod, może uwolnić się od negatywnych postaw, zyskując pewność siebie.
- znać różnicę między osobą ze zdrowym poczuciem pewności siebie, a osobą z wybujałym ego.
- znać zasady budowania pewności siebie.
Formy pracy : Praca zespołowa i w grupach.
Metody pracy : skojarzenia, test - psychozabawa, pogadanka, ocena wniosków przez
całą klasę .
Środki dydaktyczne : „ złote myśli „ – teksty na kartkach rozmieszczone w widocznych miejscach klasy, arkusze szarego papieru, flamastry, tablica, kreda, magnesiki.
Przebieg zajęć .
1) Powitanie.
2) Wprowadzenie w tematykę zajęć ( 2 min.)
Uświadomienie dzieciom, jak ważna jest pewność siebie w życiu codziennym, przy radzeniu sobie z przeciwnościami losu, w poszukiwaniu drogi życiowej itp.
3) Psychozabawa - „ Czy jesteś pewny siebie „. ( 10 min )
Psychozabawa pozwoli każdemu uczniowi przyjrzeć się swojej osobie i uświadomić sobie, czy w jego przypadku należy coś zmienić, aby nabyć pewności siebie i stać się osobą kreatywną. ( aneks ).
4)Ćwiczenie 1. ( 5 min ).
„ Skojarzenia „
Z czym kojarzy nam się pewność siebie ?
Dzieci dokańczają zdania np.: człowiek pewny siebie to taki, który umie radzić sobie w sytuacjach problemowych, umie znaleźć się w towarzystwie, itp. .............
Człowiek nieśmiały jest zagubiony , lękliwy, ma wiele kompleksów, nie potrafi zabrać słowa w towarzystwie itp..............
W podsumowaniu nauczyciel podaje różnicę pomiędzy osobą, którą charakteryzuje zdrowa pewność siebie, osobą zapatrzoną w siebie ( egocentryczną ).
5)Ćwiczenie 2. ( 10 min )
Podział dzieci na trzy grupy, które mają zastanowić się nad problemami ( zanotować je na arkuszach papieru rozdanych przez nauczyciela ).
Grupa I. - Jak poznać prawdę o sobie, jak się sobie lepiej przyjrzeć ?
Grupa II . - Jak wykorzystać przyjaciół, bliskich , aby poprawić swoją pewność siebie ?
Grupa III. - Co , waszym zdaniem sprzyja budowaniu pewności siebie , jakie sytuacje, jakie działania?
Po upływie 5 – 7 minut każda grupa prezentuje własną pracę, pozostałe dzieci mogą uzupełniać wpisy.
Potem następuje komentarz wychowawcy ( 2 min ).
6) Wypisanie listy zasad budowania pewności siebie na tablicy- , po czym następuje dyskusja nad nimi ( pogadanka ). – ( ok..15 min )
· Koncentruj się na możliwościach, a nie na ograniczeniach.
· Poznaj prawdę o sobie samym.
· Zauważ różnicę między tym, kim jesteś, a tym co robisz.
· Znajdź sobie zajęcie, które będzie sprawiało ci przyjemność i które będziesz dobrze wykonywać, ćwicz tę umiejętność przez powtarzanie.
· Zastąp samokrytycyzm przekonaniem o własnej wartości.
· Zastąp obawę przed niepowodzeniem obrazem celu działania i sukcesu ( wyobraź to sobie ).
· Pozwól sobie na trochę ekscentryczności.
· Pozbądź się nieuzasadnionego poczucia winy.
· Zaskarbiaj sobie przyjaźń ludzi, którzy pomogą ci rozwijać się.
Nie trać inicjatywy, nie dawaj za wygraną, nawet jeśli spotkało cię . odrzucenie .
( 1 min )
7) Podsumowanie zajęć : Poczucie własnej wartości płynie z wiedzy, że jesteśmy dziećmi Boga. Swoje wzloty i upadki nie traktujmy zbyt serio - przychodzą i odchodzą. Najważniejsze to służyć Bogu, robić to, co się umie najlepiej, w miarę swoich możliwości, a jeśli nadejdzie radość - chwytać ją obiema rękami.
Złote Myśli - cytaty:
- „ Bardzo niewielu ludzi zbliża się zaledwie do wyczerpania swoich zasobów wewnętrznych. Człowiek to głęboka studnia do końca niewykorzystanej siły .”
( admirał Byrd )
- „ Nie można odnaleźć samego siebie przez ciągłą gonitwę za własnym „ ja „ – wprost przeciwnie: przez dążenie do innych celów, jak również systematyczne uczenie się. (...)dzięki któremu człowiek dowiaduje się kim jest ; poznaje swoje pragnienia na przyszłość .”
( May Garton )
- „ Największych dzieł dokonali ci, którzy dziwnym sposobem zachowali zdolność do snucia wspaniałych marzeń przez całe życie .”
( Walter Russell Bowie )
- „ Najbardziej pozbawieni pewności siebie są ludzie, u których rozwinęły się obsesyjne lęki - kosztem ich marzeń .”
( Norman Cousins )
- „ Wymagać od ludzi, żeby nas kochali, bo sami nie umiemy kochać siebie, to żelazna gwarancja kolejnej porażki .”
( Judith Viorst )
Bibliografia :
Alan Loy McGinnis - „ Sztuka pewności siebie .” - Świat Książki 1987 r.
Urszula Dudziak - „ Wychowanie w klasie szkolnej .” – Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 2002 r.
- „ Emocje, czy można im ufać.” James Dobson – Oficyna Wydawnicza Warszawa 1992 r.
- Friederike Quinn – Schulz - „ TESTY - bawiąc się , poznajesz siebie „
- „ Psychologiczna teoria decyzji. „ Józef Kozielecki PWN Warszawa 1975 r.
- „ Studia z psychologii emocji , motywacji i osobowości.” Pod redakcją J. Reykowskiego i K. Obuchowskiego .Wrocław . Zakład Narodowy im. Ossolińskich 1997 r.
Psychozabawa -„ Czy jesteś pewny siebie .”
Prawie każda praca, każda działalność ludzka związana jest z działaniem zespołowym, z umiejętnością pokonywania trudności. Trzeba świadomie bronić swego zdania, a zamknięty w sobie odludek, pełen kompleksów i nieśmiałości ma niewielkie szanse na sukces. Sprawdź, czy sprawiasz wrażenie osoby pewnej siebie.
Odpowiedz TAK lub NIE.
1) Zawsze mam otwarte uszy na problemy i troski kolegów. Jeśli ktoś chce ze mną omówić coś osobistego, zawsze jestem gotowy go wysłuchać.
TAK 8 NIE 4
2) Zwykle samodzielnie podejmuję decyzje. Nie potrzebuję w tym celu poparcia mojej rodziny i przyjaciół.
TAK 0 NIE 6
3) Samotny urlop lub wakacje ? Nawet myśl o tym, że miałbym sam ( sama ) się gdzieś wybrać, jest dla mnie czymś okropnym.
TAK 6 NIE 2
4) Kiedy idę po zakupy, chętnie biorę ze sobą przyjaciółkę lub partnera. Będą mogli mi doradzić.
TAK 4 NIE 2
5) Przyjaciele i rodzina są dla mnie niezwykle ważni. Nigdy nie zaniedbałbym ich z powodu pracy lub nauki.
TAK 10 NIE 4
6) Osobisty sukces jest dla mnie ważniejszy niż dobre stosunki z kolegami i koleżankami.
TAK 0 NIE 10
7) Niechętnie wiodę prym w kręgu kolegów. Raczej trzymam się z tyłu i akceptuję zdanie lub koncepcje innych osób.
TAK 2 NIE 4
8) Człowiek ma być samodzielny. W moim przypadku dotyczy to przede wszystkim podejmowania decyzji. Nie daję sobie wmówić czegoś, czego nie popieram, trzymam się swego, nawet jeśli mogę kogoś przy tym urazić.
...
sweetizu