Dziecięca matematyka.docx

(13 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘCIA.

 

Temat: „Wiem ile mam palców u rąk i nóg”.

Data: 29.03.2007

Grupa: 3-latki.

Cel ogólny: doskonalenie dziecięcego liczenia.

Cele operacyjne:

dziecko:

·         kształtuje umiejętność liczenia obiektów, w tym swoich palców,

·         ustala równoliczność przez przeliczanie i przyporządkowywanie jeden do jednego,

·         dostrzega poprzez doświadczenie , że wynik liczenia nie zmienia się bez względu na to , czy liczymy od początku do kończ, czy od końca do początku.

Metody:

·         działalności praktycznej (według metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej)

Formy:

·         indywidualna

·         grupowa.

Środki wspomagające działania: kartony rysunkowe po dwa dla dziecka, kredki świecowe.

Przebieg zajęcia:

 

1.Liczenie swoich palców

Dzieci siedzą w półkolu, nauczyciel pokazuje swoje dłonie i stwierdza:

-Tu mam pięć palców i tu mam pięć palców, pokażcie swoje dłonie…zaraz sprawdzimy, czy i wy macie po pięć palców przy każdej dłoni..

- Liczcie tak jak ja: jeden (dotyka kciukiem policzka), dwa (dotyka palcem policzka), trzy (dotyka palcem policzka), cztery(dotyk), pięć (dotyk). Tu jest pięć palców(pokazuje otwartą dłoń).

- Liczymy dalej(druga dłoń tak samo.

- Sprawdzamy czy tu i tu jest (pokazuje dłonie) jest tyle samo palców. Proszę zetknąć palce jednej dłoni z palcami drugiej dłoni, jeden do jednego, tak jakby palce się witały;

-Policzymy razem palce u dłoni, liczymy tak jak pokazywałam. Prostujecie palce, dotykacie policzka i liczycie jeden, dwa…itd.. Mamy dziesięć palców.

- Policzymy jeszcze raz, zaczynamy liczyć od kciuka… ile mamy razem palców?... Teraz będziemy liczyć od małego palca…ile mamy palców?...Tyle samo?             

2. Rysowanie śladów dłoni i liczenie palców.

Dzieci siadają przy stolikach na których są przygotowane kartony i kredki. Nauczycielka pomaga dzieciom odrysować dłonie. Następnie dzieci głośno liczą palce: pokazują ślady i wymieniają kolejne liczebniki. Liczą palce zaczynając od kciuka do małego i od małego palca do kciuka.

Liczenie indywidualne.

 

3. Liczenie palców u stóp

Nauczycielka stwierdza:

-Jeszcze mamy palce u stóp, żeby je policzyć musimy zdjąć skarpetki albo rajstopy.

- Proszę to zrobić, a potem usiąść w półkolu przede mną… Liczymy palce przy jednej stopie. Potem przy drugiej. Dotykamy a i liczymy kolejno palce: jeden, dwa, trzy, cztery, pięć. Tu jest pięć palców. …

- Liczymy palce przy drugiej stopie, (jak poprzednio) tu też jest pięć palców….

- Teraz proszę położyć na palce stóp palce dłoni: jeden do jednego. Przykładamy najpierw do jednej stopy, teraz do drugiej…. Tyle samo….

 

4. Rysowanie śladów stóp i liczenie palców

Nauczycielka proponuje odrysowanie śladów stóp, rozdaje kartony i kredki. Pomaga dzieciom odrysować stopy. Następnie dzieci liczą palce u stóp: osobno u każdej stopy, razem u obu stóp, zaczynając od palucha do małego palca i od małego palca do palucha.

Liczenie indywidualne.

 

5. Zabawa „Stonoga”

Dzieci ustawiają się jedno za drugim, powtarzają słowa wyliczanki i liczą nogi.
( według dziecięcych możliwości).

Idzie sobie stonoga, stonoga, stonoga.

Aż się trzęsie podłoga, podłoga, podłoga.

Jedna noga, druga noga, trzecia noga…….. itd.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin